Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto: Shutterstock

“Tas mums pašiem ir brīnums!” Rūjienā patīkams pārsteigums par augsto dzimstību 2

Pērn Latvijā dzimis par 79 bērniem vairāk nekā 2015. gadā, savukārt miruši par 105 mazāk, liecina Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta apkopotā informācija par veiktajiem ierakstiem dzimtsarakstu nodaļu dzimšanas un miršanas reģistros.

Reklāma
Reklāma
7 iemesli, kāpēc jūs nespējat zaudēt svaru pat, ja pārtiekat tikai no vienas salāta lapas
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Lai gan dabiskais pieaugums valstī aizvien saglabājas negatīvs – mīnus 6406 (piedzimuši – 21 895, miruši – 28 301), starpība starp dzimušo un mirušo skaitu jau vairākus gadus turpina samazināties.

Rīgā, Jelgavā, Liepājā, Rēzeknē pērn reģistrētais dzimušo skaits attiecībā pret 2015. gadu ir ar plusa zīmi, kamēr pārējās republikas nozīmes pilsētās Daugavpilī, Jēkabpilī, Jūrmalā, Valmierā un Ventspilī ar mīnusa zīmi. 51 Latvijas novadā pērn reģistrēts vairāk dzimušo nekā gadu iepriekš, 52 novados – mazāk, bet septiņos novados to skaits palicis nemainīgs. Lielāko dzimušo skaita pieaugumu piedzīvojusi Rīga (+137) un Jelgava (+76), bet starp novadiem vispozitīvākie dzimstības rādītāji pret iepriekšējo gadu ir Siguldas (+41), Ogres (+39) un Rūjienas (+21) novadā. “Tas mums pašiem ir brīnums. Turklāt daudzām ģimenēm pērn dzima trešie un pat ceturtie bērniņi,” saka Rūjienas novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Inta Ferdere, komentējot novadam būtisko dzimstības palielinājumu pēdējā gada laikā. Pabalsta apmērs, kuru novadniekiem piešķirot sakarā ar bērna piedzimšanu, neesot mainījies – tas aizvien ir 75 – 150 eiro atkarībā no tā, viens vai abi bērna vecāki deklarēti novadā. Šā gada nepilnos trīs mēnešos novadā piedzimuši jau 13 bērni. Pašvaldībā ļoti priecājas par šādiem rādītājiem, jo īpaši tādēļ, ka daļa iedzīvotāju pēdējos gados aizplūduši uz lielākām pilsētām darba un ekonomisko apstākļu dēļ, un iedzīvotāju skaits novadā mazinās.

CITI ŠOBRĪD LASA

Visvairāk gada griezumā dzimstība kritusies Jūrmalā, kur dzimšanas reģistrā veikto ierakstu skaits sarucis par 127, Daugavpilī (– 87), kā arī Balvu (– 29), Limbažu (- 25) un Vecumnieku (– 25) novadā. Vecumnieku novada dzimtsarakstu nodaļas vadītāja Elga Kaļķe teic, ka jau vairākus gadus jūtama tendence, ka cilvēki pamet novadu, un lielākoties tie esot tieši jauni cilvēki, kas arī ir potenciālie vecāki. Tieši ar šo aspektu viņa skaidro arī spējo dzimstības samazinājumu. Novada nomales bērnudārzos un skolās jau patlaban esot maz bērnu un grūtības nokomplektēt vidusskolas klases. Taču novada centrā Vecumniekos bērnudārzā esot pat rindas, tāpēc nupat nodota jauna ēka, kurā būs vieta papildu bērnu grupiņām.

Lai gan valstī kopējais mirušo skaita pārsvars aizvien krietni lielāks par dzimušo skaitu, lielākajā daļā novadu un pilsētu pērn reģistrēto miršanas gadījumu skaits salīdzinājumā ar 2015. gadu sarucis. Visvairāk gada laikā reģistrēto aizgājēju skaits pieaudzis Grobiņas novadā (+ 135), Rēzeknē (+ 85) un Bauskas novadā (+ 78), bet sarucis Rīgā (– 302) un Daugavpils novadā (– 108). Tiesa, piemēram, Grobiņas novada dzimtsarakstu nodaļas pārstāve Vineta Eglīte mierina – Grobiņas novads masveidā neizmirstot. Tikai daļa te reģistrēto aizgājēju bijuši novadnieki: “Pirmdienās Liepājas dzimtsarakstu nodaļa nestrādā un apbedīšanas biroji no Liepājas ar pieteikumiem, kas sakrājušies pa nedēļas nogali, taisnā ceļā brauc pie mums. Arī pārējās nedēļas dienās dzimšanas un miršanas faktu Liepājā reģistrē tikai pusi dienas.”

Datus par to, cik pērn dzimuši un miruši konkrētās pilsētās un novados deklarētie iedzīvotāji, maija beigās publiskos Centrālā statistikas pārvalde.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.