“Demogrāfijas politiku nevajadzētu vulgarizēt. Pozitīvie piemēri ir Somija, Igaunija, Īrija,” tā Otto Ozols 48
Es domāju, ka mums ar finanšu pratību ir zināmas problēmas – uzkrājumi būtu jāveido, lai varētu samaksāt savus ikdienas tēriņus, šādu viedokli TV24 raidījumam “Preses klubs” izteica Ingrīda Circene,14.Saeimas deputāte (JV), MFD Veselības grupas galvenā ārste ginekoloģijā, veselības ministre (2003-2004,2011-2014).
Publicists Otto Ozols viņai oponē: “Negribas, protams, par tik sāpīgiem tematiem runāt, bet Latvija ir antirekordiste cilvēku novecošanas ziņā, ir dramatisks mazs jauno cilvēku skaits un pieaug veco cilvēku skaits. Jauno nodokļu maksātāju skaits ir dramatiski par maz.”
Līdz ar to nodokļu masa, lai veidotos IKP, lai ekonomika grieztos, lai nodokļi ienāktu, šo cilvēku kļūst arvien mazāk, iepretim pensijas vecuma cilvēkiem.
Latvija ir antirekordiste depopulācijas ziņā, cilvēku skaita zaudēšanas ziņā. Ozols brīdina, ka tā būs problēma jau vidējā termiņā un ir jāskatās, ko tur darīt.
Kā to mainīt? Publicists atzīst, ka atbilde nav 3 minūšu jautājums.
“Ja runājam par demogrāfijas politiku, tad to nevajadzētu kā tagad sociālajos medijos vulgarizēt. Demogrāfijas politika ir atbildīga sociālās politikas sastāvdaļa un pamats.
Piemēri ir Somija, Igaunija, Īrija – tur atbalsta mehānismi ģimenēm labi darbojas visdažādākajos veidos”.
Igaunija deviņdesmitajos gados bija līdzīgā demogrāfijas bedrē kā Latvija, bet divtūkstošajos gados viņi saprata, ka būs nepatikšanas un sāka aktīvi strādāt tajā virzienā, lai ģimenes ar bērniem justos cienītas, atbalstītas, ka būs skola, ēdināšana, būs dzīvesvietas, tā stabilizējot situāciju.