“Delna” aicina Valsts prezidentu neizsludināt uzturēšanās atļauju ierobežojumus 10
Saeimas ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstītā uzturēšanās atļauju izsniegšanas kvotēšana radīs jaunus korupcijas riskus, uzskata “Sabiedrība par atklātību – Delna” (“Delna”), kas aicina Valsts prezidentu Andri Bērziņu atgriezt likumu Saeimā otrreizējai caurlūkošanai, portālu “LA.lv” informēja “Delna”.
“Delnas” ieskatā, Valsts prezidentam būtu jāpieprasa Saeimai radīt tādu uzturēšanās atļauju izsniegšanas mehānismu, kas ir viegli administrējams un visiem pieejams. Vienlaikus šim mehānismam būtu jāsasniedz izvirzīto mērķi – samazināt uzturēšanās atļauju izsniegšanu. Piemēram, varētu noteikt visu investīciju nekustamajā īpašumā slieksni virs 100 000 eiro vai citā augstā apmērā.
“Delna” jau iepriekš brīdināja valdību veidojošās partijas par korupcijas riskiem, kas neizbēgami veidosies, ieviešot kvotas uzturēšanās atļauju iegūšanai. “Balsojums Saeimā par Imigrācijas likumu, pieņemot lēmumu kvotu sistēmu saglabāt, liecina par deputātu vienaldzību pret jaunu korupcijas risku parādīšanos,” paziņojumā akcentē “Delna”.
“Delna neiesaistās diskusijā ar Uzturēšanās atļauju lomu Latvijas ekonomikā. Mūsu loma ir pieprasīt no valdības un politiķiem godīgas un labi pārskatāmas procedūras visā valsts pārvaldē,” komentēja “Delnas” direktors Gundars Jankovs. “Likuma izskatīšanas gaitā, vairāki Saeimas deputāti uzdeva jautājumus par korupcijas riskiem, taču pieļāva situāciju, ka likums tiek virzīts uz priekšu bez pienācīgas atbildes no Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, kas atbild par likuma ieviešanu.”
“Viena no versijām, ko dzirdējām, kāpēc korupcijas riski ir mazi un tāpēc tam nav jāpievērš uzmanība, ir tas, ka tagad ir radīta sarežģīta, nesaprotama un daudziem pārāk dārga sistēma, tāpēc gribētāju uz atļaujām būs maz. Šāda pieeja neatbilst 21.gadsimta pārvaldei valstī, kas pēc gada gatavojas vadīt visu Eiropas Savienību,” teica Jankovs, atzīmējot, ka jebkuras izmaiņas likumos un noteikumos, kas veido jaunus korupcijas riskus, nedod pozitīvus signālus investoriem un sabiedrībai.
Gadījumā, ja kvotu sistēma paliek spēkā, “Delna” aicina Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldi (PMLP) izstrādāt atklātu pieteikšanās un uzturēšanās atļauju izsniegšanas mehānismu. Tam jābūt saprotamam gan investoriem, gan Latvijas sabiedrībai, kas gribētu šo sistēmu uzraudzīt. Iekšējās pārvaldības struktūrās jānovērtē katra darbinieka potenciālā saskarsme ar korupcijas situācijām, jāveic apmācības, uzskata “Delna”.
Jau vēstīts par Saeimas ceturtdien galīgajā lasījumā atbalstītajiem grozījumiem Imigrācijas likumā, kas paredz no nākamā gada noteikt kvotas uzturēšanās atļauju izsniegšanai ārvalstniekiem par nekustamā īpašuma iegādi Latvijā. Turklāt atļaujas vairs nedrīkstēs piešķirt par lauksaimniecības un meža zemes iegādi.
Gala vārds par likuma grozījumiem jāsaka Valsts prezidentam Bērziņam. Viņš gan iepriekš visai kritiski izteicies par uzturēšanās atļauju ierobežošanas plāniem. To iniciators bija nacionālā apvienība “VL!-TB/LNNK”, kas izvirzīja vairākus nosacījumus nākamā gada budžeta atbalstīšanai.