Delikātas klapatas – vēders normāli nestrādā 0
Gremošanas sistēmas pienākums ir tikt galā ar apēsto pārtiku. Bet reizēm izaicinājumi ir pārāk spēcīgi. Ko tad?
Konsultēja farmaceite Oksana Gehtmane.
Vēdera vainas
Ja ikdienas uzturā svaigas dabas veltes ir maz lietotas, gremošanas sistēmai pēkšņa pastiprināta šķiedrvielu uzņemšana var radīt grūtības. Pie šāda barības daudzuma sašķelšanas nepieradušam organismam rodas sistēmas kļūmes, tādēļ pārtika tiek pastiprināti izvadīta, izraisot caureju.
Šādos gadījumos lielisks un lēts palīglīdzeklis ir aktivētā ogle, kas jālieto sasmalcināta, rēķinot vienu tableti uz 10 kg svara. Alternatīva ir Sorbex kapsulas. Šis medikaments tāpat kā ogle darbojas kā absorbents un pietiek ar 1 – 2 kapsulām. Sorbex ir lielisks palīglīdzeklis arī gadījumos, ja vēders ir uzpūties vai burkšķ. Spēcīgāks līdzeklis ir Loperamide, kas nomāc zarnu muskulatūras kustības, bremzējot arī to satura pārvietošanos.
Ja gremošanas traucējumus izraisa bojāts ēdiens, samaitājas ne tikai vēdera izeja, bet arī rodas vēdergraizes, nelabums un pat vemšana. Tad ieteicamais līdzeklis ir Smecta, kas darbojas gan kā absorbents, gan aizsargā zarnu gļotādu no bojājumiem un palīdz izvadīt baktērijas un toksīnus. Smectu drīkst lietot arī zīdaiņi un grūtnieces.
Ja saindēšanās izraisa arī spazmatiskas sāpes, saudzīgs pretsāpju līdzeklis ir No-Spa.
Saindēšanās simptomi parādās jau dažu stundu laikā. Iespējama arī temperatūras pazemināšanās. Ilgstošas (ilgāk par vienu dienu) caurejas gadījumā noteikti jādodas pie ārsta!
Vemšana un caureja izraisa strauju organisma atūdeņošanos, izjaucot sāļu dabisko līdzsvaru. Lai novērstu šos simptomus, ieteicams Rehydron pulveris – dienā viena paciņa, kas izšķīdināta vienā litrā ūdens.
Ja saindēšanās dēļ radusies vemšana, ēšana var būt ļoti apgrūtinoša, savukārt, ja ir caureja, ēšana nav pat vēlama. Ieteicams dzert daudz negāzēta ūdens vai ārstniecisko tēju.
Pēc ilgstošas (ilgāk par vienu dienu) caurejas vai vemšanas zarnu trakta mikrofloras uzlabošanai piemēroti labvēlīgo baktēriju jeb probiotiķu preparāti. Tie aptiekās ļoti plašā klāstā pieejami pulveros, kapsulās un tabletēs, bet pārtikas veikalā – kefīrā un jogurtos.
Dedzināšana kuņģī
Ja ēd nepareizi un neregulāri, tiek traucēta kuņģa gļotādas veidošanās un kuņģa sieniņām neveidojas aizsargslānis, kas pasargā no sālsskābes iedarbības. Rodas dedzināšana. Ja tā ir pastāvīga problēma, ar laiku attīstās kuņģa čūla un gastrīts.
Nepatīkamās sajūtas palīdz novērst pareiza ēšana – cepta gaļa vienmēr kopā ar svaigiem dārzeņiem, kas ne tikai samazina gaļas radītā skābuma līmeni, bet arī organismam palīdz vieglāk sašķelt blīvo ēdienu.
Ja pēc ēšanas tomēr jūtama traucējoša smaguma sajūta, var lietot enzīmu preparātus (Mezym Forte, Kreon), kas palīdz ātrāk sašķelt ēdienu. Savukārt gadījumiem, kad kuņģī jūtama dedzināšana, paredzēti skābi samazinošie līdzekļi (Rennie, Ranitidine). Universāls līdzeklis kuņģa un gremošanas trakta problēmām ir arī tā sauktie kuņģa pilieni.
Ja šie līdzekļi nav pieejami, mājās var pagatavot sodas ūdeni, kas arī lieliski palīdz, ja kuņģī jūtama dedzināšana.