7 padomi, kā uzlabot elpu 0
1. Iztīrīt zobus pēc katras ēdienreizes vai vismaz izskalot muti ar ūdeni, lai mazinātu aplikuma veidošanos.
2. Katru vakaru notīrīt mēli, kas ir viena no baktēriju iemīļotākajām vietām. Nevajag obligāti pirkt speciālu tīrītāju. To var lieliski izdarīt ar parasto zobu birsti pēc zobu pucēšanas un mutes izskalošanas. Jāielāgo, ka uz mēles aplikums pastiprināti veidojas infekciju un kuņģa slimību gadījumā.
3. Pēc zobu tīrīšanas vakarā lietot zobu diegu, lai spraugās starp zobiem nepaliktu aplikums.
4. Arī tiem, kuri nesūdzas par sliktu elpu, 1–2 reizes gadā vajag apmeklēt zobu higiēnistu, jo zemsmaganu zobakmens, ko paši nevaram saskatīt, veidojas visiem. Problemātiskos gadījumos tas jādara 3–4 reizes gadā.
5. Sausas mutes gadījumā lietot līdzekļus, kas palīdz uzturēt siekalas, uzņemt pietiekami daudz šķidruma. To izdalīšanos var veicināt, arī pasūkājot citrona šķēlīti, pagraužot burkānus un kāpostus.
6. Lietot speciālu mutes skalojamo līdzekli ar eļļu, jo mikrobu daļiņas pielips pie eļļas un tiks izvadītas laukā. Kā liecina dati, 80% gadījumu efekts saglabājas 3,5 stundas. Taču, ja mājās šāda līdzekļa nav, muti var izskalot ar tīru olīveļļu.
7. Rūpīgi kopt gan izņemamās, gan neizņemamās zobu protēzes, kā arī breketes, šim nolūkam izmantojot speciālus palīglīdzekļus.
SVARĪGI
Hlorheksidīnu vai citus antibakteriālus līdzekļus saturošus mutes skalojamos nedrīkst lietot ilgāk kā 7–14 dienas. Ja nevēlamie mikrobi nebūs gājuši bojā, problēmas var turpināties arī pēc tam, taču ilgāk tos nav jēgas lietot, jo būs iestājies pieradums un tie vairs nelīdzēs. Turklāt hlorheksidīns var iekrāsot zobus tumšus un izraisīt citas nepatīkamas blaknes.