Delikāta problēma menopauzes laikā – nieze rada diskomfortu. Kā rīkoties? 0
“Menopauzes laikā parādījusies nieze dzimumorgānos. Ja pakasa vai paberzē, tā tikai pastiprinās. Nelīdz arī mazgāšanās, intīmās higiēnas līdzekļu lietošana. Ko darīt?” jautā Anita Plaude no Brocēniem.
Atbild ginekoloģe Dace Matule: “Visbiežāk ārējo dzimumorgānu nieze novērojama pirms menopauzes un tās laikā. Sākumā nieze pāriet pēc kasīšanās, bet pamazām āda tiek saskrāpēta, veicinot vēl stiprāku niezi, dedzināšanu un neiralģijai līdzīgas sāpes.
Ilgstoša nieze rada izmaiņas ne tikai ādas virspusē, bet arī tās struktūrā, tādēļ kaunuma lūpas kļūst mazākas, it kā savīst.
Pirmkārt, to var izraisīt estrogēna deficīts pēc menopauzes, kad ievērojami samazinās sievietes dzimumhormonu līmenis, kas izraisa atrofiskas izmaiņas lielajās kaunuma lūpās. Otrkārt, šādus simptomus var izraisīt arī paaugstināts cukura līmenis asinīs.
Treškārt, alerģisks vulvīts vai kontaktdermatīts. Nieze var būt reakcija uz alerģizējošiem kairinātājiem, piemēram, mazgājamiem līdzekļiem. Jo biežāk tie tiks lietoti, jo stiprāka būs nieze.
Ceturtkārt, tas var būt saistīts ar kandidozi vai piena sēni, dzimumorgānu herpēm, psoriāzi. Piektkārt, apmēram 35% sieviešu cieš no neskaidras izcelsmes niezes.
Tādēļ vispareizāk ir doties pie ginekologa, kas palīdzēs to noteikt un piemeklēs atbilstošu ārstēšanu.”