Foto: SHUTTERSTOCK

Urīna nesaturēšana: Iemesli, ārstēšana. Kā nomierināt urīnpūsli un 5 vingrojumi starpenes muskuļiem 0

Dažādi iemesli

Nodevīgs slapjums biksītēs, klepojot, dejojot, sportojot, aizrautīgi smejoties vai ceļot kaut ko smagu, ir tik delikāta problēma, ka par to neērti runāt pat ar tuviniekiem. Kāpēc rodas urīna nesaturēšana, un kā šo kaiti savaldīt?

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Pēc statistikas datiem, vidēji katrai otrajai sievietei dzīves laikā bijusi kāda urīna noplūdes epizode. Biežāk nepatīkamā problēma piemeklē tās, kuras dzemdējušas vairākus mazuļus. Īpaši aktuāli tas kļūst pēc menopauzes, kad organismā notiek fizioloģiskas un hormonālas pārmaiņas.

Kā uzsver P. Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas un medicīnas sabiedrības “ARS” uroloģe Zane Pilsētniece, lai urīna nesaturēšanas gadījumā varētu palīdzēt, svarīgi atšķirt tās veidu.

CITI ŠOBRĪD LASA

• Slodzes tipa urīna nesaturēšana ir anatomiska problēma, kuras pamatā ir urīnizvadkanāla slēdzējmuskuļa un tā vispārējs balsta funkcijas zudums. Tas visbiežāk notiek pēc atkārtotas grūtniecības, dzemdībām, tostarp traumatiskām, ar plašiem starpenes plīsumiem, pēc apjomīgām operācijām vēdera dobumā un iegurnī. Stāvokli sevišķi pasliktina staru terapija.

• Otrs bieži izplatīts urīna nesaturēšanas veids ir pāraktīvs urīnpūslis, kas izraisa biežu, steidzamu un neatliekamu vajadzību čurāt, arī naktī. Šīs kaites pamatā ir nervu sistēmas radīti funkcionāli traucējumi. Ja ir vājš urīnpūšļa slēdzējmehānisms, līdz tualetei var pat nepaspēt.

• Visizplatītākā ir jaukta tipa urīna nesaturēšana, kad abi veidi kombinējas.

Kas veicina

Urīna nesaturēšanu veicina divas slimību grupas: cukura diabēts un neiroloģiskas kaites, piemēram, izkaisītā skleroze, Pārkinsona slimība un citas, kas izpaužas ar muskulatūras vājumu un impulsu pārvades traucējumiem.

Delikāto problēmu var provocēt ilgstoši paaugstināts spiediens vēdera dobumā, kas novājina starpenes muskulatūru. Tādu rada, piemēram, grūtniecība, dzemdības, liekais svars, hronisks klepus, nodarbošanās ar volejbolu, basketbolu un citiem sporta veidiem, kuros sparīgi jālec.

Vecumdienās urīna nesaturēšana var būt sekas smagai fiziskai slodzei muskulatūras nobriešanas laikā bērnībā un jaunībā.

Šī problēma mēdz saasināties pēc ginekoloģiskajām operācijām, it īpaši pēc dzemdes izņemšanas, kas var izjaukt iegurņa orgānu saišu balsta mehānismu.

Smaga urīna nesaturēšana mēdz veidoties pēc onkoloģiskas slimības ārstēšanas ar staru terapiju un demences slimniekiem ar apziņas un kustību traucējumiem.

Zanes Pilsētnieces pieredze liecina, ka bieža problēma ir regulāra nepieciešamība čurāt naktī, nepaspējot nokļūt līdz tualetei. Tad ne vienmēr iespējams palīdzēt, jo, ja urīna producēšanas ritmu izjaukusi kāda slimība, medikamentu lietošana tā aizturēšanai organismā var izraisīt papildu slodzi sirdij, aritmiju vai augstu asinsspiedienu.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.