Dekors pie tukšas sienas – var izveidot no visa kā 0
Nereti mājoklī ir kāda brīva siena vai tās daļa, kas šķiet pārāk tukša un neinteresanta. Tradicionāli sienas pierasts dekorēt ar gleznām vai citiem mākslas darbiem, bet sienas dekoru iespējams izveidot no visa kā.
Šāds dekors var neko nemaksāt vai arī pavisam niecīgi, turklāt, kad apnīk, var nomainīt pret citu. Bet galvenais – tādas sienas nebūs nevienam citam. Jāļaujas vien fantāzijai un radošai iedvesmai.
Dizainere Marija Kotova sienu dekoram iesaka izmantot visneiedomājamākos priekšmetus un kombinēt tos kā rotaļājoties: “Iedomājieties priekšnama sienas dekoru no 1000 sērkociņu kārbiņām vai spilgtu apļveida dekoru pie bērnistabas sienas no cieši salīmētām “Kinder” olām. Kāpēc gan sienas dekorēšanai neizmantot vecas slēpes, tenisa raketes, pastmarku kolekciju vai senas monētas, izrāžu programmiņas, transporta biļetes no dažādām valstīm?”
Estētiski noskaņoti ļaudis var sākt, piemēram, ar spoguļiem vai pašu bildētām fotogrāfijām. Tikai jāatceras, ka nevajag izmantot standarta principu – viens spogulis, plauktiņš vai vairākas fotogrāfijas vienādos rāmīšos kā muzejā. Interesanti izmantot viena veida, bet dažādu izmēru spoguļus vai vienādus mazus, apaļus spogulīšus, no kuriem veido īpašu figūru vai zīmējumu. Savukārt fotogrāfijas var grupēt, salīmēt vairākas kopā un ievietot vienā lielā rāmī vai veidot kolāžas* tieši uz sienas bez rāmja.
Arī paši rāmji nav smādējami – sienas dekoru var izveidot arī no tukšiem rāmīšiem, kas nokrāsoti dažādās spilgtās krāsās, vai, gluži pretēji, no vienāda materiāla un toņa, bet dažādu izmēru rāmjiem. Rāmji var būt ne vien no dažādiem materiāliem – koka, metāla, plastmasas u. c. –, bet arī vienkārši uzzīmēti vai uzlīmēti (gatavu uzlīmju veidā) uz sienas.
Pie sienas labi jūtas arī dažādi pulksteņi, ja nekas nav iebilstams pret klusu tikšķēšanu. Pašlaik interjera aksesuāru veikalos var atrast patiešām interesantus sienas pulksteņus – sākot no romantiskiem laikrāžiem ar puķainām ciparnīcām līdz pat metālā un plastmasā veidotām abstraktām formām. Šāds dekors labi noderēs mūžīgajiem kavētājiem.
Virtuvē piemērotākais dekors – virtuves piederumi. Var izmantot gan dekoratīvus šķīvīšus, gan interesantas formas karotes un dakšiņas, gan griežamos dēlīšus un pat katlu vāciņus. Ļoti interesanti izskatās pārpalikumi no dažādām vecām servīzēm, ja tos saskaņo pēc toņa vai zīmējuma. Piederumus labāk komplektēt pēc krāsas, bet izmēri un formas var būt dažādi. Izkārtot iespējams gan simetriski, gan jauktā kārtībā – pēc izjūtas.
Vannas istabā noderēs spogulīši un gliemežvāciņi, izlietotu smaržu pudelīšu dekoratīvie korķīši, kā arī dažādu flīzīšu atlikumi, ko iespējams kārtot kolāžā.
Bērnistabā ir visplašākās iespējas izveidot patiešām interesantu sienas dekoru, iesaistot procesā arī pašu bērnu. Iespējams, ka mazais istabas saimnieks kolekcionē dažādas mazas figūriņas, bet kolekcijas arvien pieaugošie apmēri vecākiem jau sagādā galvassāpes. Piestiprinot tās pie sienas dekora veidā, priecīgi būs gan bērni, gan vecāki. Arī bērnu zīmējumi ir ļoti labs materiāls dekoram – ļoti interesanti izskatās, ja tos nekarina pa vienam un nerāmē, bet stiprina vienu pie otra cieši klāt (dažādus izmērus un krāsas), līdz veidojas kaut kas līdzīgs pečvorka** tehnikā veidotām tapetēm.
Par iedvesmu īpašam sienas dekoram lai kalpo arī pogas, cepures, vecas atslēgas, apsveikuma kartītes, knaģīši un daudzas citas ikdienišķas lietas!
* kolāža – dažādu fragmentu apvienojums ar nolūku radīt ko jaunu.
** pečvorka tehnika – (patchwork – no angļu val. ielāpu vai lupatiņu tehnika).