Dekoratīvas un izturīgas vistas piemājas saimniecībai 0
Meklēju pēc iespējas izturīgākas šķirnes vistiņas, kas varētu staigāt pa āru līdz vēlam rudenim un pārlaist ziemu neapkurināmā kūtiņā. Gribu iegādāties Japānas zelta vistas, bet baidos kļūdīties. Reiz jau tā gadījās: pēc internetā atrasta sludinājuma nopirku Bramas cālīšus, bet tagad šaubos, vai putni tiešām pieder pie šīs šķirnes… Inta K. Valgundē
Informāciju par Japānas zelta vistām atrast neizdevās, visticamāk, šķirne ar šādu nosaukumu nemaz nepastāv. Var tikai minēt, kura no daudzajām izpelnījusies tādu apzīmējumu…
Minizoodārza “Dobuļi” saimniece Agita Ķelpe stāsta, ka ļoti izturīgas esot daudzu putnu audzētāju iecienītās zīda vistas. Tā ir ļoti sena šķirne, minēta jau XIII gadsimtā. Dekoratīvās pundurvistiņas izceļas ar garām, šaurām, pūkainām spalvām un zili melnu ādas krāsu. Skaistie putni ir mierīgas dabas, tie nelido, jo zīdainās lidspalvas nespēj tos pacelt gaisā. Šīs šķirnes vistas ir labas perētājas un gādīgas cāļumātes, bieži vien tās izmanto fazānu perēšanai. Putni labi pacieš aukstumu. Vistiņas sver ap 0,8 – 1 kg, gaiļi – no 1,1 līdz 2 kilogramiem.
Zemnieku saimniecībā “Pīnes” Tukuma novada Zentenes pagastā (mob. 26557873) zīda vistu cāļus pārdod par 2,50 – 3 latiem gabalā (cena atkarībā no vecuma).
Zemnieku sētu īpašniekiem mājputnu kolekcionārs Ojārs Šmits iesaka izvēlēties izturīgas gaļas un olu vistu šķirnes – lielus putnus, kas labi dēj, ir pietiekami izskatīgi un diezgan viegli piecieš aukstumu. Tāda ir, piemēram, Russkaja Černaja Borodataja (Galans), ko uzskata par vienu no labākajām Krievijas šķirnēm. Tie ir izskatīgi liela auguma un nosvērta rakstura putni. Sevišķi ieteicami tiem audzētājiem, kuri ziemā mājputnus tur aukstās kūtīs. Vistas saglabājušas perēšanas instinktu. Sezonā tās izdēj 160 – 200 lielu olu (65 – 68 g) ar krēmkrāsas čaumalu. Raksturīgs augsts izšķilšanās procents un cāļi ir lieli un spēcīgi. Pieauguša gaiļa svars ir 3,5 – 4,3 kg, vistas – 2,8 – 4 kg.
Savukārt zemnieku saimniecības “Gribēni” saimniece Līga Roga nosauc vēl veselu virkni šķirņu: Australorp, Kučinskaja Jubiļeinaja, Zagorskaja Lososevaja, Orlovskaja Sitcevaja, Gournay – tās visas ir ļoti piemērotas audzēšanai piemājas saimniecībās.
Australorp pieder pie liela auguma vistu šķirnēm (vista sver 3,3 – 4,2 kg, gailis 3,9 – 4,7 kg). Putni ir izturīgi, vistas dējīgas (arī ziemā), gadā izdēj 250 olu ar gaiši brūnu čaumalu. Inkubējot ir augsts izšķilšanās procents.
Kučinskaja Jubiļeinaja – ātraudzīgi, lieli putni (pieaugusi vista dzīvsvarā sasniedz 2,7 – 3 kg, gailis – vidēji 3,7 kg), kas izceļas ar augstu dzīvotspēju un izturību. Izteikta gaļas – olu šķirne: 90 dienu vecumā var iegūt 2,4 kg gaļas, gadā izdēj 180 – 200 gaiši brūnu olu. Putni pēc dabas mierīgi, ļaujas paņemt rokās, nav izvēlīgi barības ziņā, patērē daudz zaļbarības. Gailis ir vērīgs un labs saimnieks, olas – labi apaugļotas.
Zagorskaja Lososevaja putni ir pieticīgi, paši nadzīgi meklē barību (trīs mēnešu vecumā gailēni var sasniegt 2 kg svaru, pieaudzis gailis – 3,6 kg, vista – 3 kg). Vistas sāk dēt olas 170 dienu vecumā, gadā izdēj pāri par 200 olām, ir labas perētājas un cāļu pieskatītājas. Gailis ļoti saimniecisks.
Orlovskaja Sitcevaja (pa kreisi) putni labi pacieš salu, izmantojami gan gaļas, gan olu ieguvei. Gaiļa vidējais svars ir 4 – 4,5 kg, vistas – 2,5 – 3,2 kilogrami. Vistas ir arī labas perētājas, gadā izdēj 150 – 170 olu ar gaiši brūnu čaumalu.
Gournay (pa labi) ir sena šķirne, kas radusies Francijā, Normandijas apgabalā. Šie putni labi pacieš mitrumu, ir ļoti piemēroti mazām saimniecībām. Tiem ir izcila gaļas kvalitāte, ko nodrošina ilgais audzēšanas periods: 120 dienās gaiļi sasniedz 2,5 kg, vistas – 2 kilogramus. Vista gadā vidēji izdēj ap 170 olu, tām ir balta čaumala.
Minēto šķirņu cāļus zemnieku saimniecībā “Gribēni” (Madonas novada Kalsnavas pagastā, mob. 27422403) varēs iegādāties līdz jūlijam. Cena par divas nedēļas vecu putnu – 3 lati.
{gallery id=”1817″}