Dejot pingvīna intuīcijā. Biodejas skolotājas Kristiānas Kalniņas spēka stāsts 0
Kristiāna Kalniņa ir biodejas skolotāja. Arī medicīnas māsa, rokdarbu skolotāja, deju un kustību terapeite ar maģistra grādu. Pašlaik viņa pievērsusies vienīgi biodejai un citas profesijas likusi malā. Latvijā šī dziedinošā metode parādījās pirms laba laika, un jau sešus gadus tiek mācīti biodejas skolotāji. Gandrīz visu šo posmu Kristiāna mācās dzīvot citādi.
Piedalos biodejas nodarbībā pie Kristiānas Kalniņas. Vispirms ieskanas mūzika, tad Kristiāna tēlaini izklāsta tēmu, ko mēs izdejosim. Pēc tam viņa saka: es mazliet parādīšu. Ieslēdz mūziku un sāk dejot. Trausla kā niedre vējā, kā ūdensroze ar līganu kātu, tik pārpilna emociju, ka, skatoties viņas dejā, krūtīs kāpj silts saviļņojuma vilnis.
Intervijas laikā piepeši ievēroju, ka Kristiāna pat runājot it kā dejo – sacītajā iesaistās ne tikai rokas, kas veido izteiksmīgas piruetes, bet arī ķermenis.
Kas īsti ir biodanza, kam latviski rasts nosaukums biodeja?
Kāda studiju biedrene, mākslas terapeite, jokoja, ka aizgājusi izmēģināt biodeju tikai tādēļ, lai beidzot uzzinātu, kas tas ir. Ja kādam dalībniekam lūgusi paskaidrot, cilvēks tikai laimīgi noelsies: biodeja – tā ir… biodeja.
Īsi varētu teikt, ka tas nozīmē izdejot dzīvi. Iepazīt sevi ar ķermeniska un emocionāla pārdzīvojuma starpniecību, savienoties ar sava iekšējā prieka avotu, izjust pozitīvo iekšējo līdzsvaru.
Metodi radījis čīlietis Rolando Toro, kurš ir psihologs, antropologs, zinātnieks, mākslinieks, Santjago universitātes profesors. Pagājušā gadsimta sešdesmitajos gados viņš pētījis apziņas paplašināšanas veidus, meklējot dziļāku un universālāku garīgās veselības ideju. Strādājot Santjago universitātes psihiatrijas klīnikā, viņš skatījies, kā pacientus iespaido mūzika un kustības. Sākumā izmantojis lēnas dejas un maigu mūziku. Taču pēc tam pacienti naktīs nav varējuši aizmigt un vajadzējis lielākas zāļu devas. Rolando Toro sapratis, ka šādi cilvēku var ievest ļoti dziļi zemapziņā. Tad izmēģinājis ritmiskāku mūziku, dažādus dejošanas un sevis jušanas veidus. Pamazām viņš apjautis, ka biodejas pamatojums rodams dzīves jeb dzīvības zinātnēs, īpaši bioloģijā, jo ar mūziku un deju vispirms tiešā veidā tiek ietekmēts ķermenis.
Īpaši dejošanas vingrinājumi, pieredze un mūzika ieved dziļāk zemapziņas procesos, tuvāk mūsu instinktiem, iedarbojas caur to nervu sistēmas daļu, ko paši nevadām.
Man ļoti patīk Toro ideja, tā ir skaista.