“Ražot kosmosa industrijai ir prestiži, bet fokuss tikai uz to ir saistīts ar dažādiem riskiem. Tāpēc vēlamies izstrādāt komerciālu produktu, kas tiks lietots uz Zemes, piemēram, pašu spilgtāko lukturi, ar kuru varētu konkurēt tirgū, lai nevajadzētu būt atkarīgiem no lieliem projektiem un grantiem,” teic uzņēmuma “Allatherm” līdzīpašnieki, fiziķi Igors Ušakovs (no labās) un Donatas Mišķinis.
“Ražot kosmosa industrijai ir prestiži, bet fokuss tikai uz to ir saistīts ar dažādiem riskiem. Tāpēc vēlamies izstrādāt komerciālu produktu, kas tiks lietots uz Zemes, piemēram, pašu spilgtāko lukturi, ar kuru varētu konkurēt tirgū, lai nevajadzētu būt atkarīgiem no lieliem projektiem un grantiem,” teic uzņēmuma “Allatherm” līdzīpašnieki, fiziķi Igors Ušakovs (no labās) un Donatas Mišķinis.
Foto: Timurs Subhankulovs

“Ražot kosmosa industrijai ir prestiži, bet fokuss tikai uz to ir riskants!” Saruna ar “Allatherm” līdzīpašniekiem Igoru un Donatas 14

Kristīne Stepiņa, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Putins jau sācis plaša mēroga karu pret Eiropu, taču Rietumi baidās to atzīt
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Pēc Eiropas Kosmosa aģentūras (EKA) pasūtījuma uzņēmums “Allatherm” sadarbībā ar vienu no Eiropas vadošajiem kosmosa industrijas uzņēmumiem, Vācijas kompāniju “OHB System AG”, ir radījis ksenona sūkni, kas palīdzēs uzpildīt degvielu “Lunar Gateway” kosmosa stacijā, kuru jau pēc trīs vai četriem gadiem palaidīs Mēness orbītā. Pateicoties šim izgudrojumam, kosmosa stacijas un satelīti varēs ilgāk pildīt savu misiju kosmosa dzīlēs.

Uzņēmuma “Allatherm” īpašnieki fiziķi Igors Ušakovs un Donats Miškinis saimnieko pašu izveidotajā un iekārtotajā ražotnē Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Latvijas Tehnoloģiskā parka teritorijā. Pirms “Allatherm” dibināšanas D. Miškinis 20 gadus strādājis ar kosmosu saistītos projektos – Kanādas kosmosa aģentūrā, Klemsona universitātē ASV, kā arī Spānijas uzņēmumā “IberEspacio”, kur bijis tehniskais direktors.

CITI ŠOBRĪD LASA

I. Ušakovs un D. Miškinis “Allatherm” darbību sāka 2015. gadā Spānijā, taču pēc satikšanās ar RTU rektoru Leonīdu Ribicki un šīs augstskolas zinātniekiem kādā starptautiskā elektronikas izstadē Varšavā un uzaicinājuma pārcelt biznesu uz Latviju uzņēmēji nolēma atgriezties dzimtenē, kur abi studējuši Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātē. Latvijā viņi saskatīja plašākas iespējas izaugsmei un uzņēmējdarbības attīstībai. “Galva mums strādā, ir idejas jauniem kosmosa produktiem. Tāpat netrūkst arī risinājumu tehnoloģijām, kuras var izmantot šeit, uz Zemes,” saka I. Ušakovs.

Palīdz sakari globālajā kosmosa nozarē

“Allatherm” radītais ksenona sūknis būs daļa no “Lunar Gateway” kosmosa stacijas moduļa “ESPRIT”, kura garums ir 3,9 metri, bet svars aptuveni četras tonnas. “Lunar Gateway” projekta īstenošanā sadarbojas teju visas lielākās pasaules kosmosa aģentūras. EKA uzņēmusies divu moduļu – “ESPRIT” un “IHAB” – izstrādi. Atšķirībā no pašreizējās stacijas, kas darbojas Zemes orbītā, jaunā kosmosa stacija “Lunar Gateway” rinķos ap Mēnesi. Tā ir paredzēta kā bāzes stacija ceļā uz tālākām Mēness izpētes un citām kosmosa misijām. Ksenona sūknis sver tikai divus kilogramus, tik mazu svaru ir izdevies panākt, izmantojot īpaši izvēlētus materiālus.

Lai parādītu, kurā vietā uz kosmosa stacijas atradīsies “Allatherm” degvielas sūknis, tā izstrādātāji izmanto kosmosa staciju, kas ir salikta no “Lego” konstruktora detaļām. Kā izrādās, šāda rotaļlieta jau ir pārdošanā, lai arī “Lunar Gateway” stacija kosmosā tiks palaista tikai pēc vairākiem gadiem. Uzņēmēji lēš, ka tas, visticamāk, varētu notikt 2026. gadā. “Kad mūsu detaļa tiks uzstādīta uz kosmosa stacijas “Lunar Gateway”, panāksim, ka tā tiks pievienota arī “Lego” konstruktoram,” smej sūkņa izgudrotāji.

420 tūkst. eiro no projekta kopējām izmaksām caur dalību EKA finansējusi Latvijas valsts, atlikušo daļu – Vācijas kosmisko sistēmu un tehnoloģiju uzņēmums “OHB System AG”, kurš ir kopējās ksenona uzpildes sistēmas izstrādātājs. Šis uzņēmums ir būvējis dažādas kosmosa sistēmas, piemēram, Eiropas satelītu navigācijas sistēmas “Galileo” satelītus. Turpmāk projekta finansēšanā iesaistīsies arī EKA. Pie šāda vērtīga pasūtījuma “Allatherm” ticis, pateicoties uzņēmuma īpašnieku sakariem kosmosa industrijā.

“Darbojamies šajā biznesā jau vairāk nekā 20 gadus, mūs labi pazīst, zina, ko mēs spējam paveikt. Sūkņa pasūtītāji pa tiešo mūs uzrunāja un piedāvāja piedalīties tenderī, lai varētu izstrādāt šo produktu no nulles,” stāsta D. Miškinis. “Allatherm” ražotnē pašlaik ir iespējams radīt tikai prototipus. “Lai varētu izstrādāt tehnoloģijas, kuras būtu iespējams sūtīt kosmosā, ir nepieciešams moderns, augstiem kvalitātes standartiem atbilstošs aprīkojums, kas ļautu veikt termisko apstrādi, cietlodēšanu vakuumā un automatizēto metināšanu, kā arī mūsdienīgas ražošanas telpas,” secina D. Miškinis. Tam nepieciešamas investīcijas 1,5–2 miljonu eiro apjomā, lēš uzņēmējs.

Reklāma
Reklāma

Fokuss divos virzienos

Ksenona jeb kosmosa degvielas sūknis ir atpazīstamākais un perspektīvākais “Allatherm” projekts, taču uzņēmums ar to savu darbību nesāka. Pirms līguma noslēgšanas ar EKA “Allatherm” pamatdarbība bija augstas tehnoloģijas divfāžu siltuma ierīču izstrāde un izgatavošana elektronikas dzesēšanas iekārtām. Šobrīd “Allatherm” ar vienu kāju stāv uz zemes, bet ar otru – kosmosā, proti, darbojas divos virzienos – izstrādā divu fāžu dzesēšanas sistēmas un termālās kompresijas tehnoloģijas.

“Divu fāžu dzesēšana notiek darba vielai, piemēram, ūdenim, acetonam, amonjakam vai butānam slēgtā sistēmā iztvaikojot un iztvaikošanas procesā uzņemot “lieko” siltumu. Tālāk šie karstie tvaiki pārvietojas uz vēsāku vietu sistēmā, kur tie atdod siltumu, kondensējas (atkal pārvēršas šķidrumā) un tad atkal atgriežas sākuma punktā pie siltuma avota.

Vienkāršas šāda veida ierīces sastopamas piezīmjdatoros, elektroautomašīnās un citās elektroniskās ierīcēs. Sarežģītākas sistēmas tiek izmantotas un ir labi pazīstamas arī kosmosa industrijā. Angliski tās sauc par “heat pipes” vai “loop heat pipes”, skaidro “Allatherm” inženieris Artis Leilands. Termālās kompresijas tehnoloģija ir arī ksenona uzpildes sūkņa darbības pamatā. “Šī ierīce paredzēta augstas tīrības gāzu pārsūknēšanai, neizmantojot kustīgas detaļas,” klāsta A. Leilands.

Top nākamais izgudrojums kosmosam

“Sākām ar risinājumiem, kurus var izmantot šeit, uz Zemes, un turpinām to darīt. Šobrīd, izmantojot LED tehnoloģijas, strādājam pie paša spilgtākā luktura radīšanas. Tā gaismas stars vairākas minūtes varēs spīdēt vairākus kilometrus lielā attālumā. Šādus lukturus varēs izmantot specdienesti un robežsargi,” stāsta I. Ušakovs. Tāpat sadarbībā ar RTU “Allatherm” izstrādā speciālu apgaismojumu slimnīcu operāciju zālēm, kas ļauj gudrāk izmantot gaismu, izvadot siltumu no telpas.

Uzņēmēji ir sarūgtināti, ka Krievijas karadarbības Ukrainā dēļ ir pārtrūkusi sadarbība ar Harkivas Aviācijas institūtu. Kopā ar ukraiņu zinātniekiem bija aizsācies darbs pie efektīvāka lidmašīnas dzinēja dzesēšanas iekārtas izstrādes. To bija pasūtījis Francijas uzņēmums “Liebherr”. Taču I. Ušakovs ir optimisma pilns aizsāktos pētījumus ar ukraiņu kolēģiem turpināt, sazinoties attālināti. “Viņi ir ieinteresēti darbu turpināt, pat tad, ja būs spiesti sēdēt bumbu patvertnēs,” saka I. Ušakovs.

Šobrīd uzņēmumā ir nodarbināti 15 cilvēki. Uzņēmēji atzīst, ka ir lielas problēmas atrast darbiniekus, jo augsti kvalificēti inženieri bieži vien izvēlas braukt strādāt uz ārvalstīm. “Allatherm” galvenie klienti ir aerokosmiskās industrijas uzņēmumi, vairāki projekti ir realizēti arī pielietojumam uz Zemes, piemēram, elektroauto bateriju dzesēšanas risinājumi. Uzņēmums plāno uz kosmosa staciju “Lunar Gateway” nosūtīt divus izgudrojumus, darbs pie otra projekta jau ir aizsācies. “Protams, ražot kosmosa industrijai ir prestiži, bet fokuss tikai uz to ir saistīts ar dažādiem riskiem.

Tāpēc vēlamies izstrādāt komerciālu produktu, kas tiks lietots uz Zemes, piemēram, pašu spilgtāko lukturi, ar kuru varētu konkurēt tirgū, lai nevajadzētu būt atkarīgiem no lieliem projektiem un grantiem,” saka I. Ušakovs. Viņš atzīst, ka Latvijas uzņēmumiem vairāk vajadzētu koncentrēties uz augsta pievienotā intelekta vērtības projektiem. “Latvijā kosmosa nozare attīstās strauji. Valstīm, kuras ir līdzīgā statusā, ir neliels skaits projektu, kuriem ir lidošanas perspektīvas, no tiem četri ir izstrādāti Latvijā,” zina stāstīt I. Ušakovs.

Vērtējums: Veiksmīgi izmanto kosmosa nozari eksportspējas palielināšanai

Latvijas Kosmosa industrijas asociācijas (LAIK) prezidents Pauls Irbins: “Allatherm”  ir viens no labākajiem piemēriem, kā izmantot kosmosa nozari savas eksportspējas palielināšanai. Uzņēmums ir atradis savu nišu, sadarbībā ar EKA attīstījis tehnoloģiskus risinājumus, kas ļauj piedalīties nozīmīgā kosmosa misijā. “Lunar Gateway” ir kvalitātes zīmogs un paver “Allatherm”  durvis turpmākai sadarbībai ne tikai ar kosmosa nozares, bet arī citu nozaru uzņēmumiem. Tos uzņēmumus, kurus ir iedvesmojis šis veiksmes stāsts un kuri vēlas startēt kosmosa nozarē, piesaistot finansējumu, aicinu pieteikties LAIK.

PĀRKĀPUMA BŪTĪBA

Sēkla

Izglītība, atpazīstamība un sakari globālajā kosmosa nozarē.

Dīgsts

Darbības fokuss divos virzienos – divu fāžu dzesēšanas sistēmu un termālās kompresijas tehnoloģiju izstrāde. Ksenona sūkņa prototipa izgatavošana.

Augļi

Sadarbība ar Vācijas kosmisko sistēmu un tehnoloģiju uzņēmumu “OHB System AG”. Jaunu kosmosa produktu iestrādes, attīstības potenciāls globālajā kosmosa industrijā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.