Deguna starpsienas operācijas sekas – caurums!? 0
“Pirms vairākiem gadiem ilgstoši cietu no hroniskām iesnām un bija grūti elpot. Ārsti konstatēja izliektu deguna starpsienu un veica tās operāciju. Tagad rentgenā atklājās, ka tā joprojām ir šķība, turklāt tajā ir caurums. Ārsts ieteica operēt vēlreiz. Kā tad tā?” Zane Rīgā
Atbild otorinolaringologs Kaspars Peksis: “Panākt ideālu deguna starpsienas taisnumu ne vienmēr ir iespējams un nav arī vajadzīgs. Svarīgākais – vai pacientei joprojām ir grūti elpot? Ja nav elpošanas grūtību vai citu sūdzību, visticamāk, atkārtota operācija nav nepieciešama.
To, kā deguna starpsienā radies caurums – vai tā ir bijusi ķirurga neveiksme vai pēcoperācijas dzīšanas īpatnības –, šobrīd vairs nav iespējams pateikt. Starpsienu deformācijas veidi ir dažādi, tādēļ operācijas mēdz būt gan vieglākas, gan smagākas. Tās laikā ķirurgs atdala no skrimšļa apvalkus, no kuriem tas barojas, iekļūst deguna starpsienas iekšpusē, to iztaisno un atliek visu atpakaļ. Mēdz būt gadījumi, kad daļa skrimšļa operācijā jāizņem, var gadīties arī gļotādas plīsumi.
Caurums deguna starpsienā var izveidoties arī tādēļ, ka pēc operācijas pasliktinājusies skrimšļa asins apgāde un izveidojies audu apgabals, kas ar laiku var “izkrist”. Reizēm šāds caurums var izveidoties pat pusgadu pēc operācijas. Ja caurums ir ļoti mazs, elpojot caur degunu, var rasties svelpjoša skaņa. Par laimi, ar laiku caurums mazliet palielinās un svilpošana pāriet pati no sevis. Uz cauruma malām var arī veidoties kreveles, kas reizēm var “aizlīmēt” degunu. Ja kreveles norauj, piemēram, tīrot degunu, gļotāda šajās vietās var mazliet asiņot.
Tāpat, liekot pīrsingu, deguna starpsienā tiek izveidots caurums. Ja tas traucē, jāveic atkārtota operācija, lai to labotu. Diemžēl tai ne vienmēr ir labi rezultāti.”