Degoša papīra lidmašīna, šašliku iesmi uz kaimiņu jumta – bērnu nedarbi ar lieliem zaudējumiem 1
Līdz ar pavasara iestāšanos katru gadu pieaug bērnu nedarbu skaits, kas rada lielākus vai mazākus zaudējumus. Biežākie cietēji ir kaimiņi, kuriem tiek sabojāts auto vai izsisti logi. Taču ir gadījumi, kad, neapzinoties savas rīcības sekas, bērni aizdedzina kaimiņu dzīvokli, sabojā mājas jumtu ar šašlika iesmiem, rīkojot mērķī sviešanas sacensības, vai ceļojuma laikā nodara zaudējumus veikala vides reklāmai, liecina “If Apdrošināšana” Atlīdzību daļas informācija.
“Pagājušajā gadā saņēmām kāda klienta atlīdzības pieteikumu par dēla nodarītajiem zaudējumiem kaimiņiem. Divi zēni, spēlējoties uz daudzdzīvokļu mājas balkona, bija laiduši gaisā aizdedzinātas papīra lidmašīnas. Viena no tām ar vēja pūsmu tika iepūsta apakšējā kaimiņa balkonā, aizdedzinot tur esošās viegli uzliesmojošās mantas, tādā veidā izraisot ugunsgrēku. Lai gan ugunsdzēsēji ieradās operatīvi, tomēr dzīvoklis bija pamatīgi cietis un tā remonts izmaksāja vairāk nekā 12 000 eiro, bet sadegusī iedzīve vēl 7000 eiro,” informē “If Apdrošināšana” Civiltiesiskās atbildības produkta vadītāja Uva Kaijaka.
Konkrētajā gadījumā tika atlīdzināti zaudējumi maksimālā polises atbildības limita apmērā – 4 200 eiro, kādu apdrošinājuma ņēmējs bija izvēlējies, iegādājoties Privātpersonas civiltiesiskās atbildības apdrošināšanas polisi, jo uz to brīdi viņš nevarēja pat iedomāties, ka reāli iespējamais zaudējumu apmērs var būt vēl lielāks.
Kādā citā atlīdzības gadījumā bērni grila sezonas laikā bija sarīkojuši šašliku iesmu mešanas sacensības pa kaimiņmājas jumtu, nodarot zaudējumus gandrīz 400 eiro apmērā. Savukārt kāds bērns ģimenes ceļojuma laikā Vācijā, mēģinot nofotografēties pie kāda veikala, apgāza tur esošo vides reklāmu – porcelāna figūru, kā rezultātā veikalam tika atlīdzināti zaudējumi 500 eiro apmērā.
Tipiskākie negadījumi, kādus parasti nodara bērni, ir saistīti ar izsistiem logiem, spēlējot bumbu, un velosipēdu noskrāpētām vai deformētām auto virsbūves daļām.
“Ja pieaugušie savas rīcības sekas spēj paredzēt un apzinās tās, tad bērni visus iepriekšminētos zaudējumus nodarījuši neapzinoties un nepadomājot. Iespējams, izsists kaimiņa logs tikai nedaudz sabojās attiecības, taču izdedzināts dzīvoklis vai pamatīgi cietis mājas jumts ir liels materiālais zaudējums. Tāpēc mēs parasti iesakām izvērtēt to, cik lielu iespējamās atlīdzības limitu izvēlēties. Pieredze rāda, jo lielāks bērns, jo diemžēl arī lielāki mēdz būt zaudējumi, kas nodarīti gan mājās, gan ārpus tām – ceļojumos, atpūtā un sabiedriskās vietās,” uzsver Kaijaka.