Foto – Fotolia

Pareizs uzturs 0


Ja dedzināšana kuņģī rodas tikai pēc noteiktu produktu lietošanas, tos var identificēt un izvairīties. Ieteicams neizvēlēties tos, kas var izraisīt kuņģa skābes palielināšanos, un tādu diemžēl ir daudz – gan saldi, gan skābi, gan taukaini.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Lasīt citas ziņas

Gastroenterologs iesaka atviļņa slimības gadījumā ēdienkartē neiekļaut gāzētus un raudzētus dzērienus, tostarp alkoholiskos: alu, šampanieti u.tml. Nav vēlama kafija, šķidrie piena produkti (piens, kefīrs, paniņas). Kuņģa gļotādu kairina citrusaugļi un citi skābi augļi, ogas, dārzeņi (skābēti kāposti, gurķi) un pat tomāti.

Jāpievērš uzmanība gatavajiem produktiem. Piemēram, ja mērces sastāvā ir tomāti, ķiploki vai citas pikantas garšvielas, tie var kuņģī izraisīt diskomfortu. Nav ieteicama rupjmaize un saldskābmaize, jo šiem produktiem raksturīgs skābums.

CITI ŠOBRĪD LASA

– Viens cepums vai konfekte nevar izraisīt problēmas, bet jāizvairās tos lietot lielākā daudzumā, jo arī saldumi – smalkmaizītes un medus – kairina kuņģi. Ja atvilnis ir hronisks, diētas nosacījumi jāievēro visu mūžu, nevarēs iztikt arī bez zālēm, – turpina ārsts.

Kas paliek? Gurķi, svaigi kāposti, burkāni, kartupeļi, no piena produktiem – siers, no dzērieniem – ūdens. Piemēroti arī graudaugi: rīsi un griķi.

Hosams Abu Meri iesaka ēdienu gatavot bez garšvielām (pipariem, paprikas, čili, ķiplokiem), un labāk tos grilēt un vārīt, nevis cept, kas gandrīz vienmēr notiek lielā tauku daudzumā.

Iemesls, kāpēc iespējams vājš un vaļīgs barības vada apakšējais sfinkteris, var būt retas ēdienreizes un lielas porcijas, kas ilgāk paliek kuņģī un to vairāk iestiepj. Ja maltītei vēl uzdzer šķidrumu, kuņģa saturs vieglāk nonāk atpakaļ barības vadā un izraisa atraugas un atvilni.

Tāpēc vēlams ēst biežāk un regulāri, bet ēdiena daudzumam nav jāmainās, ēdot 2–3 vai 4–5 reizes dienā. Mazākas porcijas ātrāk tiek sagremotas, drīzāk tiek sūtītas uz tievo zarnu, un mazāk iespēju atvilnim. Ja maltītes laikā gribas dzert, tas jādara nelieliem malkiem un nedaudz, jo ar dzērieniem atšķaidīta kuņģa sula kļūst mazāk koncentrēta un sliktāk šķeļ barību. Tāpēc šķidrumu labāk uzņemt starp ēdienreizēm. Pēc ēšanas vajag nevis uzreiz iet gulēt, bet gan sportot vai fiziski strādāt. Jāseko līdzi vēdera izejas regularitātei, jo aizcietējumi var palielināt atviļņa spiedienu vēdera dobumā.

Reklāma
Reklāma

Ja kuņģa problēmas ir sezonālas, tās vairākumā gadījumu pāriet ātri – dažu dienu laikā. Ja lietas labā neko nedara, dedzināšana var turpināties arī ilgāk, taču jāapmeklē ārsts, lai iekaisums nekļūtu hronisks.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.