Foto – Anda Krauze

Dedz skaisti! 18 padomi oriģinālu sveču izgatavošanai pašu rokām 2

Ir vienkārši priecāties par veikalā iegādātas sveces gaišo liesmiņu. Daudz grūtāk ir sveci radīt pašam, toties tad tā būs īpaša un sirdi sildīs daudz vairāk. Kas jāņem vērā, lai svece izdotos, padomus sniedz studijas “Larua” saimniece Kristīne Tīlika.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Pirmās sveces tālā senatnē izgatavoja no bišu vaska, vēlāk tās sāka veidot no parafīna un tikai vēl daudz vēlāk sveču radīšanai sāka izmantot dabiskos vaskus – sojas, rapšu, rīsu, palmu. Tiesa, pēdējie ir daudz dārgāki.

1. Lētākais materiāls, no kā lej sveces, ir parafīns, bet jāņem vērā, ka tam ir daudz veidu. Cena atkarībā no kvalitātes svārstās no dažiem santīmiem līdz pieciem sešiem latiem par vienu kilogramu.

CITI ŠOBRĪD LASA

2. Parafīnu iegūst no naftas. Augstākās kvalitātes parafīns, ko dēvē arī par medicīnisko parafīnu, ir kārtīgi attīrīts, tādēļ sveci, kas no tā izgatavota, var droši dedzināt – tā neizgaros cilvēka veselībai kaitīgas vielas. To gan nevar teikt par zemākas kvalitātes parafīna svecēm.

3. Gatavot sveces no sojas, rīsu, rapšu un palmu vaska ir grūtāk, jo šis materiāls ir daudz trauslāks. Iesācējiem ieteicams sākt ar parafīna un bišu vaska sveču gatavošanu, kas labāk pakļaujas veidošanai.

4. Ja bišu vaskā saglabājušies piemaisījumi, svece dūmos un sprakšķēs. Mājas apstākļos bišu vasku nevar attīrīt tik ļoti, cik nepieciešams sveču liešanai. Tuvākā valsts, kur ražo rūpnieciski attīrītu bišu vasku, ir Lietuva.

5. Visādi citādi bišu vasks ir lielisks materiāls sveču gatavošanai – dabisks, satur ēteriskās eļļas, jauki smaržo un izskatās. Tikai, strādājot ar bišu vasku, jāpatur prātā, ka tas kūst ļoti augstā temperatūrā, tāpēc jāsargājas, lai neapplaucē rokas.

6. Sojas vaska priekšrocības – svecēm piemīt patīkams dabisks aromāts, tās neizgaro kaitīgas vielas un tas ir vienīgais vasks, kura radītos traipus ar karstu ūdeni un ziepēm var iztīrīt no apģērba. Studijā “Larua” (latīņu valodā “larua” nozīmē – mājas gariņš) top sveces no augstākās kvalitātes sojas vaska – 100% dabiska materiāla. To iegūst no sojas eļļas, attīrot to no ūdens molekulām.

7. Kā gatavo sveci? Parafīnu vai kādu no dabiskajiem vaskiem ūdens peldē izkausē (trauku peldinot katlā ar karstu ūdeni), ja vēlas, pievieno ēteriskās eļļas un krāsu. Sagatavo sveču formu, tajā nostiprinot degli, izkausēto vasku ielej formā vai trauciņā un ļauj sacietēt.

Reklāma
Reklāma

8. Jāpatur prātā – kausējot vasku nedrīkst aizmirst uz plīts. Sveces, kas gatavotas no pārkarsēta vaska, var plaisāt, degot var saplīst vai notikt citi brīnumi. Arī caurvējš sveču liešanas laikā nav vēlams.

9. Ēterisko eļļu nav ieteicams pievienot ļoti daudz, citādi sveces aromāts būs pārāk uzmācīgs. Paturiet prātā – labāk izvēlēties kvalitatīvas dabiskas smaržvielas, nevis tās, kas gatavotas no ķīmiskām vielām vai spirta.

10. Dabiskajiem vaskiem piemīt atšķirīgs saraušanās koeficients, tāpēc, iegādājoties vasku, jāzina, kur to liesiet. Tie vaski (dēvēti par stāvsveču vaskiem), kam saraušanās koeficients ir lielāks, domāti liešanai formās, bet tie, kas eļļaināki un kam saraušanās koeficients mazāks (konteinersveču vaski), – liešanai burciņās, krūzītēs un cita veida trauciņos.

11. Bišu vaska sveces labāk liet silikona formās, pārējie dabiskie vaski labprāt “draudzējas” gan ar silikona, gan stikla, metāla un citu materiālu formiņām.

12. Pirms sveču liešanas svarīgi izvēlēties pareiza lieluma dakti, jo tai jāpiemīt spēkam ar pietiekami lielu, bet ne pārāk stipru liesmiņu izkausēt laukumu ap sevi. Dakti izvēlas atkarībā no svecei izvēlētā materiāla, diametra un tā, vai to lej formā vai traukā.

13. Lielākoties tieši dakts izmērs nosaka, vai svece izdosies vairāk vai mazāk piloša. Ja dakts ir pārāk liela, svece vairāk pil un ātrāk izdeg. Iespējams iegādāties arī īpašu parafīnu, kas, svecei degot, veido strukturētas līnijas.

14. Pirms ķeraties pie lielāka sveču daudzuma liešanas, izgatavojiet un izdedziniet vienu sveci, lai pārliecinātos, vai dakts ir atbilstoša un svece deg skaisti. Ražotāju solītais ne vienmēr atbilst patiesībai.

15. Parafīna vai dabiskā vaska iekrāsošanai labāk izmantot speciālās krāsas. Nav ieteicams izmantot vaska krītiņus, pārtikas vai lūpu krāsas. Izgarojumi, kas radīsies, degot šiem materiāliem, var būt cilvēkam nelabvēlīgi.

16. Ja sveci vēlaties papildināt ar dabas materiāliem – kaltētiem augiem, čiekuriem, kanēļa standziņām, gliemežvākiem, tie jāievieto no dakts tādā attālumā, lai liesma neskartu. Vaskā nedrīkst iegremdēt slapjas lietas – veidosies caurumi.

17. Apbruņojieties ar pacietību – vidēji lielai svecei istabas temperatūrā jāļauj sacietēt sešas līdz desmit stundas. Procesu nedrīkst steidzināt, sveci ievietojot ledusskapī vai saldētavā. Tad svecei var rasties nopietni defekti.

18. Izejmateriālus svecēm var iegādāties mākslinieku preču veikalos, dažos ekopreču veikaliņos, sveču studijās, arī interneta veikalos. Augstākās klases parafīnu var iegādāties arī aptiekās.

Fotogalerijā – dažas idejas sveču darināšanai un izrotāšanai no interneta blogiem!

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.