De facto: Šlesera vadītā deputātu delegācija, kas devusies uz Ķīnu, cieši saistīta ar Šleseru ģimenes biznesu 176
Opozīcijas politiķa Aināra Šlesera (LPV) vadītās Saeimas deputātu delegācijas braucienu uz Ķīnu, kuru apmaksā šī valsts, pavada arī vairāki uzņēmēji, kas ir cieši saistīti ar Šleseru ģimenes biznesu, vēsta LTV raidījums “De facto”.
Kā atzīmē raidījums, vizīte netika akceptēta Saeimā un saskaņota ar Ārlietu ministriju, tāpēc radies jautājums, vai ceļojums nav uzskatāms par neatļautu dāvanu no Ķīnas valdības. Daļa no uzņēmējiem, kas Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras (LTRK) delegācijas sastāvā devušies uz Ķīnu vienlaikus ar politiķiem, esot cieši saistīti ar Šleseru ģimenes biznesu.
Uz Ķīnu aizbrauca pieci Šlesera vadītās “Latvija pirmajā vietā” (LPV) frakcijas deputāti, divi Nacionālās apvienības (NA) pārstāvji – Aleksandrs Kiršteins un Edmunds Teirumnieks – un Viktorija Pleškāne no “Stabilitātei”.
Uzņēmēju delegācijā, kurai politiķi, kā paši apgalvo, “atver Ķīnas ierēdņu durvis”, piedalās arī deputāta Aināra Šlesera dēls Edvards Šlesers, kurš pārstāv uzņēmumu “Riga Port”. Ķīnas braucienā piedalās arī “Riga Port” valdes loceklis Miķelis Lapše. “Riga Port” pastarpinātie līdzīpašnieki šobrīd ir Šleseru ģimenes pārstāvji. Braucienā piedalās arī “Riga Port” grupas uzņēmuma “Baltijas tranzīta serviss” valdes priekšsēdētājs Ivars Sormulis, kurš ir arī firmas līdzīpašnieks, tātad – Šleseru ģimenes partneris.
Kopumā LTRK noorganizējusi 17 cilvēku delegāciju. No sākuma organizācijā teikts, ka LTRK prezidentu Aigaru Rostovski par vizīti uzrunāja Šlesers, bet vēlāk precizēts, ka Rostovski par to uzrunājis Ķīnas vēstnieks.
Šlesers kā deputātu grupas sadarbības veicināšanai ar Ķīnas parlamentu vadītājs piedāvājis braucienā doties arī vairākiem citiem Saeimas deputātiem, taču tie atteikušies. “Es neesmu pret to, ka būtu jāuztur kontakti un varbūt jādodas uz valstīm, kas nav mūsu sabiedrotie, jo diplomātiskie kanāli ir jāuztur. Bet tiem ir jābūt atbilstoši organizētiem, kopīgi jāizdiskutē par darba kārtību, kādi mērķi mums būtu jāsasniedz, tam būtu jāiet normāli caur šīs sadarbības grupas sēdi, tam būtu jāiet caur prezidiju, konsultējoties arī ar drošības dienestiem un Ārlietu ministriju. Tas būtu pareizais ceļš,” savu atteikšanos piedalīties vizītē skaidrojis Ervins Labanovskis (P).
“Riskantākais visā šajā man liekas nepārprotams interešu konflikts, jo, manuprāt, ir diezgan nepieņemami Latvijas parlamentārietim braukt par citas valsts finansētu naudu apmeklēt valsti,” piebildusi deputāte Līga Kļaviņa (ZZS).
Visticamāk, to, vai šajā braucienā ir ievēroti interešu konflikta novēršanas likumā noteiktie ierobežojumi amatpersonām saņemt dāvanas, tagad vērtēs Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs.
Ja Šlesera partijas frakcijā deputāti vienoti atbalsta šo braucienu, tad NA viedokļi atšķiras. NA pārstāvis Saeimas prezidijā Jānis Grasbergs uzsver, ka, viņaprāt, frakcijas biedriem kavējumu attaisnot nebūs pamata. Saeimas Ārlietu komisijas priekšsēdētājs Rihards Kols (NA) piebildis – ja partijas biedri būtu informējuši par ieceri braukt uz Ķīnu, frakcija to neatbalstītu, taču partija par ieceri neesot zinājusi.