“Dažiem pēc Covid-19 izslimošanas no jauna jāmācās staigāt un runāt,” atklāj “Vaivari” vadītāja 17
“Covid-19 sekas ir dalāmas vairākās grupās,” RīgaTV 24 raidījumā “Uz līnijas” skaidro Anda Nulle, Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” valdes priekšsēdētāja.
Pirmā grupa ir pulmonoloģiskās elpošanas sistēmas traucējumu sekas – pacientiem pēc pneimonijas samazinās vitālā kapacitāte – ir grūtības elpot, ir aizdusa, nogurums.
Citiem ir arī kardioloģiskās sistēmas sekas, jo šis vīruss atstāj sekas uz ļoti daudzām orgānu sistēmām – pieaug sirds nepietiekamība, mēdz būt ritma traucējumi.
Nākamā grupa ir muskuļu skeletālās sekas, piemēram, muskuļu sāpes, nespēks, nogurums.
Ir arī neroloģiskās sekas, dažādas neiropātijas, neiropātiskas sāpes asinsreces un teces izmaiņas var pastiprināt insulta risku.
“Ir viena grupa, varbūt mazāk mēs viņus pieminam, jo tās nav fiziskas kaites, bet ir ārkārtīgi daudz pacientu ar kognitīviem izziņas procesa traucējumiem – atmiņas traucējumiem, depresiju. Tā ir psihoemocionālā puse, kas tiek ļoti izmainīta,” atklāk Nulle.
Kā šiem cilvēkiem ar dažādām Covid-19 vīrusa izslimošanas sekām norit rehabilitācijas process?
“Cilvēki ir izveseļojušies no infekcijas, bet sekas dažkārt saglabāsies pat gadu, iespējams, ilgāk,” atklāj Nacionālā rehabilitācijas centra “Vaivari” valdes priekšsēdētāja, skaidrojot, ka ar vīrusu dzīvojam vien gadu, ilgtermiņa sekas vēl nav zināmas, jo nav pagājis tik daudz laika.
Galvenais mērķis ir atgriezt cilvēku normālā dzīvē. “Lai cilvēks varētu sākontēji pats pāriet pāri istabai, veikt ikdienas aktivitātes, apkopot spēkus un pats apģērbties, uztaisīt ēst! Dažiem pacientiem ir jāmācās runāt un staigāt no jauna, jo tie, kuri rehabilitācijā nonāk pēc ilgstošas intensīvās terapijas, teiksim, diviem, trim mēnešiem no guļoša stāvokļa, arī pēc mākslīgās plaušu ventilācijas – šis pacients ir jāsāk vertikalizēt, viņš sākumā nemaz nevar nostāties uz kājām,” skaidro Nulle.
Rehabilitācijas process ir lēns un galvenais, ka tieši Covid-19 pacientus nedrīkst pārslogot, dzīt un sasteigt. Ar sekām jācīnās lēni un mierīgi.