Anda Līce
Anda Līce
Foto: Valdis Ilzēns

Anda Līce: Iestāties par ir grūtāk, tāpēc mēs lielākoties cīnāmies pret kaut ko 6

Mājās, gar kurām iet grantēts ceļš, logi ir jāmazgā bieži. Vieni to dara, citi par netīrību tikai šķendējas. Lai pasauli redzētu skaidri, ar pavasara talkām vien ir par maz, tāpēc ik pa laikam der noskaidrot, cik liela sabiedrības daļa ir gatava piedalīties sevis sakopšanā. Pētījumu aģentūra SKDS ir secinājusi – tikai 26% Latvijas iedzīvotāju tic, ka viņi spēj ietekmēt Saeimas un valdības lēmumus. Savu iespēju robežās viņi to arī mēģina darīt, jo viņiem rūp logu tīrība. Taču tīrītāju ir maz, bet logu – bez skaita, un daudzi ir tā aizķēpāti, ka gaisma vairs nespīd cauri. Aizvien nāk klāt jauni, tā saucamie sensitīvie logi, kuriem skarties klāt aizliedz cilvēku radīti likumi. Aiz netīrajiem logiem parasti glabājas netīra nauda un netīra sirdsapziņa.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
“Viņa lūdza izgriezt tās ainas…” Meliem īsas kājas! Klajā nācis vēl viens Annas Sedokovas rūpīgi glabātais noslēpums
Kokteilis
“Esmu mazliet šokā” – Jāņa Timmas draugs publicē saraksti, kas, viņaprāt, apstiprina faktu, ka viņam kāds “palīdzējis” aiziet no dzīves
Kokteilis
Astroloģe nosauc zodiaka zīmi, kurai februārī gaidāmi žilbinoši panākumi. Citai zodiaka zīmei īpaši neveiksies
Lasīt citas ziņas

Cilvēces vēsturiskā pieredze liecina – pa īstam brīvus mūs var darīt vienīgi patiesība, nevis nauda. Taču autoritārā vara un patērētāju sabiedrība par to tikai pasmejas. Katram, kas seko līdzi Latvijā notiekošajiem tiesas procesiem un dažādiem politiskajiem un finansiālajiem skandāliem, ir skaidrs – atklāta sabiedrība aizvien vēl ir tikai sapnis un, iespējams, pat mīts. To pašu var teikt arī par pasauli globālā mērogā. Tomēr mums šādā pasaulē ir jādzīvo un tad ir jāizvēlas – vai nu samierināties ar netaisnību un pieņemt tās diktētos noteikumus, vai iestāties par taisnību. Paradokss ir tas, ka daudzi, kas dedzīgi karo pret kaut ko, pēc laika to sāk aizstāvēt, kā tas ir noticis ar tiem padomju laika spaidus piedzīvojušajiem, kuriem tagad pēkšņi bezgala simpātisks ir kļuvis Putina režīms Krievijā. Kurā brīdī un kāpēc notiek šāda polu pārmagnetizēšanās, kad PRET samainās vietām ar PAR, tas būtu jājautā psihologiem un psihiatriem.

Tā kā iestāties PAR ir daudz grūtāk nekā PRET, nav brīnums, ka mēs lielākoties cīnāmies pret kaut ko. Piemēram, nacionālajā jautājumā nav grūti kādu nolamāt par melno, šķībacaino vai krievu, bet daudziem ir gluži neiespējami no savas valodas izmest rusicismus un krievu lamuvārdus. Tas ir jautājums par mūsu logiem, skatoties caur netīru logu, arī ainava šķiet izplūdusi. Tāpat kā bez ārējās pasaules pastāv iekšējā, bez mājas vai dzīvokļa logiem mums katram ir arī acīm neredzami logi un lodziņi, caur kuriem mēs lūkojamies uz sevi, citiem un pasauli. Caur lieliem logiem var redzēt daudz vairāk nekā caur maziem, tas, ko redz personība, būtiski atšķiras no personas ieraudzītā. Personības visu mūžu savus logus paplašina, kamēr daudzi tos pat sašaurina. Iekšējos logus nevar pasūtīt nevienā firmā, tos gatavo katrs pats. Cik ietilpīgs vārds ir “mūžizglītība”! Labi būtu, ja tas nenozīmētu tikai un vienīgi jaunu amatu apgūšanu.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.