Daži ieteikumi, ja vēlaties ceļot visa ģimene 0
Tūrisma nozares pārstāvji ģimeņu ceļošanu mēdz definēt kā izteikti sezonālu parādību, kas sakrīt ar skolēnu brīvdienām. Neapšaubāmi, savu maksimumu tā sasniedz vasarā. Kāda ir šāda ceļojuma specifika? Kādi galamērķi pieprasīti? Izrādās, noteicošākais ir, lai līdz tiem būtu viegli un ātri nokļūt.
”Impro ceļojumu” mārketinga daļas vadītāja Zinaīda Tarasova uz jautājumu, vai ģimenei labāk ceļot grupā vai patstāvīgi, atbild, ka Latvijas ģimenes lielākoties cenšoties ceļot patstāvīgi. Saprotams, tam ir gan savas priekšrocības, gan trūkumi. Par neatkarību atsevišķā braucienā vecākiem jāmaksā ar rūpēm par ceļu un nakšņošanas vietām, kamēr grupā par tādām lietām nav jāuztraucas. No otras puses, piesakoties grupas braucienam, jāapzinās, ka jūsu bērna dēļ tā savus plānus nemainīs. ”Ja ģimene brauc grupā, tad vecākiem, pirmkārt, jāzina sava bērna psiholoģija, ko viņš var, ko nevar izdarīt, cik ātri viņam viss apnīk. Laikus jāpadomā, kā nodarbināt bērnu autobusā – vai ar grāmatu vai spēlēm, jo skaidrs, ka gida ģeogrāfiskais stāstījums viņu neinteresēs. Jāzina, vai bērnam autobusā, uz prāmja nepaliek slikti,” uzskaita grupu vadītāja Anda Vīk-sna. Īpaši jaunie vecāki pieļaujot kļūdu, izvēloties galamērķi, kas interesē pašiem, taču nav piemērots viņu atvasei – nez vai prātīgi ņemt piecgadīgu bērnu uz sapņu pilsētu Romu, ja skaidrs, ka mazajam trūks pacietības dienu klejot pa pilsētu karstā saulē. Pēc Vīksnas novērojumiem, tendence, ka pieaugušo grupā tiek ņemti līdzi četrus piecus gadus veci bērni, kļūst aizvien izplatītāka. Nekādu vecuma ierobežojumu jau ceļošanai nav, jo šī lieta ir ļoti individuāla. Dažs uz pasaules izziņu tendēts jau kopš mazotnes, dažs ne.
Tādēļ prātīgāk pirms garāka brauciena savu bērnu ”pārbaudīt” īsākā. Varbūt tas ir viens no iemesliem, kādēļ ”Impro ceļojumos” ļoti pieprasītas ir bērniem piemērotās īsās tūres uz Igauniju, arī ”našķošanās braucieni” uz saldējuma un ”gotiņu” ražotnēm Saldū, tāpat Skrīveros vai minizoodārziem citviet Latvijā.
Šīssezonas jaunums ir plašas programmas divdienu Igaunijas brauciens, kurā ietilpst rūķu ciems Monistē un iepazīšanās ar animācijas filmiņu varones Lottes tapšanas aizkulisēm. Daudzas ģimenes gan grupu braucieniem, gan tāpat individuāli izvēlas Klaipēdas delfināriju Lietuvā, kā arī aizraujošo ”AHHAA” zinātnes centru Tartu.
Un ja nu Amerika?
Tūristu grupu vadītāja Anda Vīksna kā piemērotu neilgām ģimenes tūrēm min Stokholmu ar tās Astrīdas Lindgrēnas muzeju ”Junibacken” un kuģa ”Vasa” muzeju. Bērniem ļoti patīk arī ”Muminu zemē” Nāntali, netālu no Turku, Somijā. Junibakens var šķist padārgs, toties ”Vasa” bērni līdz 18 gadu vecumam var apskatīt bez maksas. Tēti un mammas ar skolas vecuma bērniem nereti izvēloties arī braucienu uz Slovākiju, kur programmā pārgājieni un kāpaļāšana pa kalniem.
Ja runā par individuāliem braucieniem, tad tūrkompānijas ”Carlson Wagonlit Travel” (“CWT”) pārstāvji kā bieži praktizētu min ģimenes braucienu ar auto no Zviedrijas uz Dāniju, apmeklējot Legolandi Bilundā. Naudīgākie brauc uz Parīzes Disnejlendu. Nav noslēpums, ka daudzviet kūrortos un citās tūrisma vietās cenas vasaras sezonā paaugstinās, tādēļ, no finansiālā viedokļa raugoties, izdevīgāk ir paceļot ar bērnu, pirms viņš sācis iet skolā, jo tad iespējami braucieni nesezonā. Dodoties uz atrakciju parkiem, jārēķinās, ka brauciena budžetā ceļš un dzīvošana veidos mazāko daļu tēriņu. Ja jau esat nobrieduši lielākām izdošanām, tad, ņemot vērā Eiropas cenas, var gadīties, ka naudas un iespaidu ziņā interesantāks izrādīsies brauciens uz kādu atrakciju parku ASV. Tiesa, tikai tad, ja kādā akcijā izdevies iegūt lētās aviobiļetes.
”ASV par to pašu naudu jūs varat iegūt vairāk un varbūt pat lētāk. Turklāt ASV ģimeņu tūrisms ir attīstītāks un līdz ar to arī viesnīcu pakalpojumi un piedāvājums ģimenēm piemērotāks,” ir pārliecināts “CWT” pārstāvis Pauls Gusts.
Pavasarī un rudenī, meklējot siltumu, vecāki uz kūrortiem ņem līdzi arī bērnus. Ģeogrāfija te diezgan tradicionāla – Turcija, Ēģipte, naudīgākiem Apvienotie Arābu Emirāti. Kamēr pieaugušie laiskojas saulē vai snorkelē, bērni izklaidējas ūdens slīdkalniņos, baseinos vai animācijas (izklaides) programmās. Lai ko arī teiktu par stāvokli Ēģiptē, daudzi joprojām vēlas turp doties. Tiem, kuri baidās, variants ir Tenerife Kanāriju salās. Jau vairākus gadus kā zināma alternatīva Turcijai un Ēģiptei uzstājas Bulgārija, turklāt tai esot aizvien lielāka piekrišana. ”Sākumā Latvijas ceļotājs turp raudzījās ļoti rezervēti, kā uz agrākās padomijas telpu. Taču tagad situācija tur diezgan radikāli mainījusies, jo uzlabots gan viesnīcu serviss, gan infrastruktūra,” stāsta “CWT” direktore Irēna Riekstiņa. Bulgāriju tomēr var vien nosacīti uzskatīt par Ēģiptes aizvietotāju, jo Bulgārijā sezona parasti sākas ap jūliju. Pie aizmirstām, taču jaukām vietām tāpat tiek pieskaitīts Itālijas austrumu krasts – piemēram Rimini ar platām Adrijas jūras pludmalēm vai relatīvi mazāk civilizētā Abruco arī ar lieliskām pludmalēm, taču vājāku infrastruktūru un vietējo angļu valodas zināšanām. Riekstiņa min, ka atgriežas arī interese par Kipru, Krētu, Portugāli, Rodas salu. Savā ziņā arābu pasaules nemieri ir nākuši par svētību, jo cilvēkiem pēkšņi atvērušās acis, ka ir taču ne tikai Ēģipte, bet vēl daudz citu galamērķu.
Negaidiet līdz pēdējam
Tūrfirmas “CWT” ļaudis novērojuši, ka pēdējie gadi klientu padarījuši sagatavotāku. Viņš labāk zina, ko vēlas, un vairāk rēķina – 10 latu starpības dēļ Latvijas patērētājs gatavs paciest dažādas pārsēšanās un citas neērtības. Tomēr rūpīgi jāizvērtē aviokompāniju sludinājumi vest bērnus par brīvu, kas ir mārketinga triks, jo bērna biļetes cena patiesībā jau iekļauta pieaugušo biļetes cenā. Ģimenei ceļojot, nebūs arī prāta darbs pacietīgi gaidīt uz pēdējā brīža piedāvājumiem, jo tad var vispār palikt bešā. ”Jāsaprot, ka labu ceļojumu maijam var nopirkt februārī. Un maijā nebūs lētāk,” teic Irēna Riekstiņa. Tas gan tiesa, ka savienotie avioreisi gadās lētāki nekā tiešie. Riekstiņa kā pozitīvu tendenci klientam un uzņēmējam min čārterreisu rīkošanu ne vien no Rīgas, bet arī Viļņas. Baltijas valstis ir mazas, un pilnu grupu nokomplektēt vieglāk, ja no katras valsts paņem pa grupai. Tā iespējams samazināt izmaksas. Nākotnē sagaidāms, ka līdzīga veida reisi ies plašumā un internacionāla ceļotāju grupa tiks sakomplektēta kādā no Vācijas, Somijas vai Zviedrijas lidostām.
Un vēl – braucot patstāvīgi, silti iesakāms neaizmirst par apdrošināšanu. Pažēlojot piecus latus, var nonākt ļoti kļūmīgā situācijā.
Daži fakti Latvijas vidējais atpūtas ceļotājs ir 35 – 45 gadus vecs pāris, kas ceļo divas reizes gadā. 7 dienu brauciens uz Kanāriju salām, Grieķiju vai Turciju izmaksā apmēram 550 latu uz cilvēku. 10 – 14 dienu ceļojums uz tālākiem iecienītajiem atpūtas galamērķiem – Taizemi, Indonēziju, Karību jūras salām – izmaksā apmēram 1300 latu uz cilvēku. Grupu braucienos parasti dodas māte vai vecmāmiņa ar vienu diviem bērniem. Tēvs grupu ceļojumā ģimenei pievienojas retāk. Avots: “CWT” un ”Impro ceļojumi”
|
CITI RAKSTA
Dzīvoklis viesnīcas vietā
Pasaulē naktsmāju meklēšanā ceļojumos arvien populārākas kļūst nevis viesnīcas, bet privātie dzīvokļi. Viens no argumentiem ir cena, tāpat ļoti svarīgi, ka tā ir iespēja ceļojuma galamērķi izbaudīt pēc iespējas tuvāk vietējiem apstākļiem. Cenas ziņā īpaši izdevīgi privātie piedāvājumi ir ģimenēm un draugu grupām. Galvenokārt dārgajās pasaules metropolēs – Ņujorkā, Londonā vai Berlīnē – privātie naktsmāju piedāvājumi ir ļoti laba alternatīva. Arī viesu uzņēmēji var paši brīvi noteikt, kad dzīvojamā platība būs un kad nebūs pieejama īrei. Portālos, kur šādi piedāvājumi tiek publicēti, konkrētajā datumā parādās tikai pieejamie dzīvokļi. Nozares zinātāji apgalvo, ka par pusi no viesnīcas istabas cenas vai pat vēl mazāku summu praktiski vienmēr ir iespējams noīrēt veselu dzīvokli. Piemēram, vidējās klases viesnīcā ”The Empire” Ņujorkā par trim naktīm jāšķiras no 660 eiro, bet portālā ”Airbnb” tajā pašā Ņujorkas rajonā iespējams atrast privātu studijas tipa dzīvokli par 198 eiro. Ietaupījums – 71% , turklāt viesnīcas istabas platība būtu tikai 19 kvadrātmetri, kamēr dzīvokļa platība – 37 kvadrātmetri. Līdzīgi ir Eiropā. Portālā ”Wimdu” privātu dzīvokli ar četrām gultām Berlīnes centrā iespējams noīrēt par 287 eiro, bet turpat līdzās viesnīcā ”Adagio” nakšņošana četrām personām izmaksātu 477 eiro. Tāda pati situācija ir arī lētākajā segmentā. Tātad cilvēki, kam vienkārši nepieciešams jumts virs galvas, var jebkurā Eiropas lielpilsētā atrast privātas naktsmājas par 20 – 30 eiro naktī. Par šādu cenu iespējams noīrēt gultasvietu daudzvietīgā istabā jauniešu hostelī, kas, protams, nebūs tik patīkami kā nakšņošana privātos apartamentos.
Travelnews.lv