Viedokļi. Kā sokas programmā “Augļi skolai”? 0
Ludmila Skuja, Valmieras 5. vidusskolas galvenā pavāre:
“Programma “Augļi skolai” ir ļoti noderīga. Trīs reizes nedēļā dodam bērniem ābolus no Kocēnu pagasta zemnieku saimniecības “Jaunbrēmeles”. Saimniecības īpašnieks Guntis Putenis ābolus audzē jau 17 gadus, viņš katru nedēļu piegādā ļoti skaistus un garšīgus ābolus. Redzu, ka bērniem garšo. Pozitīvi ir arī tas, ka augļi netiek pirkti kafejnīcā un tērēta nauda, jo katru pirmdienu, trešdienu un piektdienu ir iespēja dabūt garšīgus ābolus par brīvu. Pagājušajā gadā mums tika piegādāti arī burkāni, bet šogad ne.”
Ilze Ķepsne, Aizputes vidusskolas uzskaitvede:
“Mums ir gan “Skolas auglis”, gan “Skolas dārzenis”. Burkānus un ābolus piegādā zemnieku saimniecība “Ozoli-7″, kas tepat netālu Aizputes novada Apriķos saimnieko. Visa kā ir gana, skolēni labprāt grauž gan burkānus, gan ābolus. Laukos situācija mazliet atšķiras, ja salīdzina to ar lielajām pilsētām – Rīgu, Liepāju, Ventspili. Rudens pusē pašu bērnu mājās vēl visi dārzi ir pilni ar augļiem, ogām un dārzeņiem. Tādēļ pirmajā semestrī šos produktus reizēm īsti nenovērtē, dažkārt tie paliek neapēsti. Bet ziemā un tuvāk pavasarim situācija pavisam citāda. Redzam, ka bērni priecājas par katru svaigo produktu. Lauku bērniem šī programma vislabāk noder pēc Jaungada.”
Samanta Gaile, Rēzeknes Valsts 1. ģimnāzijas galvenā pavāre:
“”Augļi skolai” piedāvā brīnišķīgu iespēju nodrošināt bērnus ar veselīgiem, vitamīniem bagātiem produktiem. Trīs reizes nedēļā bērniem dodam bumbierus un ābolus, ko piegādā zemnieku saimniecība “Ķirši”. Redzu, ka bērni ir ļoti apmierināti. Svaigos augļus dodam nedēļas otrajā pusē, bet jau pirmdienā bērni man jautā: “Vai šodien auglītis būs?” Redzot, cik āboli un bumbieri maksā veikalos, domāju, ka ne visās ģimenēs tos var atļauties. Skolēni būtu priecīgi, ja visas piecas dienas būtu iespējams baudīt augļus. Arī raža šogad bija laba, piegāde notiek bez aizķeršanās. Priecē, ka zemnieku saimniecība “Ķirši” piedāvā dažādu šķirņu ābolus. Ir gan mazi sarkani, gan lieli dzelteni. Arī skolēnu vecāki ir pateicīgi par iespēju, ka bērni var ēst veselīgus augļus.”
Jau ziņots, ka šajā mācību gadā gan piena produkti, gan augļi un dārzeņi apvienotās programmas ietvaros tiek dalīti trīs reizes nedēļā. Bērnudārznieki, kā arī 1.-9.klašu skolēni saņem svaigu augļu – ābolu, bumbieru, dzērveņu, kā arī dārzeņu – burkānu, kāļu, kolrābju, kāpostu, ķirbju – vai to asortu porcijas.
Aizvadītajā 2016./2017. mācību gadā Eiropas Savienības līdzfinansētajā bezmaksas piena izdales programmā “Skolas piens” bija iesaistījušās 1083 izglītības iestādes jeb 235 447 skolu un bērnudārzu audzēkņi, kas ir 83% no kopējās mērķauditorijas, savukārt programmā “Augļi skolai” piedalījās 780 izglītības iestādes vai 173 028 skolēnu, kas ir 99% no mērķauditorijas.