Dažādi notievēšanas līdzekļi – efektīvi, bezjēdzīgi vai kaitīgi? Analizē divas ārstes 4
Riskē vesels, riskē slims!
Nomest liekos kilogramus tikpat viegli kā apnikušu cepuri. Ar rāvienu kļūt slaidam un skaistam. Sapnis, ko daudziem kārojas īstenot. Piedāvājumi tā vien vilina – aicina pirkt notievēšanas tabletes, kapsulas, ziedes, pulverus, tējas, ierīces… Taču – vai vienmēr solītais brīnums notiek? Pat ja kilogramus zaudē, vai nenodara pāri savai veselībai? 36,6 °C dodas atbilžu meklējumos.
“Diemžēl daudzi ir gatavāki brīnumam, ne darbam. Kādēļ domāt par to, ko ēdam, kādēļ pievērsties fiziskām aktivitātēm, ja var iemest mutē kapsuliņu?! Tomēr notievēšanas līdzekļu daudzveidīgajā piedāvājumā ir zemūdens akmeņi, ko būtu vērts zināt,” uzsver ārste un uztura zinātniece Guna Havensone.
“Visi šie preparāti un palīglīdzekļi ir tikai maza daļiņa patiesības. Liekā svara problēmu risinot, nepieciešama kompleksa terapija,” piebilst fizikālās un rehabilitācijas medicīnas ārste Inese Kokare.
Ja uztura principos un fiziskajās aktivitātēs nekas netiek mainīts, pārtraucot lietot tievēšanas preparātus, zaudētie kilogrami visbiežāk atgriežas, turklāt ar uzviju.
“Veselībai nav nekā sliktāka par šādām svara svārstībām. Tas gan nenozīmē, ka uzreiz radīsies kāda kaite, it īpaši, ja cilvēks ir jauns un vesels, tomēr daudziem var skādēt. Ietekmē tas, cik daudz novājēšanas līdzekli lieto un kas ielikts gēnos.
Turklāt, ja ar šādiem līdzekļiem aizraujas cilvēks, kam lieki nevis pieci, bet 35 kilogrami, risks noteikti ir lielāks,” skaidro Guna Havensone.
Daudzi tievēšanas preparāti pat traucē normālai kilogramu rucināšanai. Stabilu svaru daudz vieglāk uzturēt veselīgās robežās, ja enerģijas daudzumu, ko uzņemam ar uzturu, līdzsvarojam ar ikdienas enerģijas patēriņu. Tā ir gan veselīgāk, gan noteikti lētāk.
Tomēr piedāvājums ir tik kārdinošs. Atver internetu un solījumi gluži vai acīs lec. Izplatītāji piesūta reklāmas, medijos rāda notievējušu ļaužu veiksmes stāstus…
“Vairums šo līdzekļu ir lielais nezināmais. Pat ja ir norādes par sastāvu, izcelsmei izsekot diez vai var. Nav zināms ražotājs, kam prasīt atbildību, ja rodas ķibeles ar veselību. Tātad risku uzņemas pats pircējs,” uzsver daktere.
Līdzeklim jābūt reģistrētam, tas nozīmē – drošam lietošanā. Pirms iegādāties, par to der pārliecināties.
Ja produkts ir reģistrēts kā zāles, tas meklējams Zāļu valsts aģentūras mājaslapā. Droša iegāde var notikt tikai legālā izplatīšanas vietā – licencētā aptiekā, arī interneta aptiekā (pašlaik Latvijā tādas ir divas).
Ja tas ir uztura bagātinātājs, reģistrāciju var pārbaudīt Pārtikas veterinārā dienesta (PVD) mājaslapā. Ja konkrēto produktu tur neatrodat, to pirkt nav ieteicams, tāds var būt bīstams veselībai. PVD reģistrētām jābūt arī interneta vietnēm, kas izplata uztura bagātinātājus, arī to var pārbaudīt.
Uztura bagātinātājos mēdz izmantot aizliegto novājēšanas medikamentu komponentus, kas, piemēram, ir atļauti Amerikā, bet Eiropā nav reģistrēti. Taču tie var spēcīgi ietekmēt smadzenes un sirds asinsvadu sistēmu. Tātad būtu jāreģistrē kā zāles, brīdinot pircēju par blaknēm.
Ne velti 2010. gadā aizliedza pārdot liekā svara samazināšanas kapsulas, kas saturēja sibutramīnu, sintētiskā amfetamīna analogu. Tika novērotas biežas blakusparādības, ko izraisīja pat neliela preparāta deva. Atklājās, ka tas satur gandrīz divreiz vairāk sibutramīna nekā recepšu medikamenti!
Visbiežāk gan svara zaudēšanas līdzekļus izplata, izmantojot ārpus Latvijas bāzētus interneta resursus, tādēļ kontrole no valsts puses pat nav iespējama. Tie var būt arī oriģinālā preparāta atdarinājumi – vēl mazāk drošības.
Jebkurā gadījumā par lietošanas nepieciešamību vispirms ieteicams konsultēties ar ārstu! Pārbaudīt aknu un nieru funkciju, veikt asins analīzes, izmērīt asinsspiedienu – pārzināt savu veselības stāvokli.