“Daža laba sieviete ir stiprāka par vīrieti.” NBS pulkvedis komentē, vai sievietēm VAD būs vieglākas prasības? 45
Vai tām 11 sievietēm, kuras brīvprātīgi pieteikušās pirmajam iesaukumam Valsts aizsardzības dienestā (VAD) tiks piedāvāti kādi īpaši amati vai atvieglots apmācību posms? Vai sievietēm, kuras mēdzam saukt par “maigo dzimumu”, būs īpaša programma un arīdzan īpaša attieksme pret viņām? Šādus jautājumus TV24 raidījumā “Uz līnijas” uzdeva Mārim Gavrilko, kurš ir NBS Apvienotā štāba izpildsekretārs, pulkvedis, appriežot aktuālo tematu par VAD.
“Progammas īpašas nav – visiem ir vienādas prasības. Un tas stereotips, ka sieviete armijā – viņa ir kaut kāda vāja…Nē! Manā praksē ir tas, ka sievietes ir daudz stiprākas, un daža laba stiprāka par vīrieti. Un visiem attiecībā uz dienestu ir pilnīgi vienādas prasības,” tā uz jautājumiem atteica Gavrilko.
Kāpēc sievietes nesauks dienestā? Lai gan tas ir vairāk politisks jautājums, tomēr uz to tika lūgts atbildēt Gavrilo, to vairāk skatot no cilvēku kopapjoma rakursa, nevis dzimumu līdztiesības aspekta.
“Latvijas bruņotajos spēkos ar sievietēm nav problēmas. Ja nemaldos, tad statistika rāda, ka NATO valstu vidū mēs esam viens no augstākajiem procentiem, kur armijā dien sievietes. Kāpēc sievietes nedienē valsts militārajā dienestā? Nu, diskusijas un politiskais lēmums – nē,” tā TV24 raidījumā atzina NBS Apvienotā štāba izpildsekretārs, pulkvedis Gavrilko.
Portāls LA.LV jau vēstīja, ka 15.maijā noslēdzoties pieteikumu iesniegšanai uz pirmo VAD brīvprātīgo iesaukumu, dienestam ir pieteikušies 488 Latvijas pilsoņi. No pieteikumu iesniedzējiem 11 ir sievietes, savukārt seši – ārvalstīs dzīvojoši Latvijas pilsoņi, tā informēja Aizsardzības ministrija.
Šogad, 5.aprīlī, Saeima pieņēma Valsts aizsardzības dienesta likumu, nosakot pienākumu dienēt VAD katram Latvijas pilsonim – vīrietim viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, vai viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus noteikts, ka VAD brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsones, sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.