“Davokrāti” pulcējas Šveices kūrortā: “Tropu Tramps” aizstāj ASV prezidentu 0
Šodien Davosā sākas gadskārtējais Pasaules ekonomikas forums (PEF), kas risinās globālās ekonomikas augsmes palēnināšanās apstākļos, populisma uzplūdu gaisotnē un vairāku ietekmīgu valstu līderu prombūtnē. Sniegotajā Šveices kalnu kūrortā pulcējušies aptuveni trīs tūkstoši delegātu no 110 valstīm, tajā skaitā vairāk nekā 60 valstu vadītāji.
“Tropu Tramps” aizstāj ASV prezidentu
Davosā nav ieradies ASV prezidents Donalds Tramps, kura administrācijas darbs jau mēnesi apturēts finanšu strīdā ar Kongresu, kas iebilst pret naudas piešķiršanu žogam uz robežas ar Meksiku. Iepriekš bija gaidāms, ka finanšu ministrs Stīvs Mnučins vadītu piecu cilvēku ASV delegāciju, kurā būtu arī valsts sekretārs Maiks Pompeo, tirdzniecības ministrs Vilburs Ross, tirdzniecības pārstāvis Roberts Laitaizers un prezidenta palīgs Kriss Lidels.
Tramps bija plānojis ierasties Davosā kopā ar savu meitu un vecāko padomnieci Ivanku Trampu un znotu Džaredu Kušneru. Daži analītiķi ironizē, ka ASV prezidenta prombūtnē Davosā viņu varētu aizstāt “Tropu Tramps”, Brazīlijas prezidents Žairs Bolsonaro, kurš vairākkārt atzinīgi izteicies par Trampa politiku.
Francijas prezidents Emanuels Makrons cenšas rast risinājumu plašajiem “dzelteno vestu” nemieriem, ko izraisīja paziņojums par degvielas nodokļa celšanu. Prezidents Makrons, kura valdība pērn guva apliecinājumus par trīs miljardu eiro ieguldījumiem Francijas ekonomikā, vakar Versaļas pilī tikās ar piecu globālu firmu vadītājiem, lai klātienē apspriestu sadarbības plānus. Britānijas premjerministre Terēze Meja ved sarunas par breksita vienošanās kompromisa variantu, kas būtu pieņemams britu parlamentam.
Britu politiķu prombūtnē forumā piedalās Kembridžas hercogs princis Viljams, kurš ir otrais rindā uz Britānijas troni un agrāk pabijis tikai Davosas slēpošanas trasēs Klosterā.
Viljama tēvs princis Čārlzs regulāri apmeklējis Klosteru 40 gadus, un viņa vārdā pat nosaukts kāds pacēlājs. Šogad foruma rīkotāji iesaka interesentiem izbrīvēt laiku slēpošanai, jo darbojas gandrīz visi pacēlāji, sniega ir daudz, un temperatūra arī dienā turas nedaudz zem nulles.
No Eiropas politiķiem Davosā ieradusies Vācijas kanclere Angela Merkele, Itālijas prermjerministrs Džuzepe Konte, Spānijas premjers Pedro Sančess, Nīderlandes premjers Marks Rute, Austrijas kanclers Sebastians Kurcs, Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu un Īrijas valdības vadītājs Leo Varadkars. Ķīnas delegāciju vada viceprezidents Vangs Dzišans, bet Japānu pārstāv premjerministrs Šindzo Abe.
Foruma budžets ir pieaudzis
Foruma budžets gadu gaitā ir audzis desmit reižu, un šogad tas ir 338 miljoni dolāru, veicinot gan analītisku darba kārtību, gan izklaides pasākumus, atzīmē aģentūra “Bloomberg”. Šogad Davosas forumā paredzētas sešas galvenās diskusijas: ģeopolitika mūsdienu pasaulē, globālās ekonomikas nākotne, rūpniecība un tehnoloģiskā politika, risku pārvarēšana un robotizācija, humānais kapitāls un sabiedrība, un globālā institūciju reforma.
Viņš tikai neilgi pirms foruma sākuma izņēmuma kārtā saņēma ielūgumu, jo viņš un viņa firma “RusAl” ir iekļauta ASV sankciju sarakstā. Izklaides pasākumus Davosā kuplinās reperis Will.i.am, kurš iesaistījies arī augsto tehnoloģiju biznesā.
Davosas foruma kritiķi uzskata, ka apstākļos, kad slēgta ASV administrācija, iestrēgusi breksita vienošanās, Francijā plosās “dzeltenās vestes”, Eiropu pārņem populisma vilnis un pasaulē pieaug ienākumu nevienlīdzība, “davokrātija” – neoliberāļu vēlme saietos kalnu kūrortos diktēt pasaulei uzvedības noteikumus – ir cietusi neveiksmi.