“Latvijas Gāzes” EON akcijām pircējs ir fonds “Marguerite”, apstiprina Dāvis 0
Vācijas energokompānijai “E.ON Ruhrgas International” (EON) piederošajām Latvijas dabasgāzes kompānijas “Latvijas Gāze” akcijām pircējs ir – vairāku Eiropas banku veidots fonds “Marguerite”, trešdien forumā “Ceļā uz ilgtspējīgu energoapgādi Latvijā” apstiprināja “Latvijas Gāzes” (LG) valdes priekšsēdētājs Adrians Dāvis.
Viņš norādīja, ka akciju pirkšanas-pārdošanas process ilgst jau aptuveni pusgadu. Process ir konfidenciāls.
Ministru prezidente Laimdota Straujuma iepriekš atklāja, ka Latvijas valdībai vairs nav aktuāla EON piederošo 47,2% dabasgāzes “Latvijas Gāzes” akciju iegāde. Viņa norādīja, ka akcijām ir atrasts pircējs, kas ir akceptējams no valdības puses. Tādējādi valdība atpirkt akcijas vairs neplāno.
Jau rakstīts, ka Latvijas valdība pērn 2.septembrī vienojās iesniegt nesaistošo piedāvājumu EON par LG akciju pirkšanu. EON par akcijām prasīja 220 miljonus eiro. Tāpat vēstīts, ka nesaistošo piedāvājumu par akcijām bija iesniegusi Lietuvas valstij piederošā enerģētikas grupa “Lietuvos Energija” kopā elektroenerģijas un gāzes pārvades tīklu operatoru “Epso-G”.
Dāvis forumā arī akcentēja, ka LG privatizācijas līgums paredz, ka uzņēmums netiek sadalīts līdz 2017.gadam.
LG vadītājs, runājot par Ekonomikas ministrijas (EM) plāniem saistībā ar dabasgāzes tirgus liberalizāciju, nodalot gāzes uzglabāšanu un pārvadi no sadales un tirdzniecības, norādīja uz diviem privatizācijas līguma punktiem. Pirmais paredz, ka Latvijai ir pienākums saglabāt LG kā kopumu un līdz 2017.gadam piešķirt pārvades, sadales, uzglabāšanas un realizācijas licences. Savukārt otrs punkts paģēr, ka LG varēs strādāt kā pastāvīga uzņēmējsabiedrība bez nepamatotas politikas kontroles un ietekmes no Latvijas valsts puses.
Vienlaikus viņš uzsvēra, ka jebkuras kompānijas sadalīšanai rada papildu izmaksas.
Tāpat Dāvis pastāstīja, ka Somijas uzņēmums “Gassum” darbojas kā kopums, nenodalot gāzes uzglabāšanu un pārvadi no sadales un tirdzniecības.
EM iecerējusi, ka 2017.gada 4.aprīlī tiek nodalītas LG īpašumtiesības. Dāvis uzsvēra, ka to nevar izdarīt, ja reiz 3.aprīlī tikai beidzas LG privatizācijas līgums. “Kā to uzņems akcionāri, es nevaru atbildēt, bet tas ir ekonomiski un juridiski nepamatoti. Kāpēc neviens neveica sarunas ar mūsu akcionāriem par šiem jautājumiem? (..) Ka tik mēs neapdedzināmies ar šādiem sasteigtiem, neapdomātiem lēmumiem,” atzīmēja LG vadītājs.
Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas padomes loceklis Rolands Irklis apliecināja, ka Somijā “Gassum” joprojām ir vertikāli integrēts uzņēmums, vienlaikus gan norādot, ka attiecīgajā valstīj gāzes mazumtirgus ir atvērts. Tas nozīmē, ka brīdī, kad parādās alternatīvs gāzes piegādes avots Somijā, “Gassum” sadalīšana ir aktuāla nekavējoties.
Savukārt EM Enerģijas tirgus un infrastruktūras departamenta direktore Rota Šnuka forumā atzīmēja, ka šobrīd vēl nekomentēs LG vadītāja pārmetumus saistībā ar plānoto dabasgāzes tirgus liberalizāciju Latvijā.
LG nodarbojas ar dabasgāzes iegādi, transportēšanu, uzglabāšanu un sadali. Uzņēmuma lielākie īpašnieki ir EON (47,2%), Krievijas “Gazprom” (34%) un “Itera Latvija” (16%). Kompānijas akcijas kotē “Nasdaq Riga” biržas otrajā sarakstā.
Rīgā trešdien notiek forums “Ceļā uz ilgtspējīgu energoapgādi Latvijā” – to rīko izdevniecība “Dienas Bizness” sadarbībā ar Elektroenerģētiķu un Energobūvnieku asociāciju, “Latvenergo” un LG.