Foto: Stockbakery/SHUTTERSTOCK

Tēvs grasās pārrakstīt savu dzīvokli manai māsai. Vai es kā pirmās šķiras mantinieks varu pieprasīt savu daļu? 52

Madara Briede, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
TV24
“No tautas tāpēc šogad noslauks pēdējo kapeiku!” Izrādās, ka valdības budžetā ierakstīts – “Latvenergo” jāiemaksā vismaz 200 miljoni eiro nodokļos
Receptes
Jāmeklē, dārgi, nav laika? 15 produkti, ko turēt pa rokai, lai atvieglotu veselīgu ēšanu visas nedēļas garumā
Lasīt citas ziņas

Tēvs ar dāvinājuma līgumu grasās pārrakstīt savu dzīvokli manai māsai. Vai tas vispār ir likumīgi? Vai es kā pirmās šķiras mantinieks varu pieprasīt savu daļu no dāvinātā dzīvokļa? Vai uz dāvinājuma daļu var pieteikties arī citi mantinieki? MĀRIS K.

Uz dāvinājuma daļu pieteikties nevar

Zvērināta advokāta Alda Liepiņa palīdze Seila Mieze skaidro: īpašnieka pilnīgas varas tiesības pār lietu, tas ir, tiesība valdīt un lietot to, iegūt no tās visus iespējamos labumus, paredz Civillikuma 927. pants. Savukārt Civillikuma 1036. pantā teikts, ka īpašums dod īpašniekam vienam pašam pilnīgas varas tiesību pār lietu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Minētās tiesību normas pamato īpašnieka (šajā gadījumā tēva) tiesības savu nekustamo īpašumu (dzīvokli) uz dāvinājuma līguma pamata atsavināt jautājuma uzdevēja māsai. “Ņemot vērā, ka dāvinājuma līgums ir tiesisks darījums, kura dalībnieki ir dāvinātājs un apdāvinātais, trešajām personām nav tiesību tiesiskajā darījumā iestāties bez dāvinājuma līguma dalībnieku gribas. Normatīvie akti neparedz iespēju pieteikties uz dāvinājumu daļu arī potenciālajiem mantiniekiem,” skaidro Seila Mieze.

Ar neatraidāmajiem mantiniekiem jārēķinās

Tomēr Civillikums paredz, ka dāvinātājam dāvinājuma izdarīšanas brīdī ir pienākums rēķināties ar neatraidāmajiem mantiniekiem. Neatraidāmo mantinieku tiesību aizsardzībai Civillikuma 1922. pantā noteikts, ka gadījumos, kad dāvinājums izdarīts tādā apmērā, ka dāvinātāja neatņemamās daļas tiesīgajiem neatliek pat viņu neatņemamās daļas, viņi var prasīt no apdāvinātā, lai izdod viņiem šīs daļas.

Neatņemamā daļa ir puse no tās mantojuma daļas vērtības, kādu neatņemamās daļas tiesīgais (neatraidāmais mantinieks) manto pēc likuma. Šo daļu nosaka pēc tā mantas sastāva un vērtības, kāda tā bijusi mantojuma atstājēja nāves dienā.

Der zināt

Neatņemamās daļas tiesīgie ir neatraidāmie mantinieki – laulātais un lejupējie, bet, ja nav lejupējo, kas pārdzīvojuši mantojuma atstājēju, tad laulātais un tuvākās pakāpes augšupējie.

“Tātad konkrētajā gadījumā, atklājoties tēva mantojumam (tikai pēc tēva nāves), ja mantojuma masā neietilps cita manta, lai varētu mantot neatņemamo daļu, neatraidāmais mantinieks (dēls) varēs prasīt dāvinājuma saņēmējam (māsai) izmaksāt neatņemamo daļu, kas ir puse no tā, ko dēlam būtu tiesības mantot, ja dāvinājuma līgums ar māsu nebūtu noslēgts,” skaidro zvērināta advokāta palīdze. Konkrētajā gadījumā tā ir ¼ no nekustamā īpašuma vērtības dāvinājuma līguma noslēgšanas laikā (pieņemot, ka nav citu mantinieku).

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.