Foto-Karīna Miezāja

Dāvida zvaigzni pie Brīvības pieminekļa tomēr neizvietos 0

Starptautiskās tēlniecības kvadriennāles “Rīga 2012” organizētāji, kas jau bija paspējuši sasolīt pilsētvidē izstādīt vairākus “integrācijas anatomijas” tēmai veltītus provokatīvus darbus, nav saņēmuši Rīgas varas iestāžu atļauju to darīt. Tāpēc mākslinieki lēmuši liegt darbu apskati pilsētvidē vispār. Tas būšot protests “politiskās varas īstenotai cenzūrai”.

Reklāma
Reklāma

 

 

 

 

Veselam
Gribi dzīvot ilgi un laimīgi? 10 ieteicamākie dārzeņi un augļi, kas veicinās garu mūžu
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
RAKSTA REDAKTORS
FOTO. “Gribēju būt mīlēta, bet tiku pazemota, izmantota, sista.” Kāpēc piecdesmitgadīgā politiķe uzķērās jeb izglītotās, bagātās arī raud
Lasīt citas ziņas

Rīgas būvvaldes vadītāja palīdze Ieva Luste “LA” skaidro, ka darbu izvietošana raisījusi pastiprinātu izvērtējumu, jo novembris ir “latvisks, patriotisks mēnesis, un pieteiktie mākslas darbi mazliet konfliktē ar šo noskaņu”.

Kvadriennāles 40. gadskārtā tās rīkotāji pievērsušies jūtīgai tēmai – sabiedrības integrācijai tās visdažādākajos aspektos. Par simbolisko notikumu asi bija izvēlēta Brīvības un Uzvaras pieminekļu apkārtne, kurā bija paredzēts izstādīt kopumā deviņus objektus.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pretrunīgus viedokļus sabiedriskajā telpā jau raisījusi Brīvības pieminekļa pakājē iecerētā poļu mākslinieka Huberta Čerepoka instalācija “Everything is darkness” (“Viss ir tumsa”). Tā sastāv no diviem spuldzīšu izgaismotiem elementiem un populārā Ziemassvētku rotājuma, krītošas zvaigznes, kas mirklī pārvēršas par ebreju simbolu – Dāvida zvaigzni. Šis darbs jau vairākkārtīgi esot izstādīts Eiropā.

 

Kāda bija motivācija izvēlēties izstādīšanai Brīvības pieminekļa pakājē tieši šo dažādi nolasāmā vēstījuma darbu? Mērķis neesot bijusi pašmērķīga provokācija, teic kvadriennāles kurators, mākslinieks Ivars Drulle. Izvēloties darbus, kuratori par pamatu ņēmuši ideju, ka dzīvojam sašķeltā sabiedrībā, postpadomju telpā, norādot uz problēmu sabiedrībā.

 

Kvadriennāles rīkotāji uzskata, ka saskaņojuma atteikuma iemesli ir formāli – dokumentu nepilnības, iebildumi, ka darbi traucēšot gaismas festivāla “Staro Rīga” procesiem un patriotiskajai nedēļai Rīgā. Domes pārstāvji iebilduši gan pret Dāvida zvaigznes, gan Nīderlandes mākslinieka Stefanosa Tsifopulosa objekta “Politiskās integrācijas skatuve”, kas veidots, rekonstruējot Putina šā gada priekšvēlēšanu kampaņas skatuvi, izvietošanu netālu no Uzvaras pieminekļa. Savukārt latviešu mākslinieka Gintera Krumholca darbu “Rozes vārdā”, ko bija paredzēts izvietot Brīvības pieminekļa apkārtnē, ieteikts pārvietot uz Esplanādi.

Tagad kvadriennāles rīkotāji izlēmuši darbus izvietot Dzelzceļa vēstures muzejā Pārdaugavā, un apmeklētājiem, lai gūtu mākslas provocējošo lādiņu, nāksies šķirties no diviem latiem par ieejas biļeti…

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.