Latvijas uzņēmums izstrādā iekārtu drukāto grāmatu tekstu atskaņošanai 0
Latvijas uzņēmums “Kirchholm Electronics” izstrādājis īpašu iekārtu, kas domāta neredzīgiem cilvēkiem drukāto grāmatu tekstu atskaņošanai latviešu valodā.
Šodien šo iekārtu, latviski dēvētu kā “priekšlasītājs “Bruno””, uzņēmuma pārstāvji Vilis Eisaks un Helmuts Limmers uz Latvijas simtgadi svinīgi uzdāvinās Latvijas Neredzīgo biedrības Rehabilitācijas centram.
“Iekārtas būtiskākā īpašība ir tā, ka tā ir viegli izmantojama arī lietotājiem bez datoriemaņām un asistenta. Visa iekārtas funkcionalitāte tiek nodrošināta tikai ar četru vadības pogu palīdzību. Teksts tiek ieskenēts un pēc komandas atskaņots. No citiem ražotājiem atšķiramies ar to, ka iekārta var skenēt un apstrādāt grāmatas arī mīkstajos vākos – netiek bojāts grāmatas iešuvums. Iekārta nodrošina to, ka lappuses iespējams skenēt līdz pašai iešuvuma malai. Vairākums ražotāju koncentrējas uz universālāku iekārtu ražošanu, kas paredzētas lielākoties cilvēkiem ar daļēju redzes zudumu. Tādām ierīcēm ir vairāk iespēju, vairāk pogu, tās ir lietošanā sarežģītākas,” stāsta H. Limmers. Būtiski, ka “Bruno” ieskenēto tekstu saglabā atmiņā – nav jābaidās no elektrības traucējumiem, kā arī ir iespējams turpināt drukātās grāmatas skenēšanu pat pēc iekārtas izslēgšanas.
Iekārtā var uzstādīt līdz četrām dažādām valodām vai balsīm – var būt četras dažādas valodas, var būt vienas valodas četras dažādas balsis – pēc klienta ieskatiem. Šobrīd “Bruno” iekārtai ir veikti testi uz tekstu atskaņošanu latviešu, krievu, angļu, vācu, spāņu, islandiešu, poļu, lietuviešu, turku un telugu valodā, taču kopumā iespējams iekārtai likt atskaņot grāmatu saturu vairāk nekā 50 valodās. Pateicoties sadarbībai ar kompāniju “Tilde”, pavisam nesen priekšlasītājā tika integrēts uzņēmuma izstrādātais latviešu valodas sintezators “Tildes Visvaris”.
Ideja par šādas iekārtas izstrādi radusies V. Eisakam, kurš vairākus gadus pastiprināti interesējoties par tirgū pieejamo redzes palīglīdzekļu klāstu. Uzkrājot pieredzi, Vilis sapratis, ka tirgū pieejamo iekārtu konstrukcijā nepieciešams būtisks uzlabojums, tāpēc izlēmis veidot pats savu produktu. “Motīvs bija padarīt pasauli labāku. 2016. gadā uztaisīju pirmo prototipu, kuru tagad varētu likt muzejā. Esošās iekārtas izstrāde tika pabeigta un testēta šā gada vasarā. Helmuta specifiskās zināšanas un vadītāja iemaņas ļāva pārsteidzoši īsā laikā iekārtu maksimāli uzlabot, novērst nepilnības un pievienot papildu funkcionalitāti. Mūsu kopdarba rezultātā nu Latvijai ir savs priekšlasītājs, vārdā “Bruno”,” stāsta Vilis. Ideja par “Bruno” dāvināšanu Latvijas Neredzīgo biedrības Rehabilitācijas centram par godu Latvijas 100 gadu jubilejai Vilim bijusi jau sen, lēmums neesot bijis spontāns, bet vēlme bija paspēt uz simtgadi.
Šobrīd uzņēmums pašu spēkiem mēnesī var saražot apmēram 20 iekārtas, taču drīzumā ar šādu tempu varētu nepietikt. Kā stāsta Vilis, jau pavisam drīz gaidāma piegāde uz Uzbekistānu, kur nonāks 20 ierīces, tāpat interese ir arī Lietuvā, Baltkrievijā, Polijā, Irānā, kā arī Spānijā, kurā šobrīd izmēģināšanai atrodas viena iekārta. Ņemot vērā iekārtas cenu, kompānija cer, ka ar laiku priekšlasītājs “Bruno” tiks iekļauts vismaz daļēji valsts kompensējamo iekārtu sarakstā.
“Bruno” sekos jauns produkts – iekārta, kas paredzēta cilvēkiem ar redzes traucējumiem, drukāto izdevumu atrādīšanai uz ekrāna palielinātā tekstā dažādās krāsu gammās.