Foto no ibudanmama.com

Dauna sindroma bērniņa mamma atved metodi, kas palīdz attīstīties mazuļiem ar īpašām vajadzībām 0

Pārskatot interneta vidē pieejamos vecāku forumus par tēmu “bērni ar īpašām vajadzībām”, viens no aktuālākajiem tematiem tajos ir – kā veicināt mazuļa attīstību. Latvijā jau 20 gadus par to rūpējas „Portidžas mācībsistēmas asociācija”, kas atbalsta bērnus ar attīstības traucējumiem.

Reklāma
Reklāma

Paldies Mārtiņam!

Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
“Varēja notikt ļoti liela nelaime…” Mārupes novadā skolēnu autobusa priekšā nogāzies ceļamkrāns 5
Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Lasīt citas ziņas

„Portidžas mācībsistēmas asociācija” mērķis ir integrēt bērnus ar īpašām vajadzībām sabiedrībā, izmantojot Portidžas agrīnās korekcijas programmu. Programma tika izveidota Amerikas Savienotajās valstīs 60.gadu vidū. Savukārt Eiropā programmas saknes meklējamas Lielbritānijā, kur to iepazina arī „Latvijas Portidžas mācībsistēmas asociācijas” vadītāja un dibinātāja Ineta Kursiete.

I. Kursietei pirms 23 gadiem piedzima dēliņš ar Dauna sindromu. Tolaik I. Kursiete ar ģimeni dzīvoja Lielbritānijā, kur bērniem ar īpašām vajadzībām un viņu vecākiem Portidžas agrīnās korekcijas programmu nepieciešams apmeklēt jau kopš bērna dzimšanas. „Kad Mārtiņš piedzima, teicu, ka esmu skolotāja un mums nevienu nevajag, viss ir kārtībā. Tomēr, pateicoties Portidžas darbinieces neatlaidībai un stingrībai, Mārtiņš sāka apmeklēt korekcijas programmu,” atceras I. Kursiete. Redzot Mārtiņa panākumus, ko sniegusi Portidžas mācību programma, I. Kursiete saprata, ka to nepieciešams ieviest arī Latvijā, tādēļ, atgriežoties dzimtenē, sieviete uzaicināja Lielbritānijas Portidžas speciālistus, kas palīdzēja uzsākt asociācijas darbu.

CITI ŠOBRĪD LASA

„Vienmēr mammām, kuras ir nolaidušas degunu, saku: „Ja mums nebūtu piedzimis Mārtiņš, es nebūtu atvedusi Portidžu uz Latviju.” Uzskatu – ja ģimenē piedzimis bērns ar īpašām vajadzībām, pirmkārt, tu vari ar to tikt galā. Otrkārt, tā ir jauna izaugsmes iespēja, jo vairs nav laika nodarboties ar sīkumiem. Mēs sākam saprast, kas ir niecīgas problēmas,” atzīst I. Kursiete.

I. Kursiete stāsta, ka 1996. gadā, kad „Portidžas mācībsistēmas asociācija” uzsāka savu pirmo darba gadu Latvijā, tās korekcijas programma bija pieejama bērniem septiņās pilsētās – Valmierā, Cēsīs, Daugavpilī, Rīgā, Kuldīgā, Liepājā un Rēzeknē. Taču līdz ar krīzes gadiem, strauji tika samazināts finansējums, tādēļ pašlaik Portidžas mācību centri atrodas tikai Rīgā, Liepājā, kā arī Ogrē, kur centrs tika izveidots pagājušajā gadā. Rīgas Portidžas mācību centru var apmeklēt arī bērni no apkārtējiem rajoniem, piemēram, Babītes, Olaines, Saulkrastiem u.c.

„Portidžas mācībsistēmas asociācija” bija pirmā nevalstiskā organizācija, kurai izdevās ar Rīgas Domi noslēgt pakalpojumu – funkciju deliģēšanu nevalstiskam sektoram. Šobrīd Rīgas dome apmaksā 20 bērniem četras nodarbības mēnesī. Pārējie bērni finansējumu apmācībām iegūst no portāla ziedot.lv, kā arī citiem labdarības fondiem, tāpat daļa vecāku nodarbības apmaksā personīgi. „Protams, apmaksāto vietu skaits Rīgā ir mazs, bērni stāv rindā. Tomēr arī bērnus kuri stāv rindā, cenšamies vismaz vienu reizi paņemt uz nodarbību. Liepājā un Ogrē apmācām bērnus pēc nepieciešamības. Cik bērni tiek pieteikti, tik arī apmācām,” atzīst I. Kursiete.
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.