Daugavpils Marka Rotko mākslas centra veiksmes formula 0

Inga Goldberga, Daugavpils pilsētas domes izpilddirektore:

Reklāma
Reklāma
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
TV24
“Es neticu šādām sakritībām!” Slaidiņam aizdomas raisa ASV prezidenta Baidena pēkšņie lēmumi par Ukrainu un Trampa klusēšana
RAKSTA REDAKTORS
“Ārsts atnāk ar kafiju, bez steigas…” Paciente dusmīga, kāpēc “Veselības centrs 4” atļaujas necienīt cilvēku laiku
Lasīt citas ziņas

Ik pa brīdim skaļi izskan diskusijas par viena vai otra kultūras objekta nepieciešamību, pamatotību un vietu. Šobrīd diskusiju centrā jaunas koncertzāles un laikmetīgās mākslas muzeja izveide Rīgā.

Nebūtu pareizi vērtēt viena vai otra kultūras objekta nozīmīgumu tikai ar ekonomiskajiem rādītājiem, aizmirstot par citiem aspektiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Tam par pierādījumu kalpo Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs, kas izvietots Daugavpils cietoksnī. Šis gads ir labs atskaites punkts, lai paskatītos uz tā pirmajiem darbības rezultātiem. Šogad Rotko centrs atzīmē 5 gadus, kopš vēris durvis apmeklētajiem. Pagājušajā nedēļā Marka Rotko 115. dzimšanas dienas gaisotnē te tika atklāta jaunā izstāžu sezona. Bet pirms tam vēl bija desmit gadu ilgs projekta realizācijas posms. Piecpadsmit gadu laikā ir no pilnīga nolieguma, neizpratnes, līdz vēlmei identificēties, lepnumam un pašsaprotamai ikdienai ir mainījusies iedzīvotāju attieksme.

Grūti būtu atrast cilvēkus, kas šo projektu nesauktu par veiksmīgu. Mana formula Rotko centra veiksmei ir sekojoša.

Pirmkārt, apmeklētāji saņem vizuālo baudījumu, ko sniedz cietoksnis. Tas visu laiku mainās un atjaunojas. Par paveikto pašvaldība ir saņēmusi 2017. gada Eiropas Padomes Ainavu balvu. Vizuālais baudījums ir arī Mākslas centrs ar kvalitatīviem un daudzveidīgiem mākslas projektiem.

Šī spēcīgā saspēle ir kļuvusi par starptautiski konkurētspējīgu tūrisma produktu, un burtiski izmainījusi pilsētas tēlu no pelēkas industriālas pilsētas par krāsainu kultūras centru, padarot to par pievilcīgu tūrisma galamērķi.

Otrkārt, tas ir stāsts par cilvēkiem – unikāliem māksliniekiem un vēsturiskām personām, kas saistītas ar cietoksni. Tie nāk no dažādiem laikiem, bet satiekas citā realitātē, kuras liecinieki ir apmeklētāji.

Treškārt, tie ir pasākumi, kuros var piedalīties apmeklētāji – kara rekonstrukciju festivāls, Martas balle, Mākslas nakts un citi. Cilvēkiem patīk pārģērbties, iejusties, piedalīties un būt daļai no konkrētās vietas, nevis vērot no malas.

Ceturtkārt, tā ir kopiena. Mākslinieku kopiena, cietokšņa iedzīvotāju kopiena un Martas balles vai kara rekonstrukcijas festivāla fani. Tieši šīs kopienas ir spēcīgākie informācijas nesēji, nevis institūciju veidotās mārketinga kampaņas.

Reklāma
Reklāma

Piektkārt, cilvēku radošums un motivācija, kas te strādā.

Mēs visi ceram, ka realizējot kādu projektu strauji izmainīsim vietas attīstība. Vai Rotko centra izveide Daugavpils cietoksnī pārtrauca iedzīvotāju aizplūšanu? Nē. Vai cietokšņa atjaunošana nodrošināja pilsētas ekonomisko attīstību? Grūti pateikt. Vai tas izmainīja attieksmi pret pilsētu? Viennozīmīgi, jā. Vēl vairāk – kultūras, mākslas jomā atpazīstamību visā pasaulē, pateicoties tam ieguvēji pilsēta, Latgale un visa Latvija.

Tomēr jārēķinās arī ar vairākiem riskiem, realizējot kultūras projektus. Pirms pieņemt lēmumu par kārtējā grandiozā kultūras objekta būvniecību, ir jāveic pamatīgs darbs, lai saprastu cik papildus līdzekļu prasīs tā uzturēšana, kā tas ietekmēs vietu, cik mainīgs un ilgtspējīgs būs tāds kultūras objekts. Pats galvenais, kur ir tā radošā komanda, kas to iedzīvinās un piepildīs ar augstvērtīgu saturu.

Lepns, pašpārliecināts, radošs un aktīvs cilvēks ir attīstības virzošais spēks. Katrs no mums var ietekmēt vidi, kurā dzīvojam, dodoties uz Saeimas velēšanām 6.oktobrī.
Cerot uz virzību un attīstību nākotnē, atbalstīsim pārmaiņas! Balsosim par 9. sarakstu – par “Saskaņu”!

Publikāciju apmaksā Sociāldemokrātiskā partija “Saskaņa”