Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: Zane Bitere/LETA

Daugavpilī vairāki skolotāji iesnieguši atlūgumus, jo VVC sācis pārbaudīt valsts valodas prasmes 5

Atsevišķās Daugavpils mācību iestādēs valda liels sašutums sakarā ar Valsts valodas centra (VVC) aizvadītajā nedēļā uzsāktajām valsts valodas zināšanu masveida pārbaudēm. Daudzi pedagogi un atbalsta personāla pārstāvji sākuši iesniegt atlūgumus, nemaz nesagaidot pārbaudes. Atlūgumus iesnieguši aptuveni 20 pedagogi un atbalsta personāla pārstāvji no septiņām Daugavpils skolām, informēja Daugavpils Izglītības pārvaldes vadītāja Marina Isupova, vēstīja sabiedrisko mediju portāls “LSM.LV“.

Reklāma
Reklāma
Receptes
Tu tos ēdi zaļus/svaigus? Tā vairāk nedari! 5 dārzeņi, kuri pirms ēšanas jānovāra
Viedoklis
Deputāts piedāvā latviešiem krāmēt koferus un lūdz nebojāt gaisu: cik vēl tālu ļausim iet?
Veselam
Ne sikspārņi, ne suņi… Tramps atslepeno dokumentus, no kurienes patiesībā “izcēlies” Covid-19 51
Lasīt citas ziņas

Atlūgumu iesniegšanas rezultātā atsevišķās skolās mācību process ir ticis būtiski traucēts. Neapmierinātību izpelnījies arī fakts, ka šīm pārbaudēm tiekot pakļauti arī pedagogi, kas skolojušies izglītības iestādēs, kur mācības notiek latviešu valodā. Tieslietu ministrija (TM) uzdevusi VVC vērtēt samērīgumu gan tajā, kuri skolotāji tiek pārbaudīti, gan tajā, kā tas tiek darīts, lai pēc iespējas neietekmētu mācību procesu.

Daugavpils Draudzīgā aicinājuma vidusskolas direktore Kristīne Ivancova portālam LSM.lv pastāstīja, ka aizvadītā gada nogalē viņas vadītajā izglītības iestādē tika saņemta informatīva vēstule par to, ka VVC īsteno kontroles programmu, kuras gaitā turpinās pedagogu valsts valodas lietojuma pārbaudes izglītības iestādēs. Savukārt šī gada janvāra vidū tika saņemta VVC vēstule par pārbaudes uzsākšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pedagogu valsts valodas zināšanu pārbaude skolā sākās 23. janvārī un patlaban turpinās. Pagaidām process norit veiksmīgi – vairāk nekā 20 pedagogi pārbaudi ir izturējuši. Diemžēl astoņi skolotāji un daži atbalsta personāla pārstāvji ir pieņēmuši lēmumu nepiedalīties VVC rīkotajā pārbaudē un iesnieguši atlūgumus,” stāstīja Ivancova.

Runājot par šādas rīcības iespējamajiem iemesliem, skolas direktore pieļāva, ka pie vainas varētu būt bijis uztraukums, neticība saviem spēkiem, iespējams, arī sarunas ar kolēģiem no citām skolām, kas vairojušas satraukumu par plānotajām pārbaudēm. Vēl kādam šī plānotā pārbaude, iespējams, bija kļuvusi par pēdējo pilienu, un viņu pacietības mērs nebūt ne vieglajā skolotāja darbā bijis pilns.

Izglītības iestādes vadītāja ir pārliecināta, ka visi atlūgumus uzrakstījušie pedagogi un atbalsta personāla pārstāvji pārvalda valsts valodu pietiekami labi, lai būtu varējuši pārbaudes nokārtot.

Vairāku pedagogu aiziešana izglītības iestādē radījusi papildu grūtības mācību procesa nodrošināšanā.

“Atrast pedagogus otrajā semestrī, kad visām skolām štati nokomplektēti, ir liels izaicinājums. Neskatoties uz to, daži pedagogi ir atrasti, un pagaidām mācību procesu, lai arī ne bez grūtībām, spējam nodrošināt ar saviem resursiem. Patiesības labad gan jānorāda, ja izdotos piesaistīt matemātikas skolotāju, salikt stundu sarakstus būtu vieglāk un apmācāmo grupas varētu sadalīt apakšgrupās,” stāstīja Ivancova.

Pedagogu aiziešanas rezultātā skolai nācies pārskatīt ne tikai mācību stundu sarakstu, bet arī klašu komplektāciju, apvienojot apakšgrupas.

Plānojot mācību procesu, par prioritāti tika izvēlētas izlaiduma klases, lai šo klašu skolēni varētu pēc iespējas labāk sagatavoties eksāmeniem.

Tā kā iepriekš ir bijušas vienošanās, ka valsts valodas pārbaudes pedagogiem un atbalsta personālam mācību gada vidū netiek rīkotas, lai netraucētu mācību procesam, pašreizējā pārbaude mācību iestādei un tās darbiniekiem bijusi samērā negaidīta.

Reklāma
Reklāma

“Manā skatījumā, tas nav pareizi, ka šādas pārbaudes tiek veiktas mācību gada vidū. Tas izsit pedagogus no ierastā dienas ritma un traucē mācību procesam. Es saprotu, ka nepieciešams sagatavot informāciju par reālo situāciju pārejā uz “Vienotu skolu”, bet vai šī pārbaude bija tik steidzīgi nepieciešama? Manuprāt, to varēja sarīkot arī citā laikā, piemēram, pavasara beigās vai vasaras sākumā,” pārdomās dalījās Ivancova.

VVC, atbildot uz jautājumu, kādēļ pedagogu valsts valodas zināšanu pārbaudes nolemts veikt mācību gada vidū, paskaidroja, ka pārbaudes izglītības iestādēs tiek veiktas ar mērķi uzraudzīt Valsts valodas likuma un citu ar valsts valodas lietošanu saistīto normatīvo aktu izpildi. Pārbaudes izglītības iestādēs VVC veic kontroles programmas ietvaros. Kontroles programma 2025. gadam tikusi sastādīta pagājušā gada novembrī.

Papildus VVC norādīja, ka pedagogu pārbaudes centrs veic kalendārā gada ietvaros, tādējādi pārbaužu pārcelšana uz vēlāku laiku nav iespējama.

Savukārt, atbildot uz jautājumu, kurš būs atbildīgs par traucējumiem mācību procesā, ja skolām neizdosies atrisināt radušās kadru problēmas, VVC skaidroja, ka, īstenojot normatīvajos aktos noteikto uzraudzību valsts valodas lietošanas jomā, centrs sadarbojas ar izglītības iestāžu vadītājiem un par pārbaužu veikšanas kārtību izglītības iestādē vienojas ar attiecīgās izglītības iestādes vadītāju.

Tieslietu ministrija ir uzdevusi vērtēt samērīgumu gan tajā, kuri skolotāji tiek pārbaudīti, gan kā tas tiek darīts, lai pēc iespējas neietekmētu mācību procesu.

Kā novēroja portāls LA.LV, tad viedoklis par skolotāju atlūgumiem Daugavpilī ir bijušajai izglītības ministrei Anitai Muižniecei, kura šodien soctīklā “X” notiekošo komentējusi, sakot: “Kāds vēl, sasodīts, samērīgums? Ir prasības konkrētā darba veikšanai. Ja tās nevar izpildīt, darbu nedrīkst veikt. Punkts.”

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.