Foto – Shutterstock

Daudzziedu hiacinte – kā to kopt, un vai var ieaudzēt dārzā? 0

Nopirku Depo hiacintes ‘Multiflora’, kam no viena sīpola aug daudz citu sīpoliņu. Vai šo puķi var ieaudzēt dārzā? DZIDRA LIEPĀJĀ

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Daudzziedu hiacinte ir tā pati austrumu hiacinte (Hyacinthus orientalis), tikai īpaši apstrādāta, lai veidotu daudz vairāk ziedkātu ar rozā, baltām, zilām vai violetām ziedvārpām.

– Hiacintei zieds sīpola iekšpusē izveidojas jau iepriekšējā vasarā. To tad arī izgriež, kas izraisa sīpola veģetatīvo dalīšanos, liekot veidot starp zvīņām daudzus mazus sīpoliņus. Tad nepieciešams lieks gads, lai hiacinti ataudzētu, jo nākamajā gadā šie mazie sīpoliņi neziedēs. Aiznākamā gada pavasarī jaunie sīpoliņi ir paaugušies, bet parasti vēl turas kopā, un augs veido daudzus ziedus. Protams, šim daudzziedu “sīpolam” sadaloties, katrs atkal veidos vienu ziedu, – skaidro LU Bioloģijas fakultātes profesors Ģederts Ieviņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

Hiacintes ir krāšņas un daudziedainas tikai sākumā. Vēlāk, izstādītas dārzā, tās veido pa vienai ziedkopai, turklāt tās vairs nav tik lielas un blīvas kā pirmajā gadā.

Stādīšana un uzglabāšana

Zieds sastāv no putekšnīcām un auglenīcas, kas veido sēklas, lai augs varētu vairoties. Izgriežot ziedu, hiacinšu sīpols cenšas radīt pēcnācējus citādā veidā, t.i., ar veģetatīvo dalīšanos. Izstādot šo sīpolu novembrī, starp tā zvīņām veidojas daudz mazu sīpoliņu. Pirms ziemas ārzemju puķkopji augus piesedz ar biezu salmu kārtu, lai pasargātu no sala. Segumu noņem februāra vidū, pirms parādās zaļās lapiņas. Daudzsīpolu hiacintes no lauka norok jūnijā, jūlijā. Augustā puķes stāda podiņos un glabā speciālos temperatūras režīmos – vispirms vairākas nedēļas nodrošina pazeminātas temperatūras periodu, pēc tam pakļauj speciālai termoapstrādei, lai palielinātu lapu skaitu.

Daudzziedu hiacintes kopšana

* Augu novieto gaišā vietā, vislabāk uz palodzes.

* No sākuma hiacintes nepieciešams laistīt nedaudz, taču, kad ziedu vārpas sāk augt un ziedēt, biežums jāpalielina. Lieko ūdeni vajadzētu noliet, jo pārlieku liels mitrums var augam kaitēt.

* Hiacintēm patīk gan silta, gan vēsa temperatūra (no nulles līdz 
+25 oC). Jo lielāks siltums, jo augi straujāk aug un agrāk sāk ziedēt.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.