Daudzveidīgās dendrobijas – kur audzēt, kā laistīt un mēslot 1
Iegādājos trīs dažādas dendrobijas, bet uz etiķetes ir skopa informācija. Kā tās kopt? ANITA IECAVĀ
Vēsās un siltās orhidejas
– Dendrobijas ir ļoti liela grupa, ģintī ir vairāk nekā 700 dažādu savvaļas formu, kas aizņem ļoti plašu areālu. Līdz ar to orhideju prasības atkarīgas no tā, kur katra cēlusies, kur ir senču dzimtene. Iegādājoties dendrobijas, ir svarīgi zināt, vai tās ir vēsumu vai siltumu mīlošas orhidejas, – skaidro orhideju audzētājs un kolekcionārs Egons Tone.
Orhidejas jāaudzē piemērotos apstākļos – vēsumu mīlošās siltumā augs, bet neziedēs, savukārt siltumprasīgās ne sevišķi labi jutīsies vēsās telpās. Savvaļā dendrobijas aug Japānā, Austrālijā, Himalajos, Jaunzēlandē. Augi sastopami līdz pat 3000 m augstumā. Dendrobiju izvietojumu dabā dažādā augstumā nosaka arī temperatūras maiņa.
Dendrobijām ir 2–9 cm diametra ziedi, kas izkārtoti pa vienam, pa vairākiem lapu žāklēs uz stumbra, kā arī stāvus vārpās vai garos, nokarenos ķekaros, tie ir gan smaržīgi, gan nesmaržīgi. Ziedēšanas ilgums un laiks atkarīgs no sugas.
Orhidejām ir paresninātas vasu daļas (tuberīdiji), kuros uzkrājas ūdens un barības vielas. Ik gadu pie vecajiem tuberīdijiem izaug jauni ar lapām. Dendrobiju ģintī ir ne tikai liela ziedu un lapu, bet arī tuberīdiju daudzveidība. Tie var būt resni vai tievi, vertikāli stāvoši vai nokareni. Stādot tuberīdijus nedrīkst apbērt ar augsni.
Latvijā vairumtirdzniecībā vai mazumtirdzniecībā visbiežāk nopērkami divu veidu hibrīdi.
Falenopšu dendrobijas jeb Bigibbum grupa. Tām ir 3–5 cietas lapas, kas izkārtotas stiebra galā pamīšus. Ziedi dažkārt izskatās pēc falenopšu ziediem. Augus plaši izmanto griezto ziedu ieguvei. Siltumu mīlošās dendrobijas var samērā viegli audzēt +20…+25 °C siltā istabā. Prasības līdzīgas kā falenopšiem (Phalaenopsis), vienīgi falenopšu dendrobijām vajag diezgan daudz gaismas. Augi izturēs, ja gaisa temperatūra istabā noslīdēs līdz +18 °C, taču +15 °C ir tuvu kritiskajai robežai.
Dižciltīgās dendrobijas. Veido paresnus stiebrus, kas pamīšus gandrīz visā garumā noklāti ar lapām. Lapu padusītēs ir balti, violeti, dzelteni vai rozā ziedi. Šīs orhidejas dēvē par vienreiz ziedošām, jo mājas apstākļos ir daudz grūtāk audzējamas (dzīvojamās telpas augiem ir krietni par siltu). Šīs vēsās orhidejas ieteicams vasarā turēt dārzā, iekarināt noēnotā koka zarā. Iznesot no telpas, nedrīkst novietot pilnā saules apgaismojumā. Augi pie āra apstākļiem jāpieradina pakāpeniski, 2–3 nedēļu laikā. Ziemā gaisa temperatūra telpā nedrīkst pārsniegt +12 °C. Ja tā būs augstāka, dendrobijas neziedēs.
Dendrobiju prasības
Dendrobijas ir vienas no gaismas prasīgākajām orhidejām. Protams, nevajag vasarā tās novietot uz dienvidu puses loga, citādi cietīs no karstiem, tiešiem saules stariem.
Šīm orhidejām nepieciešams mitrs gaiss. Kamēr nezied, augus var apsmidzināt ar ūdeni. Uz ziediem gan ūdens pilieni nav vēlami (nenožuvušo pilienu vietā var veidoties neglīti plankumi).
Audzējot dendrobijas atsevišķos podos uz palodzes, tās reti apdraud kaitēkļi. Bet, ja orhidejas stāda ziemas dārzā kopā ar citiem epifītaugiem, tām mēdz uzbrukt tīklērces, laputis, tripši, bruņutis. Kaitēkļus ieteicams iznīdēt, pēc iespējas mazāk lietojot ķīmiju, jo orhidejas ir jutīgas.
Dendrobijas mēslo aptuveni reizi nedēļā ar vājas koncentrācijas mēslojumu, katrā ziņā labāk retāk nekā par daudz. Pārtrauc piebarot aktīvās augšanas beigās, kad nobrieduši jaunie dzinumi. Pirms mēslošanas substrātam jābūt mitram.
Laista ar siltu, mīkstu ūdeni. Labāk orhideju podiņu laistīt nevis no augšas, bet mērcēt aptuveni reizi nedēļā, ūdenim pievienojot mēslojumu.
Ja dendrobijas miera periodā vispār nelaista, puķes tiek pārkaltētas un iznīkst. Orhidejas šajā laikā paretam jālaista, bet nevajag mēslot. Aktīvās augšanas periodā puķes uzņem ūdeni, taču substrāts nedrīkst būt izmircis, slapjš. Tam jābūt vienmērīgi mitram.
Dendrobiju substrātam jābūt ūdens un gaisa caurlaidīgam. Tas sastāv no rupjiem kūdras gabaliņiem, skābarža lapām, sfagnu sūnas, nesadalījušās lapu zemes, priežu mizas gabaliem. Var izmantot visas šīs sastāvdaļas, bet kāda var izpalikt. Stāda podos ar labu drenāžu.
Dendrobijas pārstāda reizi 3–5 gados tad, kad pods kļuvis par mazu vai izbeigusies augsne. Pārstāda pēc ziedēšanas vai pēc miera perioda.