Foto – Anda Krauze

Daudzkrāsains dabiskums cepurēs, džemperēs, zeķēs 0

Ir klāt rudens – rokdarbnieču laiks, kad arvien biežāk prātā iešaujas kaut kur noskatīts cepures, džempera vai zeķu modelis, bet kājas jau nes uz dziju veikalu pusi. Kas aktuāls šosezon?

Reklāma
Reklāma

 

Pretim zilajam

“Izārdīs Latviju pa vīlēm!” Soctīklotāji “izceļ saulītē” vecu premjeres ierakstu soctīklos, kas izsauc viedokļu vētru
7 lietas, kas notiek ar ķermeni, ja rītu sāc ar kafijas tasi tukšā dūšā
“Asaras acīs!” Tantiņas pie Matīsa kapiem tirgo puķu vainagus. Kāds izsauc policiju, bet viņa rīcība pārsteidz
Lasīt citas ziņas

Vispirms gribas uzzināt, kādu krāsu dzijas modes tendenču noteicēji šajā sezonā pasludinājuši par aktuālāko?

– Dūmakaini zilo, okeāna zilo un zilgani zaļo, – uzskaita adīšanas meistare Ilze Vasile un piemetina. – Kaut gan katru gadu tiek pasludināts cits, rokdarbnieces dziju adījumam vai tamborējumam biežāk izvēlas pēc principa “man piestāv šī krāsa” vai “man patīk šī krāsa”.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Esmu novērojusi, ka Latvijā iecienīti ir rudens lapu toņi – oranžie, dzeltenie, zaļie un purpursarkanie.

 

Speciāliste atklāj, ka dažādus pārsteigumus dziju pasaulē lielākoties ievieš Ķīnas ražotāji, kas pārsvarā orientējoties uz rokdarbu materiālu izstrādni no sintētiskajiem pavedieniem. Tā pirms neilga laika Latviju pāršalca volānšaļļu adīšanas bums, ko inspirēja dažādās pasaules valstīs un tajā skaitā Ķīnā jaunradītā volāndzija, kas izklātā veidā atgādina lentīti vai auklu.

– Interese par šo izstrādājumu pie mums ir mazinājusies, taču ražotājs to cenšas uzturēt, šosezon piedāvājot volāndziju, kurai pievienots zeltīts vai sudrabots pavediens.

Ķīna lielākoties piedāvā sintētisku (akrils, poliesteris, poliamīds u.c.), bet efektīgu dziju, turpretim Itālija, Austrija un Vācija vairāk pievēršas pamatvērtībai – dzīvnieku izcelsmes vilnai. Tā ir no angoras kazas vai kazlēna vilnas vērptā mohēra, no merīnaitām iegūtā merīnvilna, no lamu dzimtas kalnu kazas iegūtā alpaka vai lama, no angoras trušu vilnas vērptā maigā, pūkainā un siltā angoras dzija.

 

Dzija ar zīmējumu

Ja, adot cepuri vai džemperi, tiecas pēc košuma, bet negribas cīnīties ar pavedienu pārstaipiem, var izvēlēties merīnvilnu Knitcol.

– Izmantojot jaunākās tehnoloģijas, šīs dzijas pavediens apdrukāts tā, lai adot veidotos zīmējums. Ja adījums būs neliela apjoma, piemēram, cepure, veidosies viens zīmējums, bet, ja no tās pašas dzijas adīs džemperi, – pavisam cits, – skaidro adīšanas meistare un ieteic rokdarbā no vienkrāsainas dzijas adītas joslas apvienot ar Knitcol pavediena joslām.

Reklāma
Reklāma

Lai aprēķinātu, cik daudz dzijas nepieciešams rokdarbam, var papētīt noadītos paraudziņus veikalā un konsultēties ar pārdevēju. Protams, jāņem vērā, kāds raksts iecerēts adījumam vai tamborējumam (sarežģīts, dziju patērējošs vai ne), kāds modelis (bolero jaciņa vai tunika), vai ada stingri vai vaļīgi. Uzmanība noteikti jāpievērš ne vien gramiem dzijas ficītē, bet arī pavediena garumam, kurš tāpat norādīts uz iepakojuma.

 

No kazām, aitām un alpakām

Ar skaistiem dabīgajiem toņiem izceļas no kamieļu dzimtas dzīvnieku alpaku vilnas vērptā dzija. Tai piemīt vēl kāds liels pluss – ir alerģiju neizraisoša, jo nesatur lanolīnu, kas notur putekļus.

– Krāsojot šo vilnu, to pārāk nekodina, tāpēc toņi ir dabīgi, nav ļoti spilgti. Alpaku vilna ir arī siltāka par aitas vilnu, – uzsver speciāliste.

Savukārt no angoras trušu vilnas vērptā mohēra ir ļoti pūkaina, viegla un silta, turklāt košos un daudzveidīgos (ap 150!) toņos, jo šī dzija labi pakļaujas krāsošanai. Taču atšķirībā no alpakas tā mēdz izraisīt alerģiju, kas var izpausties kā ādas apsārtums, acu asarošana, elpceļu kairinājums vai pat elpas trūkums.

 

– Ja uz iepakojuma rakstīts “Kid mohair”, tas nenozīmē, ka šī dzija paredzēta bērnu izstrādājumiem, šis ir tikai norādījums, ka mohēra ražota no kazlēnu pirmā cirpuma, – stāsta adīšanas meistare un iesaka pat bērniem līdz gada vecumam neko nedarināt no mohēras, lai izvairītos no alerģiskām reakcijām.

 

Toties pieaugušajiem pat no vienkārtīgas mohēras adīta šalle ir ārkārtīgi silta. Pieliekot mohēru cita veida dzijai, tā adījumu vai tamborējumu padara siltāku, mīlīgāku un izskatīgāku.

Par ļoti augstvērtīgu uzskata vilnu, ko iegūst no merīnu šķirnes aitām. Tā nekairina ādu, ir silta. Lai saglabātu merīnvilnas kvalitāti, parasti nepievieno citas šķiedras.

Ja svarīgāka par minētajām kvalitātēm šķiet adījuma spēja pēc mazgāšanas nezaudēt formu, jāizmanto Hotwool – dzija, kuras sastāvā ir 45 % vilnas un 55 % mikrošķiedras, kas uzadītajam nodrošina elastību.

 

Cepurēm un šallēm

Maz pūļu prasīs cepures un šalles uzadīšana no dzijas līnijas “Forever”. Pavedienā ir 40 % aitas vilnas, 30 % akrila, 20 % poliestera un 10 % alpaku vilnas.

– Vizuāli šī dzija līdzinās aukliņai. Viss top ļoti ātri (veikla adītāja stundā var pabeigt cepuri), jo pavediens ir rupjš. Cepurei pietiek ar vienu fici, – zina teikt I. Vasile un piebilst, ka jaunietes no šīs dzijas adot pašlaik populārās tuneļšalles un biezos džemperus ar augstu atlokāmu apkakli.

Jaunieši esot iecienījuši vēl kādu dzijas līniju – “Lapponia”. Pavedienā ir 50 % vilnas un 50 % akrila.

– Dzija ir mīksta, krāsu gamma – bagātīga, pavediens – rupjš, tāpēc adījums top ātri, kas šajā steidzīgajā laikmetā ir svarīgs faktors, – nosmej adīšanas meistare.

Ja gribas kaut ko ļoti košu, īstā izvēle ir dzijas līnija “Venecia”, kuras radīšanai izmantots 50 % vilnas un 50 % akrila. Pavediens ficē ir garš, tāpēc adījumam nevajag daudz – džemperim pietiek ar septiņām vai astoņām ficēm.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.