Izstāde “Latvijas vīnogas un vīndarība 2015” Latvijas Dabas muzejā.
Izstāde “Latvijas vīnogas un vīndarība 2015” Latvijas Dabas muzejā.
Foto – LETA

Daudzi labprātāk izvēlas vīnogas bez kauliņiem, taču ir vairāki iemesli, kāpēc tā nevajadzētu darīt 0

Kad vietējie dārzu labumi tuvojas beigām, veikalos atkal arvien vairāk skatāmies uz importēto augļu, dārzeņu un ogu plauktiem, kur populāra izvēle allaž ir vīnogas. Tās pieejamas dažādas – tumšas, gaišas, ar vai bez kauliņiem.

Reklāma
Reklāma
Pasaule atrodas katastrofas priekšvakarā?  Zinātniekus šausmina atklājums zem “Pastardienas ledāja”
Kokteilis
Kāds ir tavs dzīves moto saskaņā ar tavu dzimšanas mēnesi? 5
Kokteilis
FOTO. Amerikāņu repere pārsteidz fanus ar savu jauno figūru – uzzini, kā viņa to paveica!
Lasīt citas ziņas

Pēdējos gados daudzi pircēji iecienījuši vīnogas bez kauliņiem, taču gudrāk tomēr ir iegādāties ar kauliņiem, norāda vācu medijs www.chip.de.

Īpaši audzēšanas apstākļi

Vīnogas ar kauliņiem daudziem nepatīk, jo sēklas mēdz iesprūst starp zobiem, kā arī tām ir nedaudz rūgta garša, visticamāk, tie ir divi galvenie iemesli, kāpēc lielākoties cilvēki veikalos izvēlas vīnogas bez kauliņiem.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lai izaudzētu šādas vīnogas, tās audzējot tiek īpaši un spēcīgi apstrādātas, vīnogulāji tiek apsmidzināti ar dažādām vielām, piemēram, giberelīniem un auksīnu, kā rezultātā augļi nerada sēklas un ir lielāki par neapstrādātiem. Tiesa gan, arī dabīgā veidā ir sastopamas vīnogas bez kauliņiem, taču tās ir ļoti sīkas, tāpēc nav īpaši populāras.

Protams, tiek apgalvots, ka arī apstrādātās ogas ir drošas un tās var izmantot pārtikā, taču trūkst pētījumu, kas norādītu uz iespējamām sekām ilgtermiņā.

Noderīgas vielas

Taču arī tad, ja ignorējam augstākminēto faktu, tik un tā labāk ir izvēlēties vīnogas ar kauliņiem, jo tās ir vērtīgākas mūsu veselībai, satur vairākas noderīgas vielas.

Vīnogu kauliņi cita starpā satur ologomēru proantocianīdus, kam piemīt antioksidantu un pretiekaisuma īpašības, kā arī šī viela uzlabo sirds veselību un stiprina imūnsistēmu.

Vērtīgākās ir tumšās vīnogas (gan sarkanās, gan melnās), jo tās satur vairāk resveratrola nekā gaišās. Šī viela tiek slavēta dēļ savām pretnovecošanās īpašībām, kas aizkavē ādas novecošanu, aizsargā šūnas no brīvajiem radikāļiem. Tumšo vīnogu sastāvā esošais kvercetīns ir augu izcelsmes pigments, kas var mazināt alerģijas simptomus un vairot izturību pret vīrusiem.

Ēdiet ar kauliņiem!

Lai mūsu organisms izmantotu visas pieminētās labās vīnogu vielas, droši ogas vajag ēst ar kauliņiem, nebaidoties tajos nedaudz iekost. Tas ir vienīgais veids, kā iegūt vērtīgās aktīvās sastāvdaļas un uzturvielas tieši jūsu ķermenī.
Šī iemesla dēļ arī vīnogu kauliņu eļļu ir vēlams iekļaut uzturā, tā tiek izmantota gan skaistumkopšanā, gan ēdienu gatavošanā.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.