Daudzi joprojām nezina, kā izmantot brūno cukuru 0
Brūnais cukurs ir aromātiskāks, ar iesalam līdzīgu garšu, ko tam piešķir melase – bieza, no cukurniedrēm iegūta masa. Uzturvērtības ziņā tas būtiski neatšķiras no baltā cukura. Brūnais satur mazliet vairāk minerālvielu, piemēram, nātriju, kāliju, kalciju, magniju, fosforu, kā arī B1, B2 un PP vitamīnus.
Kaloriju abos ir gandrīz tikpat daudz: 100 gramos baltā cukura 399, bet brūnā – 386 kcal. Brūnā cukura priekšrocība ir tā, ka tas piešķir ēdieniem interesantāku un daudzveidīgāku garšu.
Restorāna “Kaļķu vārti” šefpavārs Raimonds Zommers iesaka to izmantot mazsālīta laša pagatavošanai, ņemot divas daļas sāls un vienu daļu brūnā cukura vai arī lietojot abus produktus vienādās attiecībās. Tas labi noder arī glazūras veidošanai, ar ko pārklāj, piemēram, vistas spārniņus, cūkgaļas karbonādi vai citus pusfabrikātus. Ņem 60 g brūnā cukura, 100 g tomātus savā sulā, 10 g ingvera, 20 g medus,1 šalotes sīpolu, 1 ķiploku un 50 ml vistas buljona (vēlams, paša vārītu, bet var izmantot arī kubiņus).
Katlā apcep lielos gabalos sagrieztus sīpolus, tomātus, ķiplokus, sarīvētu vai sakapātu ingveru, pievieno cukuru, buljonu un vāra 10 minūtes. Iegūto tomātu mērcei līdzīgās konsistences masu sablenderē vai izberž caur sietu. Pārziež apceptai gaļai un liek nogatavināties krāsnī 200 grādu temperatūrā apmēram 10 minūtes.
Gards našķis vai arī pamatne desertam sanāks no 100 g brūnā cukura, 225 ml ūdens un pustējkarotes malta kardamona. Katlā uz lēnas uguns maisot apbrūnina 350 g miltu, pievieno 28 gramus sviesta un turpina karsēt. Iemaisa 200 ml pirmā spieduma olīveļļas un silda, līdz iegūst viendabīgu masu, veido formu un liek uz pergamenta. Karsē krāsnī apmēram četras stundas 100 °C temperatūrā un ēd, kad cepums atdzisis.
Raimonds Zommers brūno cukuru izmanto arī marinādes gatavošanai, ūdenim un etiķim pievienojot dažādus garšaugus, piemēram, koriandru, sinepes, laurlapas, piparus un, protams, arī sāli.
Tā labi sader, piemēram, ar mazajiem tomātiņiem vai ķirbi (tad sāli neliek), taču nav piemērota produktu konservēšanai. Vēl šefpavārs to lieto, gatavojot apelsīnu mērci, ko pasniedz ar pīles cepeti. Izspiež apelsīnu sulu, savāra katlā ar brūno cukuru, medu, kanēļa standziņu un iebiezina ar kartupeļu cieti.
Lai brūnais cukurs pēc iepakojuma atvēršanas nesacietētu, tas jāglabā slēgtā traukā ledusskapī. Ja tas tomēr nav ievērots un produkts kļuvis kā akmens, sākotnējo struktūru tas atgūs, izberot no pakas un apmēram uz pusstundu pārsedzot ar mitru dvieli.