“Daudzās Rietumu skolās bērniem māca, ka Jēzus Kristus bija biseksuāls!” jeb Kas notiek, kad ministrs informāciju meklē “Tik Tok” 132
Māris Antonevičs, “Latvijas Avīze”, AS “Latvijas Mediji”
Ar dīvainu paziņojumu, kas izsaucis plašu rezonansi gan Krievijā, gan ārpus tās, izcēlies ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs. Viņš jūnija beigās Krievijas izdevumā “Kommersant” publicējis rakstu “Par likumiem, tiesībām un noteikumiem” (“О праве, правах и правилах”).
Publikācija ir diezgan apjomīga un sākotnēji it kā cenšas ieturēt diplomātijai ierastu stilu. Lavrovs komentē nesen Ženēvā notikušo Krievijas līdera Vladimira Putina un ASV prezidenta Džo Baidena tikšanos un kritiski izsakās par Rietumu līderiem, kas Krievijai izvirza savus “spēles noteikumus”, taču tie esot neskaidri.
“Tikko kāds rīkojas pretēji Rietumu gribai, tā nekavējoties tiek paziņots par “noteikumu pārkāpšanu” (bez faktu uzrādīšanas) un norādīts uz tiesībām “sodīt” pārkāpēju,” raksta Krievijas ārlietu ministrs.
Viņa ieskatā, Rietumi cenšoties uzspiest citām valstīm, piemēram, Krievijai un Ķīnai, savus priekšstatus par demokrātiju. Pēc dažādiem politiska rakstura pārmetumiem seko šāds apgalvojums: “Noteikumu koncepcija parādās un apdraud ne tikai starptautiskās tiesības. Daudzās Rietumu skolās bērniem skolas programmu ietvaros māca, ka Jēzus Kristus bija biseksuāls.”
Šis apgalvojums, ņemot vērā, ka tas nāk no augstas amatpersonas, bija izsaucis plašu interesi, un žurnālisti steidza skaidrot, kas tad tās par skolām, kur tā tiek mācīts. Drīz vien viena atsauce interneta plašumos tiešām tika atrasta, taču tā izrādījās pavisam mulsinoša – vai tiešām lielvalsts ārlietu ministrs informāciju savām publikācijām meklē tādos resursos kā “Tik Tok”…
Mamma uzjautrinās
Kas tad ir “Tik Tok”? Tas ir Ķīnas kompānijas “Byte Dance” veidots sociālais tīkls, kurā lietotāji ievieto īsus (parasti 15–30 sekundes) un lielākoties smieklīgus video, kuros bieži tiek izpildīta kāda deja, stāstīta anekdote, rādīta kāda pārpratuma situācija un tamlīdzīgi. Jo jautrāks video, jo plašāku ievērību tā autors gūst.
Tiek rēķināts, ka “Tik Tok” mēnesī ir ap 800 miljonu lietotāju visā pasaulē, no kuriem puse ir Ķīnā, taču diezgan liels skaits ir arī Indijā, ASV un Krievijā. Pārsvarā tā ir jauniešu auditorija, bet ne tikai. Vienu no daudzajiem video šajā sociālajā tīklā bija ievietojusi 37 gadus vecā Emelīna Kerola Sautvela no Melburnas Austrālijā. Tajā redzams, ka viņa brauc savā auto un runā pa tālruni ar saviem bērniem.
Viens no viņiem teic, ka Jēzus bijis biseksuāla persona. Māte sāk smieties un jautā, vai tā tiek stāstīts skolā, uz ko saņem apstiprinošu atbildi. “Tie ir meli, jums to skolā nestāsta, kāpēc jūs tā domājat?” viņa uzjautrinoties izprašņā bērnus, kuri atbild, ka Jēzus “mīlēja visus pasaulē” un “valkāja kleitu”.
Pati Sautvela neslēpj, ka ideja veidot šādu videosēriju par dažādiem pārpratumiem sarunās ar bērniem viņai radusies Covid-19 karantīnas laikā, kad bērniem skola bijusi attālināta un mājmācības laikā piedzīvotas dažādas dīvainas situācijas un smieklīgi atgadījumi. Šie video kļuvuši ļoti populāri sociālo tīklu lietotāju vidū gan Austrālijā, gan ārpus tās (konkrētais video skatīts pat 11 miljonus reižu), tāpēc vēlāk nolēmusi tādā pašā stilā rakstīt arī grāmatu.
Konservatīvisms kā Kremļa “fasādes mālējums”
Sautvelas video nekad nav ticis uztverts kā nopietna informācija, tomēr pie tā parādījās komentāri, ka Austrālijas skolas ir laicīgas un tur mācību stundās šādi reliģiski jautājumi netiek apspriesti, kur nu vēl tik dīvainā interpretācijā par Jēzus seksualitāti. Tāpat nav nekādu liecību, ka kaut kas tāds tiek mācīts kādā citā Rietumu skolā.
No Krievijas Ārlietu ministrijas jau iepriekš regulāri nākusi gan sagrozīta informācija, gan atklātas viltus ziņas, tomēr to parasti nedarīja pats Lavrovs. Visbiežāk ar šāda veida paziņojumiem izcēlusies ministrijas oficiālā pārstāve Marija Zaharova, kas iemantojusi atbilstošu reputāciju.
Faktu atlase ministra publikācijai liek pabrīnīties, bet tematiski šāds pavērsiens nav pārsteidzošs. Krievija politiski nu jau vairākus gadus cenšas pasniegt sevi kā tradicionālo un konservatīvo vērtību aizstāvi, mēģinot šādi vairot atbalstītāju skaitu pasaulē, kas daļēji ir izdevies.
Vienlaikus eksperti norāda, ka tā vairāk ir politiska viltība. “Kremļa konservatīvisms ir fasādes mālējums. Ja paklausāmies Vladimira Putina teikto ap 1999. un 2000. gadu, tad daudz konservatīvisma mēs tur nedzirdēsim. Putinam un viņa varas elitei ideoloģiskās vērtības ir tikai instruments,” intervijā interneta portālam “Austošā saule” atgādina Konservatīvisma studiju centra direktors Andis Kudors.
NEĻAUJIET MELIEM IZPLATĪTIES!
Ja jums rodas aizdomas, ka lasāt, klausāties vai skatāties viltus ziņu, tad informējiet par to “Latvijas Avīzes” redakciju, rakstot [email protected].
Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
Par publikācijas saturu atbild “Latvijas Avīze”.