“Daudzām maskām nav norādīts ne ražotājs, ne materiāls!” Vītoliņa par veikala masku cenām un drošību 10
Jau kopš pandēmijas sākuma pirms gada, Patērētāju tiesību aizsardzības centrs sāka veikt cenu monitoringu. Sākumā tas bija pārtikas precēm, tad arī dezinfekcijas līdzekļiem, kas bija milzīgās cenās sākumā un arī dažāda veida sejas maskām – ikdienas higiēnas, respiratoriem un medicīnas,” RīgaTV 24 raidījumā “Dienas personība ar Veltu Puriņu” stāsta Baiba Vītoliņa, Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore.
Dažas medicīnas maskas maksā ļoti lēti, piemēram, astoņus centus, citviet vienreiz lietojamā maska var maksāt pat 10 reizes vairāk – 80 centus. “Ir ļoti lielas cenu atšķirības!”
Tāpat arī higiēnas maskas, ko cilvēki šobrīd pārsvarā lieto – šuj paši vai nopērk, ir ļoti atšķirīgās cenu amplitūdās. “Mūs vairāk uztrauc tas, ka īstenībā veikalā nopērkamajām maksām gandrīz nevienai nav veiktas nekādas pārbaudes, līdz ar to cilvēkam nav iespējas novērtēt, vai maska kaut ko sargā vai nesargā, vai tā ir elpojoša, jo arī tas ir viens no kritērijiem šādiem materiāliem,” teic Patērētāju tiesību aizsardzības centra direktore.
Vītoliņa saka, ka lielākā uzmanība tiek pievērsta dārgajām sejas maskām ar dažādiem dekoratīviem elementiem virsū, kur svarīgs jautājums būtu – kādas krāsvielas tiek lietotas, jo maska ir produkts, ko cilvēks liek ļoti tuvu pie sejas, tāpēc ļoti svarīgi, lai nekādu kaitīgu ķimikāliju nebūtu.
“Tirgū sastopamajām maskām faktiski nav veiktas nekādas pārbaudes, daudzām maskām nav informācijas par ražotāju, maskas materiālu un to mēs tomēr aicinātu cilvēkus noteikti skatīties vismaz, lai ir norādīta informācija par ražotāju un materiālu. Tas tomēr kaut kādu drošību pircējam sniegs,” viņa dod padomu.