Mazāk pelēkās smadzeņu vielas un vēl 9 riska faktori, strādājot vairākuzdevumu režīmā 0
Ikdienā mēs cenšamies apvienot vairākus darbus vienlaikus: atbildes uz telefonzvaniem, elektronisko vēstuļu rakstīšana, pa vidu varbūt spēlītes spēlēšana, īsziņas un aplikāciju izmantošana viedtālrunī, varbūt vēl ieslēgts televizors, maltīte, saruna ar kādu… Dzīvojot šādā vairākuzdevumu režīmā, kas kļuvusi par visai ierastu daļu no mūsu ikdienas, tikai retais aizdomājoties, cik ļoti tas var ietekmēt veselību.
Jaunākajos pētījumos par vairāku darbu veikšanu vienlaikus jeb multitāskingu iegūti visai satraucoši rezultāti. Lūk, 10 būtiskākās sekas, ko rada šāds dzīves režīms:
1. Tas var kaitēt smadzenēm
Vienā no nesen veiktajiem pētījumiem atklāts – cilvēkiem, kuri ikdienā cenšas apvienot vairākus darbus vienlaikus, samazinās smadzeņu pelēkās vielas blīvumu, tas ietekmē emociju kontroli un mazina motivāciju.
2. Tas var izraisīt atmiņas problēmas
2016. gada pētījuma rezultāti liecina – vairākuzdevumu režīma ieviešana ikdienā būtiski ietekmē darba atmiņu (tā ir atbildīga par spēju atcerēties noteiktu informāciju, strādājot pie kāda uzdevuma), kā arī ilgtermiņa atmiņu (tā ir spēja atcerēties un pēc ilgāka laika atsaukt atmiņā konkrētu informāciju).
3. Tas ietekmē koncentrēšanās spējas
Nedēļas garumā zinātnieku grupa pētīja, kā cilvēki izmanto vairākuzdevumu režīmu mājas apstākļos. Viņi secināja: jo vairāk pievēršamies multitāskingam, jo vairāk samazinās koncentrēšanās spējas.
4. Tas palielina ceļu satiksmes negadījumu skaitu
Pētnieki, apkopojot informāciju par 1400 Ņujorkas gājējiem, kurus notrieca automašīna, secināja, ka 20% no viņiem bija pusaudži, kuri vienlaikus šķērsoja ielu un lūkojās savā viedtālrunī, bet 10% no tiem bija pieaugušie.