Datu nesēju pasaule 0

Kurš gan gribētu, lai pašā interesantākajā brīdī mobilajam telefonam vai digitālajai videokamerai pietrūktu vietas jauniem iespaidiem, nevarētu pārnest uzņemtos datus no vienas ierīces uz citu vai arī vecā atmiņas karte vairs nederētu jaunajai mantiņai, kuru kāds tikko ir uzdāvinājis?

Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
15 lietas, no kurām jāatbrīvojas līdz Jaunajam gadam
“Mēs bijām gatavi veikt kodoltriecienu.” Bijušais Krievijas kodolspēku bāzes virsnieks atklāj kara pirmo dienu notikumus
Mājas
Ideālais banānu uzglabāšanas veids – tie nekļūs melni nedēļām ilgi
Lasīt citas ziņas

Tāpēc piedāvājam ceļojumu datu nesēju pasaulē, kurus izmanto telefonos, fotoaparātos, videoreģistratoros, ciparu videokamerās un citās elektroniskajās spēļmantiņās!

 

 

Atmiņas karšu veidi

Dažādām ierīcēm atšķiras tajās izmantojamo atmiņas karšu veidi, tāpēc svarīgi zināt, ko slēpj to apzīmējumi (parasti ražotājs ierīces aprakstā vien norāda karšu saīsinājumus, piemēram, CF, SD, microSD), lai vēlāk nebūtu jāviļas iegādātā datu nesēja gausumā vai mazietilpībā. Jo atmiņas kartes tik strauji uzlabo, tāpēc tās būtiski atšķiras pat savā starpā. Tirgū piedāvājums ir gana plašs, kā tajā orientēties parastam lietotājam?

CITI ŠOBRĪD LASA

Secure Digital (SD) ir viens no izplatītākajiem datu nesējiem, pašlaik vispopulārākais, jo pieejams lietotājiem jau kopš 2001. gada beigās.

Šīm kartēm ir pavisam neliels izmērs (32x24x2,1 mm) un datu kopēšanas aizsardzība, vēl pie priekšrocībām var minēt lielu lasīšanas/ierakstīšanas ātrumu, augstāku informācijas drošību (netīšu dzēšanu vai pazušanu nodrošina speciāls pretierakstīšanas slēdzis, kāda nav šīs pašas sērijas mini un micro kartēm), kā arī mehānisko izturību un zemo enerģijas patēriņu. Datu lasīšanas īpatnību dēļ šīs kartes apjoms nav lielāks par 2 – 4 GB. Diemžēl ierīces, kuras sākotnēji bija domātas šo karšu lietošanai, neatbalsta jaunākās izstrādnes – SDHC, SDXC, miniSDHC, microSDHC, microSDXC, taču tajās var izmantot miniSD ar adapteri, microSD ar adapteri. Variācijas:

* Secure Digital HC (SDHC) ir SD paplašinājums, kas ļauj palielināt datu nesēju atmiņu līdz 32 GB. Ārēji šīs kartes ir ļoti līdzīgas, taču SDHC kartes nevar nolasīt ierīcēs, kas atbalsta SD formātu, tāpēc vecākām elektroniskajām ciparu ierīcēm tās lielākoties neder. Tas nozīmē, ka, mēģinot tām palielināt atmiņu, ļoti rūpīgi jāskatās saderība;

* Secure Digital XC (Secure Digital eXtended Capacity) – vēl platāks SD karšu attīstības solis. SDXC kartēm atmiņa var būt no 32 GB līdz 2 TB (2048 GB) un datu pārraides ātrums – līdz 300 MB/s. Sver tā tikai 2 gramus. Šīs kartes datu uztvērējs un pārraidītājs atbalsta visus vecākos SD karšu formātus, ieskaitot mini un micro kartes. Jaunākās ierīces no Apple ar MAC OS X 10.6.5 un vecākām sistēmām atbalsta SDXC, tāpat to atbalsta arī Android, kas ir viedtālruņos un planšetdatoros, tikai pirms lietošanas nepieciešams karti attiecīgi noformatēt;

* miniSD (Mini Secure Digital Card) un miniSDHC (Mini Secure Digital High Capacity) – ir SD formāta atvasinājums, kam ir pavisam nelieli izmēri (21.5x20x1.4 mm). Sver vienu gramu. Mini kartes tirgū nekad nav bijušas populāras, jau sākumā tām paredzēja īsu mūžu, tāpēc veikalos tās vairs nav iespējams ieraudzīt, vien ierīcēs, kas iegādātas agrāk;

Reklāma
Reklāma

* microSD (Micro Secure Digital Card) – vismazākās atmiņas kartes (11x15x1 mm). Agrāk tās pazina ar nosaukumu TransFlash (T-Flash). Parasti mazo izmēru dēļ izmanto mobilajos telefonos, kas dod iespēju palielināt to atmiņu. Pilnībā savietojamas ar ierīcēm, kas atbalsta T-Flash kartes. Paredzams, ka microSD nākotnē izspiedīs T-flash. Lai varētu izmantot šīs kartes SD atbalstošajās ierīcēs, var iegādāties speciālu adapteru. Šī karte ir mazāka par mobilā telefona SIM karti, tāpēc tās ir ļoti populāras;

* microSDHC (Micro Secure Digital High Capacity) ir microSD kartes uzlabojums, kas ļāvis iegūt par 4 GB lielāku ietilpību. Šīs kartes vizuāli ir līdzīgas iepriekšējām, taču tās var izmantot tikai microSDHC atbalstošajās ierīcēs. Sver 0,5 gramus.

Compact Flash (CF) ir visizplatītākais karšu veids (vēl raksta CF type I), kuru atbalsta daudzas ciparu fotokameras, kabatas datori, MP3 atskaņotāji un citas ierīces. Savukārt CompactFlash Type II (CF Type II un III) ir CF turpinājums, kas atšķiras no iepriekšējās versijas ar lielāku lasīšanas un rakstīšanas ātrumu, kā arī … kartes biezumu. Ciparu tehnikā, kas paredzēta šīm kartēm, var izmantot arī vecākas versijas CF, taču ne otrādi. Lielākā daļa ierīču, kas atbalsta CF Type II, savietojamas ar IBM Microdrive, lai gan ne visas Micro­drive kartes lasa CF Type II. Ja fotografējat ar spoguļkameru, kura atbalsta CF kartes, ieteicams to izvēlēties ar ātrumu, ne mazāku par 133x, un 8Gb ietilpību. Modeļi ar ātrumu 400x un vairāk ir pieprasīti uzņemšanai RAW režīmā, šie attēli ir daudz lielāki, jo tie ir fotogrāfijas jēlmateriāls, kuru pēc tam var viegli apstrādāt datorā, piemēram, ar Photo­shop programmu. RAW režīmam ir vajadzīgs gan ātrs, gan ietilpīgs datu nesējs. Parastām foto izklaidēm šādas kartes nav nepieciešamas, jo tie ir lieki izdevumi.

Microdrive ir ļoti mazs cietais disks portatīvajām ierīcēm. Lielākais tā pluss – nelielā cena (ietilpība pret cenu) un savietojamība ar iepriekšējo atmiņas karti. Mīnusi – neliels troksnis, jutīgums pret vibrāciju, palielināts enerģijas patēriņš, nepietiekama ātrdarbība, kas nozīmē, ka strauji nevar uzņemt daudz kadru.

Cfast ir Compact Flash standarta nākamais solis, kas ļāvis palielināt datu apmaiņas ātrumu līdz 384 MB/s. Lai arī Cfast ir tādi pat izmēri kā Compact Flash (42.8 x 36.4 x 3.3 mm), šīs kartes nav savstarpēji aizvietojamas. Cfast var izmantot arī kā cieto disku (SSD).

XQD – jauns atmiņas kartes formāts, kuru piedāvā CompactFlash Association (CFA). Atšķirīgākā pazīme ir datu pārraides ātrums – 320 MB/s. Ātrdarbības dēļ tās ideāli piemērotas profesionālajām fotokamerām. Nepārtrauktu, augstas izšķirtspējas kadru sērijveida uzņemšanu vecās atmiņas kartes vairs nespēj nodrošināt, jo tām nav tik liela darbības ātruma. Izmēri – 38.5 x 29.8 x 3.8 mm.

xD-Picture – “Olympus”, “FujiFilm” un “Toshiba” jaunākais izgudrojums. Šī karte paredzēta digitāli uzņemto filmu un fotogrāfiju uzglabāšanai. Priekšrocības – augsta drošība, kompaktums, labi rādītāji lasīšanā/rakstīšanā, vismazākais enerģijas patēriņš.

Memory Stick – “Sony” korporācijas produkts, kas dienasgaismu ieraudzīja jau 1998.gadā. Uzlabotais modelis Memory Stick Pro ārēji neatšķiras no iepriekšējās kartes, bet ir ātrdarbīgāks un ietilpīgāks.

Šīs kartes datu uztveršanas un pārraides ierīce pieņem arī iepriekšējo karti, bet tā gan nav savietojama ar Memory Stick Pro. Ir arī micro Memory Stick ar aizsardzību pret neatļautu kopēšanu (uz kartes ir uzraksts MagicGate), ko lielākoties izmanto telefonos Sony Ericsson. Ir Memory Stick modeļi ar apzīmējumiem Duo, Pro Duo, Pro-HG Duo, kuriem atšķiras izmērs un datu pārraides ātrums. Datu pārraides ātrums ir līdzīgs SD kartēm, bet “Sony” ražojumi nav tik ietilpīgi.

MultiMediaCard (MMC) – miniatūrs energoneatkarīgs krama datu nesējs, kompāniju “SanDisk” un “Siemens” sadarbības auglis. Priekšrocības – mazi izmēri, izturīga mehāniskā konstrukcija, zems enerģijas patēriņš. Trūkumi – lēna darbība (lēnāka nekā SD tipa kartēm), augstas cenas. MMC kartes var izmantot SD karšu datu uztvērējos, bet ne otrādi. Lielākā daļa ierīču mūsdienās ir aprīkota ar SD datu uztvērēju, tāpēc to bieži apzīmē ar SD/MMC, kur var ievietot gan vienas, gan otras atmiņas kartes. Variācijas:

* MMCPlus – radīta 2005. gadā, galvenā atšķirība no SD un MMC kartēm ir augstais datu pārraides ātrums (līdz 52 MB/s). MMCPlus HC (High Capacity) – ir versija ar ietilpību, kas lielāka par 4 GB, taču šīs kartes nevar izmantot ierīcēs, kas radītas MMCPlus atbalstam;

* microMMC – miniatūras atmiņas kartes mobilajām ierīcēm ar ECC (Error Checking and Correction – lasīšanas/rakstīšanas kļūdu meklēšana un labošana) atbalstu. Tām raksturīgs niecīgs enerģijas patēriņš, kas palielina mobilā telefona vai citas ierīces darbības laiku, kā arī dubultais darbības režīms – 3,3 un 1,8 V. Ar speciāla adaptera palīdzību var izmantot ierīcēs, kas atbalsta MMC;

* miCard (Multiple Interface card) ir jauns atmiņas kartes veids, kas paredzēts gan mobilajām ierīcēm ar MMC standarta atbalstu, gan jebkuram datoram ar USB pieslēgumvietu. miCard var izmantot tiešai datu pārnesei no portatīvās ierīces uz stacionāro datoru bez speciāla karšu lasītāja. Viena no šī standarta priekšrocībām ir augstais datu pārraides ātrums (60 MB/s).

 

Ck ietilpīgu iegādāties?

Galvenais, kas satrauc lietotāju – cik ietilpīga karte man nepieciešama? Vienmēr jāņem vērā gan esošās, gan nākotnes vajadzības. Pērkot dažādas elektroniskās ierīces, bieži vien komplektā ir datu nesējs jeb ārējā, ievietojamā atmiņas karte. Diemžēl tās apjoms parasti ir neliels un pavisam drīz tajā vairs nav vietas, nākas izvēlēties kaut ko nopietnāku. Iegādājoties citu atmiņas karti, jāņem vērā, cik lielu ietilpību atbalsta tā ierīce, kas ir jūsu rīcībā (tas norādīts preces tehniskajā specifikācijā). Ja nopērk lielākas ietilpības nekā pieļaujams, šī atmiņas karte vienkārši nestrādā, jo ierīce to nespēs atpazīt.

Iegādājoties papildus atmiņas karti, vēlams paņemt līdzi arī attiecīgo ierīci, lai uz vietas varētu pārbaudīt saderību, jo dažkārt gadās, ka pēc tehniskajiem parametriem atbilstošas ierīces tomēr nespēj savā starpā saprasties.

Salīdzinājumam var minēt, ka 8 – 16 gigabaitu (GB) atmiņa piemērota cilvēkiem, kuriem ir liela mūzikas kolekcija, patīk arī fotografēt. Ja ir vēlēšanās uzņemt video vai daudz fotografēt, vēlamas jau lielākas ietilpības atmiņas kartes: 32 – 64 GB. Lai būtu priekšstats par kartes ietilpību, der atcerēties, ka viena lapa Word dokumenta aizņem līdz 20 KB atmiņas, 1 minūte dziesmas – 1 MB, viena filma – 700 MB līdz 1,37 GB. Nosacīti katrā GB var ierakstīt 400 labas kvalitātes foto, 12 – 16 stundas mūzikas mp3 formātā un aptuveni 120 min. labas kvalitātes video. Un, visbeidzot, – jo lielāka kartes ietilpība, jo augstāka tās cena…

Ja vēlaties darboties profesionāli, tad izvēles galvenie priekšnoteikumi ir liela atmiņa plus augsts datu pārraides un ierakstīšanas ātrums. Var teikt, ka jaunāko modeļu atmiņas kartēm ir lielāks ierakstīšanas ātrums, kas ļauj darboties intensīvākā režīmā gan fotogrāfiem, gan video operatoriem. SD kartēm plašā apraksta dēļ ir viegli saprast, kurai ir lielāks darbības ātrums. Ja kartei ir maza ietilpība, var gadīties, ka tā ražota agrāk un tai ir lēnāks ierakstīšanas ātrums. Jaunākām ietilpība lielākoties nav mazāka par 4 GB, bet visjaunākajām – par 32 GB. Protams, izvēloties dažādas elektroniskās ierīces, jāņem vērā arī iespējamā to tālākā attīstība, piemēram, SD kartēm ir liels potenciāls, tāpat arī xD, XQD kartēm.

 

Lai strādātu raiti

SD kartēm un modifikācijām ir 4 ieraksta ātrumu klases (SD Speed Class), ko ieviesa SD karšu asociācija (SD Card Association SDA), jo lasīšanas ātrums parasti visām ir lielāks. SDA apvieno aptuveni 500 atmiņas karšu ražotājus.

 

SD ātrumu klases

Ieraksta klase

Ierakstīšanas ātrums,

megabaiti sekundē (MB/s)

Ātrums,

rēķinot pēc CD-ROM

SD Class 2 Ne mazāks kā 2 13x
SD Class 4 Ne mazāks kā 4 26x
SD Class 6 Ne mazāks kā 6 40x
SD Class 10 Ne mazāks kā 10 66x

 

Kādu klasi izvēlēties? Dārgāk maksā 10. klases kartes, bet sevišķu priekšrocību tām nav, it īpaši, ja foto vai video kamera ir paredzēta parasta ģimenes piknika iemūžināšanai, piemēram, videoieraksta ātrums Full HD ar izšķirtspēju 1920×1080 ir 3 MB/s (megabaitu sekundē). Tas nozīmē, ka patiesībā ir vajadzīga karte, kuras klase nav mazāk par 4, līdz ar to nevajadzētu tērēt liekus līdzekļus par parametriem, kuri dzīvē nav nepieciešami. Pavisam nesenos elektronisko ierīču testos konstatēts, ka Full HD kvalitātes ieraksta ātrums var sasniegt aptuveni 6 MB/s. Tāpēc jaunākajām kamerām (ražotas pēc 2012. gada decembra) iesaka iegādāties vismaz 6. klases kartes. Vēl viens ātruma rādītājs, kuru var izmantot aprēķinos, ir skaitlis kopā ar x zīmi: tas norāda, cik daudz šis datu nesējs ieraksta ātrāk par CD – ROM rakstīšanas ātrumu, proti, 1x = 150 KB/s jeb 0,146 MB/s. Vienkāršākajām kartēm ātrums bija 6x (0,88 MB/s), visātrākajām tagad ir 667x (97,7 MB/s).

Ātrums uz kartes

Aptuvenais datu pārraides

ātrums MB/s

6x 0,9
13x 2,0
26x 4,0
32x 4,8
40x 6,0
66x 10,0
100x 15,0
133x 20,0
150x 22,5
200x 30,0
266x 40,0
300x 45,0
400x 60,0
600x 90,0

Šajā tabulā ir redzams datu pārraides ātrums atbilstoši skaitlim uz atmiņas kartes.

 

SVARĪGI

• Lielākā daļa ražotāju uz kartes iepakojuma lieliem burtiem uzrāda lasīšanas ātrumu, bet pavisam maziem – rakstīšanas ātrumu, kas parasti ir divas reizes mazāks.

• Viedtālrunim der tikai micro SD/micro SDHC. Planšetdatora īpašniekam un elektronisko grāmatu (ebook) lasītājam der abu SD karšu varianti – gan standarta, gan mikro. Mazākas ietilpības atmiņu par 16 Gb iegādāties nav vērts, jo mūsdienīgs lietotājs glabā ļoti daudz dažādas informācijas, arī fotogrāfiem amatieriem tāda der ļoti labi. Ebook lasītājam gan nevajag lielāku atmiņas karti par 2 – 4 GB, lai gan to var izmantot jebkurā citā attiecīgo kartes tipu atbalstošā ierīcē.

 

UZZIŅA

• Iegādājoties atmiņas kartes datu uzglabāšanai, dažādie skaitļi un apzīmējumi var maldināt nepieredzējušu pircēju. Binārajā skaitīšanās sistēmā, kas ir datoriem, izmanto šādas mērvienības:

1 bits – mazākā informācijas mērvienība

8 biti = 1 B (baits)

1024 baiti = 1 KB (kilobaits)

1024 kilobaiti = 1 MB (megabaits)

1024 megabaiti = 1 GB (gigabaits)

1024 gigabaiti = 1 TB (terabaits)

• Bieži vien ražotāji grēko, karšu ietilpību uzrādot nevis binārajā sistēmā, kur visu augšupejošā secībā reizina ar 1024, bet gan decimālskaitļu sistēmā, reizinot ar 1000. Rezultātā pie patērētāja nonāk datu nesējs, kuram patiesībā ir daudz mazāka ietilpība, nekā uzrādīts tehniskajā specifikācijā.

• Uz atmiņas kartēm var redzēt uzrakstus, kas vēsta par datu pārraides ātrumu 3 un 5 gigabitu sekundē. Datoriem ir biti un baiti (angļu valodā bit un byte), pirmo parasti apzīmē ar mazo “b” burtu, otro ar lielo “B” burtu (daudzi, apzīmējot baitus, izmanto arī mazo “b” burtu, kas palīdz tikai sajaukt galvu!). Vienā baitā ir 8 biti (1B = 8b). Kā redzams, atšķirības nosaukumos ir nelielas, bet būtībā ir pavisam citi ātruma rādītāji. Pārejot uz saprotamām mērvienībām, 3 gigabiti sekundē pārvērtīsies par 0,375 gigabaitiem sekundē (GB/s) jeb 384 megabaitiem sekundē (MB/s). Tas pats – par megabitiem un megabaitiem. Tādas neprecizitātes, kas ļauj maldināt nepieredzējušu lietotāju, nav retums tehniskās specifikācijās, kas saistītas ar datortehniku un tās aksesuāriem…

Konsultēja IT speciālists Mārtiņš Balodis.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.