Sociālais eksperiments motivē jauno tehnoloģiju apgūšanai 0
Dažviet pasaulē veikti eksperimenti, kur kaislīgi interneta lietotāji uz kādu laiku atsakās no tā izmantošanas. Tas izrādās ļoti grūts pārbaudījums un skarba izdzīvošanas skola. Savukārt mūsu sociālais eksperiments vienu tā dalībnieci – seniori cienījamā vecumā, kura līdz šim nekad nav lietojusi datoru, – motivējis datoriemaņu apgūšanai.
Vienu nedēļu sekojām divu ikšķiliešu gaitām, lai pārliecinātos, cik lielā mērā ikdienas gaitas un paradumi ir atkarīgi no tā, vai cilvēks lieto modernās tehnoloģijas vai ne. Eksperimentā drosmīgi iesaistījās divas kundzes: kādreizējā zobārste, pensionāre Vizma Lepere (79) bez datoriemaņām un Regīna Jēkabsone (62), kura strādā par grāmatvedi, turklāt, izmantojot jaunās tehnoloģijas un savas datorprasmes, darbu veic mājās.
Tuvinieki vēl tuvāki
Lai arī pastāv uzskats, ka internets cilvēkus mēdz ieraut virtuālā realitātē, atsvešinot no apkārtējiem, mūsu veiktā izpēte apliecināja gluži pretējo. Cilvēks, kura rīcībā ir plašāks saziņas līdzekļu klāsts, ievērojami vairāk laika atvēl saziņai ar saviem tuviniekiem nekā tie, kas izmanto tikai tālruni.
Vizma ar Skotijā dzīvojošo meitu caurmērā sazvanās reizi nedēļā. “Es ceru, ka drīz tas beigsies!” viņa secina, paužot apņemšanos apgūt dator- iemaņas, kas ļaus ar meitu sazināties skaipā. Tad nebūs jāskaita starptautisko tālsarunu minūtes, turklāt viena otru varēs skatīt vaigā datora ekrānā. Regīna, kurai ir divi bērni un četri mazbērni, kas visi dzīvo Latvijā, saziņai ar tuvajiem izmanto gan telefonu, gan “Skype” un sociālos tīklus internetā. Viņa atzīst, ka sarunas skaipā, jo sevišķi ar mazbērniem, ir pavisam kas cits nekā parasta telefonsaruna. “Tu redzi viņu actiņas, ja viņi mānās vai kaut ko aizrautīgi stāsta par saviem piedzīvojumiem,” sajūsminās Regīna.
Neatsveramas ērtības
Regīna lieku reizi pārliecinājusies, ka datorprasmes ļauj taupīt gan naudu, gan laiku. Turklāt sniedz neatsveramas ērtības: “Kaut vai, piemēram, rēķinu apmaksa, ko varu veikt internetbankā, neizejot no mājas.” Arī Vizma tam piekrīt, atklājot, ka viņu, piemēram, vēl aizvien interesē viss jaunais zobārstniecības nozarē, un tīmeklis dotu iespēju šadu informāciju saņemt.
Līdzīga aina ir ar iespēju sekot novada aktualitātēm. Interneta lietotāji svaigāko informāciju uzzina novada mājaslapā, kamēr Vizmai jāsamierinās ar vietējo avīzi “Ikšķiles Vēstis”, kas iznāk reizi mēnesī, vai jaunumi jāuzzina no kaimiņiem. Kundze neslēpj, ka zināma atstumtības sajūta gan esot. Tiesa, pilnīgi bez tīmekļa neiztiek arī Vizma. Ar kaimiņu atbalstu viņa tajā reižu pa reizei noskaidro kādu nepieciešamu uzziņu.
Abas kundzes ir čaklas rokdarbnieces un viņām nav vienaldzīga arī ēst gatavošanas māksla. Gan idejas jaunu ēdienu pagatavošanai, gan adījumu un tamborēšanas rakstus Vizma noskata žurnālos. Bet Regīna uzsver: “Tīmeklī publicētām receptēm ir pievienotā vērtība – šeit var atrast gan citu saimnieču atsauksmes par to, gan piemeklēt neskaitāmas variācijas.”
Vajag skolotāju, kas iedrošina
Regīna, kura internetu lieto jau gandrīz 20 gadus, pirmās datoriemaņas ieguvusi darbā, kad informācijas tehnoloģijas plaši ienāca grāmatvedībā, aizstājot papīru kalnus. Tagad grāmatvedība bez šīm tehnoloģijām vairs nemaz nav iedomājama. Vizma spriež, ka nekas jau netraucē datoru apgūt. “Vienkārši pašam sevi vienreiz jāpiespiež. Tas dators mājās atvilktnē stāv un es jau varētu to spīdzināt,” viņa nosmej. Tomēr vispirms vajagot skolotāju, kas iedrošina. Iepriekš Vizma jau saņēmusies “Lattelecom” socialās iniciatīvas “Pieslēdzies, Latvija!” bezmaksas datorkursiem senioriem, tomēr nokavējusi pieteikšanos, tāpēc tagad gaida, kad tiks izsludināta jauna pieteikšanās.
Vizma jau arī nolūkojusi sev interneta pieslēgumu – ļoti izdevīgs viņai būs “Lattelecom” īpašais piedāvājums senioriem.