Slīpa jumta zaļināšana 1
Uz jumta augiem ir ekstremāli klimatiskie apstākļi, samērā nabadzīga augsne un tie atrodas izolācijā no dabiskās vides. Tādēļ, veidojot zaļo jumtu, jāizvēlas izturīgi un pieticīgi augi, kā arī jāuzlabo augšanas apstākļi.
Slīpa jumta dienvidu pusē veido terasējumu, kas samazina saules staru krituma leņķi un pastiprina ūdens uzkrāšanos augsnē. Jumtus noēno ar pīteņiem un aizkariem, kas kalpo arī kā vēja aizsargs. Ziemeļu pusē stāda ēnmīļu, bet austrumu pusē sausumizturīgus augus. Rietumpusē ieteicami zemi, pret eroziju izturīgi augi. Jāatceras, ka, pieaugot mājas augstumam, palielinās vēja stiprums, kas dzesē un žāvē augus. Tāpēc ar režģu un parapetu palīdzību jāveido aizvējš. Augus stāda secīgi pēc to garuma, augstākus kokus atsaitē un sakņu zonas apkrauj ar akmeņiem. Augi regulāri jālaista, priekšroku dodot pašlaistošām sistēmām, piemēram, izvēloties pilienveida laistīšanas sistēmas, ko regulē mitrumjutīgi elementi un magnētiskie ventiļi, kuri patstāvīgi ieslēdzas un izslēdzas.
“Zaļo jumtu klāšanai veido sistēmas. Piemēram, koncerna “Knaufinsulation” ražotā sistēma Urbanscape Green Roof System sastāv no četriem slāņiem: no LD polietilēna izgatavotā membrāna (Root Membrane) pasargā jumta hidroizolāciju no zaļā seguma sakņu ietekmes, drenāžas slānis (Drainage System) novada lieko lietus ūdeni, akmens minerālvates rullis (Green Roll) nepieciešams ūdens absorbcijai un sakņu sistēmas noturībai, savukārt augšējo kārtu veido zāles seguma rullis (Sedum-mix Blanket). Kopumā sistēma var būt pat desmit reižu vieglāka salīdzinājumā ar zaļā jumta seguma sistēmām, kuru pamatsastāvs ir zeme, turklāt Urbanscape absorbē vairāk ūdens. Piemēram, 1,2 cm biezs substrāts absorbē 17 litrus ūdens uz kvadrātmetru. Paklāja sistēma sastāv no 12 dažādās rūpnīcās audzētiem augiem, kas ir dzīvi visu gadu, tikai, mainoties gadalaikiem, maina toni, piemēram, gada aukstākajos mēnešos to nokrāsa ir sarkana. Kad sistēma ieklāta, to aplaista ar Urbanscape mēslojuma un ūdens sajaukumu un turpmāk mēslo 1 – 2 reizes gadā,” stāsta Santis Girnius, “Knaufinsulation” tirdzniecības pārstāvis Latvijā.
“No tā sauktā jumta pīrāga augstuma atkarīgs ir parapeta augstums, jo substrāts nedrīkst būt virs parapeta, kas ir visbiežāk pieļautā kļūda, veidojot zaļos jumtus,” stāsta Armands Liede, SIA “Niedru jumti” valdes priekšsēdētājs. “Zaļo jumtu ierīkošanas laikā nepieciešams izvairīties no hidroizolācijas pārklājuma bojājumiem. Uz plakanajiem jumtiem bija ļoti grūti noteikt bojājuma vietu, bet tagad to var izdarīt, zem hidroizolācijas ieklājot speciālu Smartex sistēmas membrānu – ar tās palīdzību iespējams atrast pat adatas dūriena izmēra bojājuma vietu. Lai noteiktu bojājumus, reizi gadā jumtu var apsekot ar speciālu iekārtu. Šī sistēma ir aktuāla arī citiem segumu veidiem, un tās lietošana divkārt pagarina hidroizolācijas mūža ilgumu.”
Kopšana
“Lai efektīvi novadītu notekūdeņus, jumta dārzam jāparedz oļu joslas pa perimetru un ap notekūdeņu savākšanas akām,” atgādina Baiba Bērziņa, SIA “Jaunbērzi” valdes priekšsēdētāja. “Ekstensīvos jumta dārzus regulāri apseko, kamēr augu sega pārklāj 90% no jumta platības. Turpmāk jumtu apseko 2 – 3 reizes gadā, mēslojot un kopjot. Intensīvo jumta dārzu kopšana neatšķiras no piemājas dārzu kopšanas, taču to ieteicams uzticēt profesionāļiem. Regulāri jāveic arī tehnisko ietaišu apkope, tāpat kontroles lūku, laistīšanas aprīkojuma, drenāžas cauruļu un notekcauruļu attīrīšana no netīrumiem. Jāpārbauda apmaļu, stiprinājumu, virsmas iekārtu un citu arhitektonisko elementu stabilitāte.”