Dārzs, kuram saka paldies. Ciemos pie Reinbergu ģimenes Talsu novadā 0
Dārzu mīļotāji runā, ka nevienam nav tādu puķu šķirņu jaunumu kā SANITAI un RAIVIM REINBERGIEM Miegūzē, Talsu novadā. Ja tā, dodoties viesos, paņemu līdzi bloknotu, lai pierakstītu, kurus vajadzētu iegādāties arī man. Kad divas lapas jau pilnas, bet dārza apskate vēl ne pusē, metu mieru. Tādu, kas pazīstami, ir daudz mazāk nekā īpašo jaunumu. Ne velti šo vietu sauc par “Puķu laukiem”.
Košas, plašas dobes kārtojas zaļā mauriņā. – Man dārzā patīk haoss! – saka Sanita, taču redzams, ka šis haoss ir talantīgi organizēts. Dārzs katru gadu paplašinās un kļūst lielāks par vēl kādu dobes pīrādziņu.
Sanita un Raivis ir ziemciešu fani. Pašu dārzā dažādību ne saskaitīt, bet abiem acis spīd, runājot, kādus vēl jaunumus kārtējā ārzemju braucienā noskatījuši, kas siltumnīcā gaida stādīšanu. Dārzu ap savu māju sākuši veidot pamazām un katru gadu to paplašina. Līdzīgi attīstās stādaudzētava, kur dārzā pārbaudītie augi tiek pavairoti un dodas tautās jau ar smalku aprakstu. Izrādot dārzu, abi par augiem runā pamazināmā formā kā par mazuļiem, ar lielu mīlestību.
Ar augiem ir ļoti interesanti, jaunumi un brīnumi dārzā notiekot visu laiku. Piemēram, gadu zem būvniecības laikā izraktās mālu kaudzes nogulējušās hostas palikušas dzīvas un tagad ir varen raženas.
Puķes cita citu papildina
– Ne vienmēr svarīgākais ir krāsas. Galvenais ir izvēlēties saskanīgas ziedu formas. Ja tās būs harmonijā, blakus labi izskatīsies pat visnesaderīgāko krāsu kompozīcija, – dārza kompozīcijas principus skaidro Sanita.
Viņa grupē dažādu ziedu galviņas, pelašķu apaļās, veronikas ziedu vārpas papildinot ar margrietiņu ziedu formu. Vertikālās formas izlīdzina, dodot dinamiku, – liatres, pulkstenītes, dekoratīvo dadžu formas. Jūnijā sākas dekoratīvie sīpoli.
Pēc šadiem principiem tapusi jaunākā dobe, kas būs pavisam skaista nākamgad. Mazliet kā eksperiments.
Augi tajā stādīti blīvi, tuvu, pāris sprīžu cits no cita. Vai nav par biezu, vai visiem pietiks vietas? – Augi nav kurpes vai dīvāniņš, bet dzīvi, un kaut kas iznīks vienmēr, – skaidro Sanita. Šī dobe veidota tā, ka cits citu mazliet nomāks, augi velsies pāri cits citam. Tam arī praktiska nozīme – tik blīvi stādot, nezālēm nav kur iespraukties.
Pamatā dārzu veido koki, krūmi un ziemcietes. No viengadīgajiem augiem tikai verbēnām atvēlēta vieta. Tās Sanita iegādājas no vasaras puķu audzētājiem, jo Reinbergiem nav apkurināmas siltumnīcas, bet svarīgi, lai dārzā košums būtu pēc iespējas agrāk.
Starp ziemciešu grupām visu gadu formu saglabā zemu cirptas kalnu priedītes, bukšu bumbiņas.
Daudzi augi pirkti Igaunijā, jo puķkopji uzskata: ja audzis tur, pie mums augs pavisam labi.