Foto – LETA

Dārzs jūnija plaukumā
 0

Jūnijā zāle aug griezdamās un ārpilsētas dārziņos visu laiku murrā pļaujmašīnas. Šis ir pirmo ražu un regulāras kārtības uzturēšanas mēnesis. 


Reklāma
Reklāma

 

Kokteilis
Piecas frāzes, kuras tev nekad nevajadzētu teikt sievietei pāri 50 5
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
VIDEO. Parastā tauta nesaprot augsto mākslu? Šoreiz ir par traku! Kristians Brekte pamatīgi satracinājis latviešus
Lasīt citas ziņas

Ap sparīgi augošiem kartupeļiem jāapber augsne, lai bumbuļi neatrastos virs zemes gaismā. Ja vēlas jaunos kartupeļus iegūt arī vēlāk, tos vēl var iestādīt.

Jūnijā nereti ir ļoti karsts un mitrs, un šādi apstākļi ļoti patīk miltrasai ogulāju krūmos. To var novērst, izmantojot organiskus materiālus, tomēr vislabāk izvēlēties pret slimībām izturīgas ogulāju šķirnes, piemēram, ‘Invicita’ ērkšķogas vai ‘Ben Adler’ upenes. Miltrasas risku zemenēm samazina, pasargājot tās no pārmērīga ūdens daudzuma. Visi bojātie aizmetņi jānokniebj. Lai ogas būtu tīras, starp zemeņu vagām izkaisa salmus vai mizu mulču, kas nepatīk gliemjiem.

Savas rūpes prasa arī dārzeņu dobes.

 

CITI ŠOBRĪD LASA

Stādot jaunos kāpostus, ieteicams izmantot nogrieztos dzīvžoga zariņus. Šajos zariņos dzīvo īsspārņi, kas neļaus kāpostu mušai sadēt oliņas kāpostu sakņu vainagā. Zariņi noder arī burkāniem.

 

Tomēr, lai neiemestos tārpi, zirņi un burkāni jāapsedz ar insektu tīklu. Jūnijā dēsta saldo kukurūzu, pupiņas un kabačus, turpina sēt redīsus, lapu salātus un zirņus. Piemērotā vietā aizvējā un piesaulē pārstāda tomātus.

Daudzu augu ziedēšanas bagātība un raža atkarīga no pareizas un savlaicīgas apgriešanas. Ja rododendrs kļuvis gandrīz kails, tieši pēc ziedēšanas jāapgriež kailie zari 40 cm garumā. Ap šo laiku augus vajag arī mēslot. Jūnijā attīstās daudzgadīgie augi, jānokniebj to nokaltušie ziedi, lai labāk uzziedētu jauni, vai jāapcērp krūmi, lai tie ziedētu vēlāk. Potētām rozēm zem potējuma vietas (paplašinājuma pie rozes kāta pamatnes) bieži veidojas atzari, kas atņem spēkus. Tos ieteicams noraut. Ja atzarus griezīs ar dārza šķērēm, izaugs vēl vairāk.

Jūnijā apgriež gurķus. Līdz pusmetra atzīmei apgriež sānu zarus, atstājot virs aizmetņa vienu lapu. Virs pusmetra atzīmes uz katra sānu zara jāatstāj divas lapas. Pēc 1,5 m uz katra sānu zara atstāj trīs lapas. Tomātiem nogriež sānu dzinumus tā, lai sānu zaros virs aizmetņa būtu divas lapas. Meloni apgriež, nocērpot sānu zarus pēc otrās lapas. Saldajiem pipariem un baklažāniem nogriež zarus, kuriem nav vietas. Ieteicams nogriezt pirmo pipara ziedu, kas veidojas kopā ar vienu vai diviem dzinumiem, kas aug no zieda atstātās rētas. Ja pipars pēc pirmā zieda noziedēšanas sāks veidot augli, tas neļaus augam attīstīties.

Reklāma
Reklāma

Darbam dārzā jālūko arī parocīgi dārza instrumenti, ko pārdod specializētajos tirdzniecības veikalos “Viss dārzam” un “Mājai un dārzam”, kā arī lielveikalos “K-Rauta”, “Depo”, “Domo” un “Krūza”. Piemēram, jūnijā dārzā noderīgs ir “Fiskars” nezāļu izvilcējs ar maināmu kāta garumu. Instrumenta tērauda spailes dziļi iekļūst augsnē, no trīs pusēm satver spītīgo pienenes sakni un viegli izvelk.

 

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.