Dārzs jāsagatavo ziemai jau tagad 0

Lielie darbi dārzā vēl nav beigušies – tas jāsagatavo ziemai. Ja rudenī krūmi netiks pareizi apgriezti, tie var sākt nīkuļot. 


Reklāma
Reklāma

 

TV24
“Laikam par to nevaru stāstīt, bet…” Rajevs atklāj iepriekš nedzirdētu informāciju par Rinkēviča un Trampa telefonsarunu
“Baidens nolēmis skaisti aiziet no dzīves, paņemot sev līdzi ievērojamu daļu cilvēces.” Medvedevs biedē ar Trešo pasaules karu
7 pārtikas produkti, kurus nevajadzētu bieži ēst. Tie ļoti var kaitēt zarnām
Lasīt citas ziņas

Droši jāapgriež visi nokaltušie un aplauztie zari. Pēdējo reizi apcērp dzīvžogu un novāc uz tā sakritušās koku lapas. Apgriešanai ieteicams izvēlēties atbilstošus instrumentus: ar mazām dārznieka šķērēm griežot lielu zaru, būs krietni jānopūlas, savukārt ar lielām grieznēm graizot mazus zariņus, sanāks lieks enerģijas patēriņš. Instrumenta instrukcijā parasti norādīts, kāda diametra zaru griešanai tas piemērots, tāpat arī tas, vai zaļiem vai nokaltušiem zariem. Rupjākiem zariem labāk izmantot liektās zaru šķēres ar spēka pārnesuma mehānismu, tas īpaši noderīgi sievietēm, lai darbs būtu paveicams bez pārmērīgi lielas fiziskas piepūles. Laktveida dārza grieznes piemērotas sausu un cietu zaru griešanai, piemēram, “Konsta Baltiks” sekators nogriež pat 2 – 3 cm resnu zaru, turklāt to vieglāk izdarīt pakāpeniski, pēctecīgi izdarot vairākas griešanas kustības. Grūti aizsniedzamās vietās noder šķēres ar gariem rokturiem vai teleskopiskās zaru grieznes, kas spēj aizsniegt zarus līdz pat 6 m augstumā.

Tiem, kuri vēlas strādāt ar motorizētiem rīkiem, noderēs “Bosch” AMW 10 motora bloks (1000 W jaudas dzinējs) ar maināmiem uzgaļiem: trimmeri, dzīvžoga šķērēm (garais kāts ļauj aizsniegt arī augstus dzīvžoga zarus) un ķēdes zāģa uzgali, kura garā vadotne ar kompakto ķēdes konstrukciju ļauj viegli strādāt augstumā virs galvas.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Pērkot trīs instrumentu komplektu ar vienu moto­bloku, sanāks maksāt par 35% mazāk, nekā pērkot katru instrumentu atsevišķi. Turklāt vajadzēs mazāk vietas glabāšanai,” uzskata SIA “Robert Bosch” eksperts Māris Tīlišķis.

Rudens pēdējās ražas novākšanā noder augļu noņēmēji, piemēram, “Fiskars” to ražo no kokvilnas auduma, kas nostiprināts “FiberComp” rāmī. “Noņēmēju var pielikt dažāda garuma kātiem, sasniedzot augļus, kas atrodas līdz pat 6 metru augstumā,” iesaka “Fiskars” pārdošanas vadītājs Latvijā Kristaps Brizga. Arī “Gardena” augļu novācējs piestiprināms visiem “combisystem”, tostarp teleskopiskajiem kātiem. Krietni lētāk, piemēram, “Depo” veikalos par Ls 4,89 nopērkami arī Ķīnā ražotie ābolu novācēji teleskopiskajos kātos, kas tagad esot ļoti pieprasīti.

Jāgādā arī par dīķu sagatavošanu ziemai. Rudenī koku un krūmu zari lapas birdina tieši ūdenī, tās sapūš arī vējš. Fermentācijas gāzes, kas veidojas trūdēšanas laikā, īpaši apdraudēs zivis ziemā, kad dīķi klās ledus. Tāpēc pāri dīķim, ja tas ir neliels, ieteicams pārklāt tīklu. Cik vien iespējams no ūdens jāizmakšķerē gruži, lapas un iekritušie augi. Var izlīdzēties ar tauriņu ķeramo tīkliņu, ko var nopirkt par nepilnu latu un iestiprināt garākā kātā. Firma “Gardena” piedāvā speciālu dīķa tīkliņu “Vario 2” un gružu satvērēju “Vario 6”. Ūdens tīrības nodrošināšanai gar dīķa malām jāapgriež augi. Šim nolūkam noder pagarināmas dīķu grieznes, ar kurām var nesaslapinoties nogriezt augus, pat ja tie atrodas tālāk no krasta. Temperatūrai krītoties, izņem ūdens sūkņus un filtrēšanas sistēmas, kas novietoti sasalšanas zonā seklāk par 80 cm.

“Rudenī pirms sala iestāšanās, lai sasalušais ūdens neradītu kaitējumu, dārzā jāatslēdz ūdens savienojumi, jāiztukšo krāni un laistīšanas iekārtas, jāizjauc dīķa sūkņi un, ja nepieciešams, jāierīko dīķī sūknis pret ūdens aizsalšanu,” atgādina SIA “Manta” vadītājs Indriķis Jermaks.

Reklāma
Reklāma

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.