Idejas špikošanai 1
Stabils iebraucamais ceļš
Pagalma daļai likts bruģis, taču iebraucamajam ceļam tā būtu pārāk liela greznība, tāpēc tas nobērts ar irdenām šķembām. Izskatās glīti, iebraukt labi, bet daudz mīnusu: pa to ir grūti staigāt un savākt lapas. Ik pa laikam ceļu aplaista ar Raundapu, lai tiktu galā ar nezālēm. Kad arī tas nelīdz, ķeras pie kapļa un ravē. Vienā dienā ar iebraucamo ceļu var tikt galā.
Vīnogulāju jumtiņš
Viena no dārza veiksmēm – vīnogulājiem apaudzētais lievenīša jumtiņš. Nojumes segumam izmantots caurspīdīgais polikarbonāts, kas pasargā no nokrišņiem un stiprās saules. Senāk iestādītā vīnoga balstus sev atradusi pati. Lietus nebojātie ogu ķekari karājas tieši virs ēdāju galvām. Labi koptas vīnogas neslimo pat ar miltrasu. Augus apgriež pēc izjūtas, bet rudenī pieliec pie zemes, apsedz ar skujām un viegli pārklāj ar plēvi.
Atvēl vietu ēdamlietām
Dārza malās aug plūmes un avenes, bet tālākajā stūrī atvēlēta vieta sakņu dārziņam, kā arī izvietota kompostkaudze. No daiļdārza sakņu dārzu norobežo liela auguma ziemcietes, krūmi un sēta.
Veido krūmiņus
Dārzā aug dažādu sugu un šķirņu spirejas, kas zied atšķirīgā laikā. Spireju un veigelu krūmi izskatās kā skaisti bumbulīši. Tos apgriež tūliņ pēc ziedēšanas, kad izveidojas brūnas ziedkopas. Darot to ar dzīvžoga šķērēm, darbs sokas ātri un var izveidot vēlamo formu.
Saimniece piefrizē arī citus augus, kas zaudējuši izskatu. Piemēram, sarkanlapu fizokarps ‘Diabolo’ pieļauj gan augstāku, gan zemāku apcirpšanu. Ziedi gan tad neveidojas vai to ir maz, bet kopskats ir tā vērts, jo krūmam dārza kompozīcijā jābūt izteiksmīgam krāsu akcentam.
Meklē lietpratējus
Ābeļu vainagu kopšana uzticēta dārzniekam Andrim Dišleram, jo saimniece uzskata, ka dārzā jāizvērtē, ko pats var, ko nevar, un jāuzticas profesionāļiem. Dārznieks krietni izretinājis zarus un katrā kokā uzpotējis vairākas šķirnes, no dažām ābelēm var ievākt pat 20 šķirņu ābolus.
Tā nedariet!
Veidojot dārzu, tajā atvestas 40 kravas melnzemes, purva zemes. Saimniece iesaka izvēlēties rūpīgāk, jo var mainīties augsnes skābums un ievazāt invazīvas nezāļu sugas. Piemēram, no purvaines atvestajā bijusi nejauki audzelīga zāle. Tiklīdz nopļauj mauriņu, šī tūlīt kā makaronu kāti izšaujas gaisā, jāpļauj atkal. Arī zemesvēži ir nejauks ieguvums, no kura nevar atbrīvoties.
Veiksmīgi pirkumi
Barība augiem
Lai viss labi augtu, augiem vajag daudz papildmēslojuma. Dārza saimniece kopā ar draudzenēm noliktavā nopērk lielo maisu ar minerālmēsliem un sadala. Iegādājoties to pašu mazākos iepakojumos, nāktos krietni pārmaksāt. Mēslojumu augi vislabāk un ātrāk uzņem, ja tas atšķaidīts ūdenī. Augus bagātīgāk mēslo pavasara sākumā, bet vasarā mēslojuma daudzumu samazina.
Rīki griešanai
Dzīvžogu Rita agrāk apgriezusi ar elektriskajām šķērēm, taču traucējis elektrības vads un strādāt nav bijis droši. Tagad iegādātas šķēres ar akumulatoru. Tās saimniece slavēt slavē: – Vieglas, tikai pieeju – žu, žu, žu – un gatavs! Ar trimmeri aplīdzinu apdobju maliņas. Ar viena akumulatora uzlādi pietiek pagarā dzīvžoga apkopšanai, un varu vēl pastrādāt ar trimmeri.
Šķēres, trimmeris un mazās dzirkles darbojas ar vienu akumulatoru. Saimniece pārliecinājusies, ka nelielam dārzam šo instrumentu pilnīgi pietiek, nav vajadzīgs nekas superjaudīgs un dārgs.