Dārznieka padomi: kā atkopt mauriņu pēc “izdegšanas” stiprajā saulē? 3
Inita Šteinberga, “Praktiskais Latvietis”, AS “Latvijas Mediji”
“Karstumā pagalma zāle vietām pilnībā izdega. Vai tagad vajadzētu mēslot vai piesēt tukšākās vietas?” – jautā Benita Salaspilī.
“Šī vasara tiešām mauriņiem daudzviet bijusi ļoti smaga. Tagad jāļauj zālei saņemties. Galvenais darbs – to regulāri pļaut,” iesaka zālienu dārznieks Mārtiņš Šteinbergs.
Aptuveni augusta beigās mauriņam var dot mēslojumu, kas paredzēts augiem rudenī. Slāpekļa deva tagad zālei nav vajadzīga. Ja mauriņš jau mēslots vasaras pirmajā pusē, tas vēl turpina šķīst un barot augus.
Mēslojumu nevajag dot arī tāpēc, ka sabarotā zāle zaļākajās vietās saaugs vēl kuplāka, kas vēl vairāk kontrastēs ar izdegušajiem laukumiem. Regulāri pļauj zālīti 3–4 cm augstu.
Nevajag ļaut tai augt garai cerībā, ka tad tā saaugs kuplāka.
Klajākajās vietās var piesēt zālīti. Pirms tam augsni sadursta ar dakšu vai uzrušina ar grābekli. Sēj retāk nekā parasti. Visbiežāk vismaz daļa sakņu tomēr ir saglabājušas dzīvību, un arī nodegusī zāle daļēji ataugs.
Nav vēlams likt īstus ielāpus no paklāju zāliena vai pārsēt plikos laukumus no jauna, jo tos vajadzēs regulāri laistīt, ko pārējai zālei nevajag, un bojājumi būs labi redzami.
Ja izdegusī zāle tiešām kaitina un nerāda dzīvības pazīmes, tagad ir piemērots laiks izveidot jaunu mauriņu visā laukumā. Ir pietiekami silts, un lietu sola bieži. Visātrākais rezultāts ir ieklāt paklājzālienu. Tas sevišķi izdevīgi, piemēram, atjaunojot zaļo paklājiņu starp terasi un celiņu vai dārza parādes pusi.
Patlaban arī labs laiks ierīkot mauriņu jaunā vietā, iekopjot apkārtni – līdz ziemai tas jau būs saņēmies.
Der zināt!
Lai arī mauriņa izskats neapmierina, tagad labāk nogaidīt, nevis plēst augšā un sēt visu no jauna.