Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls
Foto: LETA

Dārzkopjiem jāizmanto ziemas dotā pauze 0

Pašreizējie laika apstākļi ir ļoti labvēlīgi, lai pabeigtu novembra sākumā pēkšņi uznākušā sala un sniega dēļ nepabeigtos rudens darbus dārzā, uzsver Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra (LLKC) dārzkopības eksperts Māris Narvils.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Personības TESTS. Kādu iespaidu tu par sevi radi? Šis attēls palīdzēs tev to noskaidrot
Kokteilis
3 visbīstamākās zodiaka zīmju pārstāves, kas bez sirdsapziņas pārmetumiem var atņemt citas vīrieti
Veselam
Liekie kilogrami neatkāpjas ne pa kam? 4 pazīmes, ka jūsu vielmaiņa nedarbojas pareizi
Lasīt citas ziņas

Lai cik dīvaini tas neizklausītos, pašlaik ir pat ļoti piemērots laiks, lai sastādītu ziemas ķiplokus, kas palikuši neiestādīti.
Māris Narvils, LLKC vecākais speciālists dārzkopībā: “Arī pats nesen šo iespēju izmantoju, jo puse ķiploku nebija iestādīta. Lai ziemas atkušņu laikā ķiploku augšanas vietā nekrātos ūdens, kas ķiplokus iznīdēs, būtiski ir ievērot pareizu stādīšanas dziļumu, kas atkarīgs no daivas garuma. Parasti tos stāda divu daivu garumu dziļumā.”

Speciālists arī aicina neaizrauties ar ķiploku mēslošanu, augiem dodot vien fosforu un kāliju. Mēslojumam var izmantot kompostu, sapildot to izveidotajās vadziņās, un stādot 8–10 daivas uz vienu metru. Vadziņas aizber un nomulčē.

CITI ŠOBRĪD LASA

M. Narvils: “Mulča šajā gadalaikā ir ļoti svarīga, jo laiks var mainīties ik dienu, bet sals kaitēs ķiploku ziemotspējai. Mulča tos pasargās no zemām temperatūrām, ķiploki pagūs apsakņoties, bet ne sadīgt. Tas arī ir svarīgākais, lai sekmīgi sagaidītu pavasari. Ķiploku stādījumus var mulčēt ar sienu, salmiem, lapām, ja rocība atļauj, var izmantot arī neitralizēto kūdru. Mulča klājama 5–10 cm biezā kārtā.”

Pašlaik ir piemērots laiks arī mulčas krājumu papildināšanai, kas noderēs, iestājoties stabilākam salam, lai labāk spētu pasargāt no jauna stādītos augļu kokus, ogulājus un dekoratīvos krūmus, kā arī zemenes un pārstādītās ziemcietes.

Ja ap augļudārzu nav izveidots žogs, jādomā, kā jaunos kociņus pasargāt no grauzējiem un meža zvēriem. Grauzējiem izliek paslēptas saindētās ēsmas. Ap stumbriem, koku sakņu kaklu var likt polimēra materiālu aizsargus, gofrētus vai spirāles veida. Ja grib stumbru pasargāt arī no stirnām un briežiem, jāizmanto garāki gabali no šiem pašiem materiāliem, noderēs arī skujas.

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.