Foto: Shutterstock

Dārzkopības palīgs Nr.1 2

Kas jādara, lai sagatavotu augsni sējai? Kā pareizi mēslot zemi? Vai stādi ir jāgroza? Atbildi uz šiem un daudziem citiem ikdienā svarīgiem jautājumiem uzzināsi Mārītes Gailītes sastādītajā “Lielajā dārza darbu grāmatā”. Tajā ir apkopoti vairāku gadu žurnāla “Praktiskais Latvietis” sniegtie dārzkopības nozares speciālistu padomi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
Šie ēdieni nedrīkst būt uz galda, sagaidot 2025. gadu – Čūskai tie nepatiks! Saraksts ir iespaidīgs 4
Kokteilis
2025. gads sola “stabilu melno svītru” 5 zodiaka zīmēm
“Viņš ļoti labi apzinās, ka daudzi no viņa grib atbrīvoties.” Eksperts nosauc brīdi, no kura Putina dienas būs skaitītas
Lasīt citas ziņas

Noderīgajā ceļvedī katram mēnesim sagatavoti ieteikumi, lai puķu, sakņu un augļu dārziņš būtu sakopts un kā savu paldies par rūpēm sniegtu gan skaistus ziedus, gan garšīgus augļus un dārzeņus.

“Lielā dārza darbu grāmata” ir ērts un noderīgs palīgs dārza darbos gan pieredzējušam dārzniekam, gan iesācējam. Tā satur atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem par dārza kopšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

Katram gada mēnesim atbilst nodaļa ar ieteikumiem, kuri savukārt iedalīti ērti lietojamās tematiskajās grupās:

• Sakņu dārzam. Sēšanas darbi, dēstu audzēšana, rūdīšana, izstādīšana siltumnīcā un uz lauka, augu kopšanas gudrības sezonas laikā, ražas novākšana un pareizas uzglabāšanas nosacījumi.

• Augļu dārzam. Stādāmā materiāla izvēle, stādīšanas knifiņi, augu formēšana, kopšana, augļu normēšana, potēšana un aizsargāšana pret klimata svārstībām un dzīvniekiem.

• Daiļdārzam. Skaistāko puķu un oriģinālāko košo lapu īpašnieku augu aprūpe no agra pavasara līdz ziemai. Mēslošana, apgriešana, augu palieku utilizēšanas paņēmieni kompostā. Zāliena ierīkošana un kopšana sezonas garumā. Putnu būrīšu un barotavu ierīkošanas padomi, kā arī derīgo kukaiņu piesaistīšanas paņēmieni.

• Istabai, balkonam un lodžijai. Balkona jeb urbānās dārzkopības pamati, augu izvēle izsauļotām lodžijām, dārzeņu sēšana, stādīšana un kopšana toveros un kastēs. Diedzējumu agrotehnika agrām ražām uz palodzes un istabas puķu audzēšanas padomi.

Lūk, daži no grāmatā iekļautajiem padomiem, ko izmantot jau šodien:

Sēja atklātā laukā

Kad augsnes temperatūra pārsniedz 8 °C, var sēt sīpolus, burkānus, pētersīļus, zirņus, pastinakus, spinātus, kā arī stādīt sīksīpolus un vasaras ķiplokus.Burkānus, sakņu pētersīļus, dilles sēj 15– 20 cm attālās rindās.

Rindstarpas platumu dārzā nosaka kapļa platums. Sējas dziļums 2–3 cm. Lai sēklas uzdīgtu strauji un vienlaikus, ir svarīgi, lai tās tiktu iesētas vienādi dziļi un sēklas gultne būtu gluda un cieta. To var panākt, iespiežot kapļa vai grābekļa kātu iepriekš uzrušinātā augsnē.

Reklāma
Reklāma

Dažu milimetru bieza cieta kārta zem sēklas uzlabo apgādi ar augsnes mitrumu. Ja sēklas aizrauš ar irdenu augsnes virskārtu vai apber ar kompostu, mitrums no dziļākiem slāņiem paliek pie sēklām un veicina dīgšanu.

Burkānu un diļļu sējas laiks ir garš, piemēroto šķirņu burkānus var sēt pat līdz jūnija vidum. Tā sauktie Jāņu burkāni parasti mazāk cieš no kaitēkļiem, bet iegūto ražu nav iespējams ilgstoši uzglabāt bez lieliem zudumiem, tā jāpatērē līdz gadumijai.

Jāstāda sīksīpoli

Sīpolu raža ir atkarīga no vairākiem faktoriem, tostarp no pašu vācamo sīpolu lieluma. Jo vairāk lapu (loku) augs pagūs izveidot līdz sīpola piebriešanas sākumam, jo lielāks izaugs sīpols. Sīpola piebriešana sākas, dienas garumam sasniedzot 16 h, Latvijā tas ir jau maija beigās. Labai ražai nepieciešams, lai sīpola augs izveidotu 9–13 lapas, tieši tāpēc tie jāsēj un jāstāda pēc iespējas agrāk.

Sīpolus stāda 3–4 cm dziļi, protams, ar saknēm (stādīšanas brīdī sakņu parasti vēl nav) uz leju. Stādot apaļos sīksīpolus, ir viegli kļūdīties. Otrādi iestādīts tas par vairākām dienām atpaliks no pareizi iestādītiem kaimiņiem.

Sīpolus nedrīkst iestādīt par retu. Attālumu starp rindiņām nosaka ravēšanas paņēmiens. Ravējot ar rokām, starp rindām var atstāt 15–20 cm. Lietojot kapli, attālums starp rindām ir atkarīgs no kapļa asmens platuma. Attālumam jābūt tādam, lai augi netiktu savainoti.

Attālumam starp sīpoliem rindā jābūt 5–6 cm. Jo lielāks attālums, jo prāvāki izaugs sīpoli, bet augšana prasīs ilgāku laiku. Vienā kvadrātmetrā jāizvieto ap 70–75 augiem.

Ļoti bieži sīksīpoli, kas nopirkti lielveikalos (sevišķi tie, kas ir nevis dārzkopības preču, bet svaigu dārzeņu nodaļā) ir vairāku slimību inficēti. Visbiežāk tā ir kakla puve (Botrytis allii) vai arī neīstā miltrasa (Peronospora destructor). Kālija permanganāta šķīdums var noņemt tikai ārpusē esošo infekciju, bet ne to, kas ir audu iekšienē. Augot sīpollokiem veidojas balti gali.

Cits balto galu iemesls var būt sīpolu mušas bojājumi, to var noteikt, izraujot sīpolu no augsnes un vērīgi aplūkojot sīksīpola pamatni un saknes. Tieši tur mēdz baroties nelieli dzeltenīgi brūni sīpolu mušas kāpuri.

Lasi arī citus noderīgos padomus Mārītes Gailītes sastādītajā “Lielajā dārza darbu grāmatā”. Grāmatu ir iespējams iegādāties šeit: https://veikals.latvijasmediji.lv/shop/product/1190

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.