Foto Reuters/Scanpix/LETA

“Visvairāk cieš mazie un ziedošie augi!” Dārzkopības eksperts par to, kā pasargāt dārzu no sniega un aukstuma 1

Šogad aprīļa beigās sniegs mūs pārstiedzis nesagatavotus. Tulpes un narcises jau zied, dārzs mostas, kad pēkšņi iestājusies īslaicīga ziema, visu klāj sniega seja. Šis, protams, nav pirmais pavasaris, kad sniegs mūs pārsteidz nesagatavotus, tāpēc, iespējams, Tev noderēs šie Māra Narvila, Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra vecākā dārzkopības eksperta padomi, ko viņš mums pastāstīja intervijā pirms pāris gadiem, kā pasargāt dārzu no sniega un aukstuma.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
11 bēru tradīcijas un noteikumi, kas jāievēro, lai godam pavadītu aizgājēju
Kokteilis
Svari – koķetu īsziņu sūtīšana bijušajiem, Mežāzis – karaokes dziedāšana dušā: Kāds ir katras zodiaka zīmes “tumšākais” noslēpums?
Kokteilis
Skorpions – 19. novembris, Strēlnieks – 24. jūlijs: laimīgākā diena 2025. gadā katrai zodiaka zīmei
Lasīt citas ziņas

Māris Narvils atzīst – sniegs sniedz ekstrēmas vizuālas izjūtas, taču augiem, kas aug uz lauka, un pat ziedošajiem kokiem, risks pašlaik ir salīdzinoši neliels.

Māris Narvils, LLKC vecākais dārzkopības eksperts: “Sniega uzsnigšana naktī būtu pat vēlama, jo var pasargāt augus no mīnusu temperatūras iedarbības.”

Kuri augi tomēr ir apdraudēti

CITI ŠOBRĪD LASA

Vienmēr visvairāk cieš mazie un ziedošie augi. Tikko sadīgušās kultūras ir visjutīgākās – tie var būt sīpoli, burkāni, sarkanās bietes, dilles, salāti arī redīsi. Līdz ko augiem ir parādījusies pirmā īstā lapa, aukstuma izturība strauji pieaug. Otra riska grupa ir augļu dārzos ziedoši augi. Te atkal būtisku lomu spēlēs dārza novietojums.

Paaugstināts risks būs dārzos, kuri atrodas nepiemērotās reljefa vietās –nogāžu lejasdaļā, ieplakās, vietās, kas nav pasargātas ar vējlaužu joslām. Savukārt no kultūrām vairāk potenciāli vietām var ciest augļu koki – mājas plūmes, bumbieres, sausserži, skābie ķirši, dažviet saldie ķirši, jāņogas un upenes, šur tur – ābeles.

Visbeidzot risks pastāv siltumnīcās sastādītajiem augiem, kur daudzi dārzkopji ir paspējuši izstādīt tomātus, gurķus. Jāsaprot, ka neapkurināmās siltumnīcās izstādīt siltumu mīlošos augus ir droši tikai ap maija vidu.”

Kā augus pasargāt?

“Jau iepriekšējais salnu periods lika daudziem sarosīties un daudzi paspēja iegādāties aukstuma ietekmes samazināšanas līdzekli Greenstim.

Šobrīd jānogaida, kad pāriet lietus, un, sagatavojot 0,2% darba šķīdumu (200 g/100 ml ūdens), to droši var izsmidzināt uz visiem augiem, kuri jāpasargā no aukstuma ietekmes, un neatkarīgi no attīstības stadijas un tā, vai augi atrodas āra laukā vai siltumnīcās.

Preparāta iedarbība var būt dažāda, jo negatīvās gaisa temperatūras, kuras sola, ir uz robežas, kad preparāts spētu tos pilnībā pasargāt. Tāpat var izmantot papildu segumus kā uz lauka, tā siltumnīcās. Siltumnīcās novietot siltumu akumulējošas substances, siltus priekšmetus, ūdeni.

Lauka platībās kartupeļiem var apraut lakstus. Noderēs dūmu aizsegs ar dūmu svecēm, salmu dedzināšana augļu dārzos. Vairāk vajag izmantot augu mulčēšanu, jo mulčas sadalīšanās izdala siltumu.

Reklāma
Reklāma

Kopumā augu attīstība pašlaik par apmēram divām nedēļām apsteidz ilggadīgos rādītājus, kas nemaz nav tik daudz. Labi ir arī tas, ka pēc šī aukstuma viļņa nav gaidāms būtisks siltums, kas nozīmē, ka augu attīstība palēnināsies un arī kaitēkļu aktivitāte nebūs tik augsta.

Strauja augu attīstība sekmētu lielāku mitruma patēriņu no augsnes, kas varētu radīt papildu stresu, tagad šī iespēja būs mazāka.

SAISTĪTIE RAKSTI
LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.