Gribu audzēt ēdamus ziedus! Vajag padomu 0
“Vēlos audzēt ēdamos ziedus. Kādas atļaujas vajadzīgas, lai tos varētu tirgot? Vai var saņemt ES finansējumu?” AIGA
Ēdamie ziedi bioloģiskajā lauksaimniecībā netiek īpaši izdalīti. Lai produkciju piegādātu patērētājiem, piemēram, restorāniem, to nepieciešams sertificēt, proti, sertifikātā jāparādās ierakstam, ka tie ir kabaču, ķirbju vai citi ziedi.
– Ēdamo ziedu audzēšana pieskaitāma pie netradicionālās dārzkopības, kas Pārtikas un veterinārajā dienestā klasificējama kā primārā ražošanas darbība. Nodarbojoties ar šādu dārzkopības veidu, noteikti jāņem vērā šā virziena specifika un jāpārzina augi, kuru ziedus drīkst lietot uzturā, – informē PVD Pārtikas uzraudzības departamenta Pārtikas izplatīšanas uzraudzības daļas vadītāja Tatjana Marčenkova.
Ja uzņēmējs vēlas audzēt un realizēt ziedus ēdināšanas uzņēmumiem, iesaistoties pārtikas apritē, viņam, tāpat kā citiem pārtikas ražošanas uzņēmumiem, jāreģistrējas Pārtikas un veterinārajā dienestā, kā arī jāievēro normatīvo aktu prasības attiecībā uz augu izcelsmes produktu primāro ražošanu. Tās var atrast dienesta mājaslapā internetā (www.pvd.gov.lv/Informācija uzņēmējiem/Pārtikas uzraudzība/Higiēnas prasības pārtikas apritē/Augu izcelsmes produktu primārās ražošanas uzņēmumos). Nākamais solis – ziedu audzēšanai jāatbilst EK Regulas Nr. 852/2004 par pārtikas produktu higiēnas prasībām.
– Ja plānots nodarboties ar ēdamo ziedu bioloģisko audzēšanu, vispirms jāizveido savas saimniecības attīstības un ražošanas modelis. Viens no svarīgākajiem faktoriem ir augu sekas ieviešana, lai uzlabotu augsnes auglību ilgstošā laika periodā. Vēl šajā plānā jānorāda puķu izcelsme. Tātad, audzējot bioloģisko produkciju, sēklām un stādāmajam materiālam jābūt bioloģiskas izcelsmes. Sēklām, kuras nav bioloģiskas, paredzētas īpašas atļaujas. Pārējās vielas izmantojamas saskaņā ar Regulas Nr. 889/2008 1. pielikumu, – skaidro biedrības “Vides kvalitāte” kvalitātes vadītāja Gunta Apsīte. – Pats galvenais nosacījums ir tas, ka platībām, kurās tiks audzēta produkcija, jābūt veiksmīgi izgājušām vismaz 24 mēnešus ilgu pārejas periodu uz bioloģisko lauksaimniecību.
Pēc iepriekšējā plānošanas perioda (2007.–2014. gads) nosacījumiem audzētājam ir iespēja savu zemi pieteikt ES tiešajiem maksājumiem, ja vien tā tiek uzturēta labā lauksaimniecības un vides stāvoklī. Minimālā platība, ko var pieteikt atbalstam, ir vismaz 1 ha, savukārt laukam ar vienu kultūru jābūt vismaz 0,3 ha lielam. Iesniegumus var iesniegt no aprīļa vidus līdz maija vidum.
Lauksaimnieki , kuri pāriet vai veic lauksaimniecisko darbību ar bioloģiskās lauksaimniecības metodēm, atbalstu varēs saņemt, ja visa saimniecība ir bioloģiski sertificēta.
Svaigus ēdamos ziediņus pārsvarā izmanto ēdienu un kokteiļu dekorēšanai. Populārākās ir kliņģerītes, rudzupuķes, atraitnītes, gurķumētra, kreses un citas. Ziedus ievāc ziedēšanas sākumā dienas pirmajā pusē. Izvēlas tikai tos, kas ir veseli, izskatīgi, bez kaitēkļu bojājumiem.
Reklāma